Reklama
Wels 2013. Sobota: Hat-trick Chrcynna. Niedziela: Złoto i Srebro

Aktualności

Wels 2013. Sobota: Hat-trick Chrcynna. Niedziela: Złoto i Srebro

Fot. Katarzyna Dolińska
Fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Fot. Katarzyna Dolińska
Fot. Katarzyna Dolińska

Po krótkiej przerwie do austriackiego Wels zawitał znów czempionat koni arabskich – to samo miejsce, inni organizatorzy (VVÖ, Verband der Vollblutaraberzüchter Österreich Organisation, Susanne Werth-Hofbauer i Peter Urszovics) i inna kategoria: B. Impreza przypomina o tym, że jeśli jest na nią pomysł i dobra lokalizacja, to nie ma ludzi nie do zastąpienia. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że nie będzie Wels bez państwa Huemerów. A jednak udało się stworzyć nowe otwarcie.

Tym razem do tak lubianego przez Polaków Wels, które jest swoistym początkiem sezonu pokazowego w naszym kraju, nie dojechały konie ze stadnin państwowych. Trwają w nich przygotowania do najważniejszej imprezy handlowej roku w tej branży – aukcji Pride of Poland (zdjęcia i filmy reklamowe). Nieobecność ta była szczególnie odczuwalna w klasach klaczy starszych, które były zdecydowanie mniej liczne i barwne niż kiedyś.

Sobota

Pierwszy dzień pokazu okazał się szczególnie szczęśliwy dla stadniny Chrcynno-Pałac, która wygrała aż 3 klasy. Zanim jednak poznaliśmy zwycięzców dnia, stadnina Podlesie Arabians (Strusinianka) cieszyła się z 2. miejsca El Sieny (HDB Sihr Ibn Massai – El Aria/Ararat) w klasie A klaczek dwuletnich. Wychowanka pp. Błaszkiewiczów, z notą 90 pkt., uległa tylko My Fair Rose-D (Marajj – WH Marissa Rose/Magnum Psyche) z Dion Arabians (90,13). Czwarte miejsce w tej klasie zajęła Etiffani (Justify – Ekstera/Ekstern), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego, która zdobyła 88,88 pkt. Z konkurencyjnej klasy klaczek 2-letnich (B) do czempionatu weszły M.M. Julietta (Monther Al Nasser – M.M. Josephine/Lorenzo El Bri), hod. Mario Matta oraz Al Loubna (Ajman Moniscione – Al Aliha/DWD Tabasco), również z Austrii (Alhambra Arabians).

Także czwarty był w klasie ogierków rocznych Agordat (Echo Ofira – Altara/Gazal Al Shaqab), hod/wł. Janusza Ryżkowskiego (88,88). Wśród ogierków dwuletnich triumfowała stadnina Chrcynno-Pałac, z Psyche Keretem (Khidar – Psyche Victoria/Ekstern) – 90,88, w tym „20” za ruch. W tej samej klasie Primanus Qatar (Abha Qatar – Pogoria/Ekstern) z Zalia Arabians był trzeci, z notą 88,75. Piąty był inny polski potomek Abha Qatara Menton (od Melody/Psytadel), hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków – 87,38.

W klasie klaczy 3-letnich ponownie zwyciężyło Chrcynno. Echo Aurora (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff), z notą 91 pkt., pokonała konkurentki, wśród nich najgroźniejszą z nich DA Miss Justice (WH Justice – DA Luna El Bri/CH El Brillo) z austriackiej stadniny Diamond Arabians Cornelii Kolnberger.

W klasie ogierów 3-letnich trzy ogiery z Polski weszły do finałowej piątki. Wygrał podopieczny Reinhardta Saxa Al Marid (Al Milan – Bafra B/El Nabila B). Na miejscu 3. uplasował się Pernal (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab), hod. SO Białka, wł. Idrissa Hassana (89,5), na czwartym – Echo Mars (Ajman Moniscione – Echo Kirke/Ecaho) z Chrcynna (88,88), i na piątym – Gatito (Ekstern – Galaktyka/Grafik), hod. SK Sowiniec, wł. Bogdana Maślanki (88,13).

Wśród klaczy 4-6-letnich pojawiła się kolejna reprezentantka Nazaret Arabians – Epasjonata (Psytadel – Entaga/Ganges), hod. Leszka Jarmuża. Z notą 88,75 zajęła 4. miejsce. Gwiazdą kolejnej klasy, klaczy 7-10-letnich, była bez wątpienia Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna. Zdobyła aż 92,38 punktu, w tym „20” za ruch, z łatwością wygrywając tę rywalizację. Wszystkie konie z Chrcynna do zwycięstwa poprowadził Gerald Kurtz.

Niedziela

W części międzynarodowej imprezy, dla kibiców z Polski szczególnie emocjonujące były trzy czempionaty: klaczy młodszych, ogierków młodszych i klaczy starszych. Nie zawiodła Echo Aurora, zdobywając srebrny medal. Ustąpiła miejsca tylko dwuletniej My Fair Rose-D. Brąz wywalczyła M.M. Julietta. W czempionacie ogierów młodszych zwyciężył Al Marid, przed ogierami Mizhr Al Shaqab (po WN Star Of Antigua) i Don Luciano SL (po Psyrasic). Pełną satysfakcję właścicielom i obserwatorom dał występ klaczy Psyche Victoria w czempionacie klaczy starszych. Ta znana i utytułowana klacz przywozi do stajni w Chrcynnie złoto! Srebro powędrowało do Aaliyana Psy (po Psytadel) z Selimah Arabians (Austria), brąz do Kan Kan MAF (po Elart), hod. I. Martenson (Hiszpania) wł. EOS Arabians (Dania). W czempionacie ogierów starszych, podobnie jak wcześniej w klasie, poza wszelką konkurencją był Eternity Ibn Navarrone-D (po Ansata Sinan). Z najwyższą oceną pokazu (94 pkt, w tym aż siedem „20”) otrzymał także tytuł Best in Show. Srebro i brąz przypadły ogierom Al Aneed LDA oraz Al Fakhir.

Tegoroczne Wels okazało się prawdziwym benefisem gwiazdy, jaką jest od lat Eternity Ibn Navarrone-D. Jego córka Echo Aurora zdobyła srebro. Jego wnuczka Galinka Graciana (po Shanghai E.A.) została Narodową Wiceczempionką Austrii.

Z polskiej perspektywy (i położenia) Wels rywalizować będzie z Pragą. W Wels większość klas sponsorowały stadniny bliskowschodnie, ale ich konie nie były licznie reprezentowane. W Pradze zapewne pojawi się ich znacznie więcej.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.