Reklama
Siedmioro polskich finalistów w Wels

Aktualności

Siedmioro polskich finalistów w Wels

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

 Międzynarodowy pokaz w urokliwym austriackim Wels, zgodnie z wieloletnią już tradycją, wyznacza początek sezonu pokazowego dla polskich hodowców, którzy tłumnie zjeżdżają tu wraz ze swymi podopiecznymi. Mimo że zmienił się organizator (już po raz drugi jest to VVÖ, Verband der Vollblutaraberzüchter Österreich Organisation) oraz kwalifikacja (z kategorii „A” na „B”), nie wpłynęło to na popularność pokazu wśród Polaków. Daje się jednak zauważyć nieobecność stadnin państwowych, które najwyraźniej wykreśliły ten pokaz ze swojego kalendarza – w ubiegłym roku również się nie pojawiły. Za to polscy hodowcy prywatni pokazali w pierwszym dniu imprezy 14 koni. Z tej stawki aż połowa – siedem, zaprezentuje się w jutrzejszym finale.

Klasy (liczące średnio po 5-7 koni) sędziowali Cedes Bakker (Holandia), Silvia Garde-Ehlert (Niemcy), Renata Schibler (Szwajcaria), Manfred Hain (Niemcy) i Jorge Concaro (Argentyna), którzy nie szafowali najwyższymi notami. Przeciwnie, nader często obserwowaliśmy noty na poziomie 17-17,5. Na szczęście, te nieliczne „dwudziestki”, które padły, zawdzięczaliśmy m.in. właśnie koniom z Polski.

Młodzież żeńska

W obu klasach klaczek rocznych wygrały reprezentantki Ajmanu – AJ Barari i AJ Mahiba (obie po og. Vervaldee). Spośród polskich reprezentantek wyróżniła się Eschila z Falborka (Kahil Al Shaqab – Estaka/Gazal Al Shaqab), która zajęła drugie miejsce. Michałowskiej hodowli Wilandra E.A. (Shanghai E.A. – Wilda/ Gazal Al Shaqab), wł. Equus Arabians (Hiszpania) była trzecia w klasie (sekcja B).

W klasie klaczek dwuletnich A nieźle poradziła sobie Wiola Splendida (Ajman Moniscione – Wiola da Gamba/Pesal), hod/wł. Tomasza Tarczyńskiego, która zajęła trzecie miejsce. Wygrała klaczka DA Magic Moment (po WH Justice) z Austrii. W klasie B w tej kategorii wiekowej drugie miejsce zajęła Angelina z Best Arabians (Elmaran – Antalia DD/El Amin), co należy odnotować jako szczególne osiągnięcie, rzadko bowiem zdarza się polskim hodowcom prywatnym, by odnieśli sukces potomstwem po ogierze własnej hodowli. Klasę wygrała D Mazaia (po Royal Colours) z Dubai Stud.

W klasie trzylatek triumfowała Enezja (Marajj – Espinezja/Psytadel) z Falborka, przed Psyche Aditi (Echo Adonis – Pomona/Ekstern) z Chrcynna, która otrzymała aż 4 „20” za ruch. Ta druga to kolejny przypadek, gdy hodowcy mogą cieszyć się sukcesem potomstwa ogiera własnej hodowli. W drugiej klasie klaczy 3-letnich, już bez polskich zawodniczek, wygrała Al Loubna (po Ajman Moniscione) z Alhambra Arabians.

Młodzież męska

Klasę ogierków rocznych wygrał bezapelacyjnie czempion roczniaków z Tulip Cup, E.A. Arjen El Marwteyn po ZT Marwteyn (z Eos Arabians), zostawiając polskich konkurentów (Garcia, Colnero, El Shanti) daleko w tyle.

W klasie ogierów trzyletnich ZT Farid (po Anaza El Farid), należący do p. Hayek, zrewanżował się polskiemu Gotico (WH Justice – Ginga/Galba), z którym przegrał podczas Tulip Cup. Tym razem, mimo że wychowanek Piotra Podgórnego zdobył pierwszą „20” dla polskich koni (za ruch), lepszy był ZT Farid, który zajął pierwsze miejsce w klasie.

Seniorki

W klasie klaczy 4-6-letnich jedną z niewątpliwych faworytek była Echo Aurora (Eternity Ibn-Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff) z Chrcynna. Tym razem musiała uznać wyższość wyhodowanej w USA Mystica Antasia (po WH Justice). Zobaczymy ją jednak jutro w czempionacie, gdzie pojawi się obok swojej koleżanki stajennej Chaos Persefony (Poganin – Ceres/Ganges), która z dwiema „20” za ruch wygrała klasę klaczy 7-10-letnich, pokonując importowaną z USA przez p. Hayek Bint Tahanie (po Suhal Al Nasser). Ta ostatnia uzyskała z kolei „20” za typ.

W klasie klaczy 11-letnich i starszych triumfowała doskonale znana miłośnikom pokazów córka og. WH Justice – Panarea by Palawan z Ajmanu. Tak więc w jutrzejszym finale Chaos Persefona zmierzy się z byłą czempionką świata.

 

O drugim dniu pokazu czytaj tutaj: Wels: dwa brązowe medale dla hodowców z Polski. Oraz nagroda specjalna

Zobacz galerię zdjęć z Wels autorstwa Julii Moll

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.