Reklama

Aktualności

Odeszli …

Dyrektor Jaworowski ze swymi klaczami, fot. Jerry Sparagowski
Dyrektor Jaworowski ze swymi klaczami, fot. Jerry Sparagowski

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Dyrektor Jaworowski ze swymi klaczami, fot. Jerry Sparagowski
Dyrektor Jaworowski ze swymi klaczami, fot. Jerry Sparagowski

   18 września polska i światowa hodowla utraciła wielką osobowość – odszedł pierwszy dyrektor i założyciel stadniny koni w Michałowie, twórca słynnego i jednego z najlepszych w świecie stada w typie zwanym już prawie oficjalnie „michałowskim arabem”. Dyrektor Ignacy Jaworowski kierował stadniną przez 44 lata, podczas których konie Jego hodowli zdobyły kilkadziesiąt razy tytuł Championa Polski i tytuły championów zagranicznych – w tym Europy, USA i Świata. To dzięki Niemu polska hodowla wzbogaciła się o krew Monogramma (US) i Probata (SE).
    Dyrektor Jaworowski był laureatem „Oskara hodowlanego” przyznanego przez amerykańskich hodowców, otrzymał również odznaczenia państwowe: Krzyż Oficerski, Krzyż Kawalerski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy przed śmiercią został uhonorowany doktoratem honoriscausa Akademii Rolniczej w Krakowie. Przede wszystkim był jednak wielkim autorytetem, skarbnicą wiedzy i osobowością, człowiekiem pełnym kultury w stosunku do innych i pokory w pracy zawodowej. O pierwszym swym wspomnieniu z dzieciństwa opowiadał: „były to wracające z pastwiska (rodzinnego majątku) konie, połyskujące w świetle zachodzącego słońca czerwono, jakby niosły na grzbietach dogasający dzień…” – miejmy nadzieję, że na wiecznych pastwiskach spotkają one wielkiego polskiego Hodowcę.
    W roku 2004 odszedł również członek honorowy Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, wielki miłośnik i hodowca polskich koni czystej krwi – dr Eugene De Lacroix, założyciel imperium hodowlanego Lasma Arabians w USA (rok założenia 1944), które stało się potęgą hodowlaną po sprowadzeniu przez dr De Lacroix „objawienia Ameryki” – ogiera Bask. I chociaż z czasem Lasma Arabians przestała istnieć, przekształcona w zakład treningowy Lasma Ltd to nic nie zmieni faktu, że polska hodowla utraciła swego wielkiego propagatora.

    W ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy również „osobistości” świata koni. Na wieczne pastwiska odeszły:
    Algomej (Celebes-Algonkina/Pietuszok) ur.1973 w Janowie Podlaskim, pełny brat słynnej Algerii a zarazem ostatni syn zasłużonej dla Janowa Podlaskiego Algonkiny. Wice Champion Polski 1985, Narodowy Champion Szwecji. Odszedł w USA w stadninie Canterbury Farm Pani Marshy Parkinson. Więcej o Algomeju czytaj:
http://www.janow.arabians.pl/pl/historia/araby/o-algomej.php
http://www.korona.com/gwiazdasezonu.htm

Wilejka - ostatnie dni w Polsce, fot. U.Łęczycka
Wilejka – ostatnie dni w Polsce, fot. U.Łęczycka

   Również w Canterbury Farm swych ostatnich dni dożyła Wilejka (El Paso – Warmia/Comet) ur. 1976 w Michałowie, ostatnia z 4 córek Warmii i słynnego El Paso. Młodzieżowa Wice Championka Polski 1982 i matka wielu wspaniałych matek oraz tego najsłynniejszego, pięknego i dzielnego – ogiera Wojsław – Championa Polski i Championa Wyścigowego. Więcej o Wilejce czytaj:
http://www.michalow.arabians.pl
http://www.michalow.arabians.pl
    W październiku tego roku w Wielkiej Brytanii odeszła również Europejka (Ernal – Europa / Bandos) ur. 1984 w Janowie Podlaskim, trzykrotna zdobywczyni tytułu Championki Holandii.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.