Reklama
Wels 2013. Sobota: Hat-trick Chrcynna. Niedziela: Złoto i Srebro

Aktualności

Wels 2013. Sobota: Hat-trick Chrcynna. Niedziela: Złoto i Srebro

Fot. Katarzyna Dolińska
Fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Fot. Katarzyna Dolińska
Fot. Katarzyna Dolińska

Po krótkiej przerwie do austriackiego Wels zawitał znów czempionat koni arabskich – to samo miejsce, inni organizatorzy (VVÖ, Verband der Vollblutaraberzüchter Österreich Organisation, Susanne Werth-Hofbauer i Peter Urszovics) i inna kategoria: B. Impreza przypomina o tym, że jeśli jest na nią pomysł i dobra lokalizacja, to nie ma ludzi nie do zastąpienia. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że nie będzie Wels bez państwa Huemerów. A jednak udało się stworzyć nowe otwarcie.

Tym razem do tak lubianego przez Polaków Wels, które jest swoistym początkiem sezonu pokazowego w naszym kraju, nie dojechały konie ze stadnin państwowych. Trwają w nich przygotowania do najważniejszej imprezy handlowej roku w tej branży – aukcji Pride of Poland (zdjęcia i filmy reklamowe). Nieobecność ta była szczególnie odczuwalna w klasach klaczy starszych, które były zdecydowanie mniej liczne i barwne niż kiedyś.

Sobota

Pierwszy dzień pokazu okazał się szczególnie szczęśliwy dla stadniny Chrcynno-Pałac, która wygrała aż 3 klasy. Zanim jednak poznaliśmy zwycięzców dnia, stadnina Podlesie Arabians (Strusinianka) cieszyła się z 2. miejsca El Sieny (HDB Sihr Ibn Massai – El Aria/Ararat) w klasie A klaczek dwuletnich. Wychowanka pp. Błaszkiewiczów, z notą 90 pkt., uległa tylko My Fair Rose-D (Marajj – WH Marissa Rose/Magnum Psyche) z Dion Arabians (90,13). Czwarte miejsce w tej klasie zajęła Etiffani (Justify – Ekstera/Ekstern), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego, która zdobyła 88,88 pkt. Z konkurencyjnej klasy klaczek 2-letnich (B) do czempionatu weszły M.M. Julietta (Monther Al Nasser – M.M. Josephine/Lorenzo El Bri), hod. Mario Matta oraz Al Loubna (Ajman Moniscione – Al Aliha/DWD Tabasco), również z Austrii (Alhambra Arabians).

Także czwarty był w klasie ogierków rocznych Agordat (Echo Ofira – Altara/Gazal Al Shaqab), hod/wł. Janusza Ryżkowskiego (88,88). Wśród ogierków dwuletnich triumfowała stadnina Chrcynno-Pałac, z Psyche Keretem (Khidar – Psyche Victoria/Ekstern) – 90,88, w tym „20” za ruch. W tej samej klasie Primanus Qatar (Abha Qatar – Pogoria/Ekstern) z Zalia Arabians był trzeci, z notą 88,75. Piąty był inny polski potomek Abha Qatara Menton (od Melody/Psytadel), hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków – 87,38.

W klasie klaczy 3-letnich ponownie zwyciężyło Chrcynno. Echo Aurora (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff), z notą 91 pkt., pokonała konkurentki, wśród nich najgroźniejszą z nich DA Miss Justice (WH Justice – DA Luna El Bri/CH El Brillo) z austriackiej stadniny Diamond Arabians Cornelii Kolnberger.

W klasie ogierów 3-letnich trzy ogiery z Polski weszły do finałowej piątki. Wygrał podopieczny Reinhardta Saxa Al Marid (Al Milan – Bafra B/El Nabila B). Na miejscu 3. uplasował się Pernal (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab), hod. SO Białka, wł. Idrissa Hassana (89,5), na czwartym – Echo Mars (Ajman Moniscione – Echo Kirke/Ecaho) z Chrcynna (88,88), i na piątym – Gatito (Ekstern – Galaktyka/Grafik), hod. SK Sowiniec, wł. Bogdana Maślanki (88,13).

Wśród klaczy 4-6-letnich pojawiła się kolejna reprezentantka Nazaret Arabians – Epasjonata (Psytadel – Entaga/Ganges), hod. Leszka Jarmuża. Z notą 88,75 zajęła 4. miejsce. Gwiazdą kolejnej klasy, klaczy 7-10-letnich, była bez wątpienia Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna. Zdobyła aż 92,38 punktu, w tym „20” za ruch, z łatwością wygrywając tę rywalizację. Wszystkie konie z Chrcynna do zwycięstwa poprowadził Gerald Kurtz.

Niedziela

W części międzynarodowej imprezy, dla kibiców z Polski szczególnie emocjonujące były trzy czempionaty: klaczy młodszych, ogierków młodszych i klaczy starszych. Nie zawiodła Echo Aurora, zdobywając srebrny medal. Ustąpiła miejsca tylko dwuletniej My Fair Rose-D. Brąz wywalczyła M.M. Julietta. W czempionacie ogierów młodszych zwyciężył Al Marid, przed ogierami Mizhr Al Shaqab (po WN Star Of Antigua) i Don Luciano SL (po Psyrasic). Pełną satysfakcję właścicielom i obserwatorom dał występ klaczy Psyche Victoria w czempionacie klaczy starszych. Ta znana i utytułowana klacz przywozi do stajni w Chrcynnie złoto! Srebro powędrowało do Aaliyana Psy (po Psytadel) z Selimah Arabians (Austria), brąz do Kan Kan MAF (po Elart), hod. I. Martenson (Hiszpania) wł. EOS Arabians (Dania). W czempionacie ogierów starszych, podobnie jak wcześniej w klasie, poza wszelką konkurencją był Eternity Ibn Navarrone-D (po Ansata Sinan). Z najwyższą oceną pokazu (94 pkt, w tym aż siedem „20”) otrzymał także tytuł Best in Show. Srebro i brąz przypadły ogierom Al Aneed LDA oraz Al Fakhir.

Tegoroczne Wels okazało się prawdziwym benefisem gwiazdy, jaką jest od lat Eternity Ibn Navarrone-D. Jego córka Echo Aurora zdobyła srebro. Jego wnuczka Galinka Graciana (po Shanghai E.A.) została Narodową Wiceczempionką Austrii.

Z polskiej perspektywy (i położenia) Wels rywalizować będzie z Pragą. W Wels większość klas sponsorowały stadniny bliskowschodnie, ale ich konie nie były licznie reprezentowane. W Pradze zapewne pojawi się ich znacznie więcej.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.