Reklama
Czempionat Europy w Lier: Wildona i Equator ze złotem, Pustynia Kahila ze srebrem. Złota Eralda

Aktualności

Czempionat Europy w Lier: Wildona i Equator ze złotem, Pustynia Kahila ze srebrem. Złota Eralda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Wczoraj w belgijskim Lier zakończył się Czempionat Europy (27-28.10). Polskie konie wyraźnie zaznaczyły swą obecność. Złote medale w kategoriach klaczy starszych i ogierów starszych trafiły do wychowanków Michałowa, Wildony i Equatora. Dodatkowo, srebrny medal klaczy starszych zdobyła Pustynia Kahila. Urodzona w Falborku Eralda (obecnie własności Al Shiraa Stables) wygrała złoto w kategorii klaczy młodszych, pokazując tym samym ogromny potencjał polskiej hodowli prywatnej. To zarazem pierwszy tytuł czempiona na pokazie tytularnym dla konia urodzonego w prywatnej stadninie w Polsce*. Michałowska Emanolla znalazła się w Top Five.

 

W sumie do rywalizacji przystąpiło 115 koni (nie licząc klas Futurity, wałachów i Liberty), w tym 22 polskiej własności. Najliczniej obsadzona była klasa ogierków rocznych B – 11 rywali, a najskromniej klasa klaczy najstarszych, w której zobaczyliśmy tylko jedną klacz, a mianowicie janowskiej hodowli Birutę. Oczywiście oprócz koni polskiej własności i hodowli wystąpiły także konie zagranicznej własności, urodzone w Polsce, m.in. z Halsdon Arabians (Biruta i Ereira), Al Shiraa Stables czy Al Saqran Stud. Spośród nich najlepiej poradziła sobie wspomniana już wychowanica Falborka Eralda (Emerald J – Enezja/Marajj), która najpierw wygrała klasę klaczy 2-letnich B z notą 92,2 (w tym 4×20 za typ i 4×20 za głowę z szyją), a następnie zdobyła złoto. Warto odnotować też najnowszy transfer – janowski og. Albano (Enzo – Alena/Emigrant) pokazał się w klasie ogierów najstarszych (3 uczestników) w barwach Al Washam Stud (zajął drugie miejsce z notą 91,5, w tym 1×20 za ruch).

 

Jako zwycięzcy opuścili Lier Wildona (Shanghai EA – Wilda/Gazal Al Shaqab), która dodatkowo pokonała swą koleżankę stajenną, czempionkę świata Pustynię Kahila (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa/Ekstern), zarówno w klasie, jak i w finale, oraz Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern). Wildona wygrała klasę klaczy 4-5-letnich z niezwykle wysoką notą 93,4 (w tym 4×20 za typ, 1×20 za głowę z szyją i cały rząd najwyższych ocen za ruch!), podczas gdy Pustynia Kahila, przebywająca nadal w treningu w Privilege Arabians, zajęła miejsce drugie, z notą 93,1 (3×20 za typ i 2×20 za ruch). W klasie tej miejsce trzecie zajęła janowska Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira/Ekstern), z notą 92,3 (4×20 za ruch). Swoją klasę udało się też wygrać Emanolli (Vitorio TO – Emandoria/Gazal Al Shaqab), której przyznano 92,1 pkt. I wreszcie Equator z dużą przewagą nad rywalami zwyciężył w klasie ogierów 8-10-letnich, z notą 93,8, która okazała się najwyższą notą pokazu. Equator był jedynym koniem, który zarówno za typ, jak i za ruch „zgarnął” pełną pulę maksymalnych not. Złoto zdobył również jednogłośnie.

 

Wyniki

———————————————

*Urodzony w stadninie Michała Bogajewicza (SK Niewierz) Girlan-Bey był wiceczempionem Europy w 2004 i wiceczempionem świata w kategorii ogierów młodszych w 2005; z kolei Fuerte (hod. Jana Dobrzyńskiego) wywalczył srebro w kategorii ogierów młodszych podczas Czempionatu Świata w Paryżu w 2017.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.