Reklama
Bomba w górę – na warszawskiej Woli

Aktualności

Bomba w górę – na warszawskiej Woli

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Od 18 maja do końca sierpnia będzie można oglądać w Warszawie wystawę dokumentującą dzieje wyścigów konnych w stolicy. Ekspozycja „Bomba w górę” prezentuje historię wyścigów konnych w Warszawie. Przypomina m.in. najwcześniejszą gonitwę z 1777 r., której trasa wiodła Drogą Królewską – z Ujazdowa na Wolę, a także historię najważniejszych hodowli dawnej Rzeczpospolitej: Lubomirskich, Reszków, Ludwika Krasińskiego, Ludwika Grabowskiego oraz pierwszej państwowej stadniny koni w Janowie Podlaskim założonej w 1817 r.
Znajdą się tu również sylwetki najsłynniejszych zwycięskich koni i dżokejów z ich trofeami z najważniejszych gonitw, obrazy olejne, grafiki, rzeźby, fotografie, archiwalia, literatura przedmiotu. Klimat dawnych wyścigów odtworzą fotografie i rysunki stałych bywalców, m.in. braci Reszków, Leopolda Juliana Kronenberga, Potockich i Eryka Kurnatowskiego, a także sztychy, figurki koni i sztandary, zgromadzone jeszcze przez Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce i dotychczas nie prezentowane publicznie. Wystawa przedstawi także sylwetki najważniejszych prezesów Towarzystwa Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. Nie zabraknie też wątku dotyczącego samych torów wyścigowych w Warszawie, to znaczy Pola Mokotowskiego i Służewca – uważanego za jeden z najatrakcyjniejszych tego typu obiektów w Europie, a nawet na świecie.
Wystawę zorganizowano przy współudziale Polskiego Klubu Wyścigów Konnych na Służewcu, pod patronatem medialnym portalu wyścigowego Finisz.pl.
Otwarcie wystawy – 18 maja o godz. 14:00 w salach i na dziedzińcu Muzeum Woli (patrz mapka).
Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia 2007 r.

MUZEUM WOLI
Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy
ul. Srebrna 12, 00-810 Warszawa
tel. (+48 22) 624-37-33, 624-38-79, tel/fax 624-90-21
www.muzeumwoli.mhw.pl, e-mail: [email protected]

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.