Reklama
Wielka wystawa prof. Ludwika Maciąga

Aktualności

Wielka wystawa prof. Ludwika Maciąga

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Zaparowane konie, akryl/olej-płótno, 150x71, wł. prywatna
Zaparowane konie, akryl/olej-płótno, 150×71, wł. prywatna

24 czerwca (niedziela) w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarta zostanie wystawa prac prof. Ludwika Maciąga, zwanego w środowisku „Kossakiem oddziału Zenona”. Mówi dyrektor muzeum, Małgorzata Nikolska:

– To piękna, w pewnym sensie retrospektywna, wystawa Profesora. Pokażemy prace ze zbiorów artysty, kolekcji prywatnych – pp. Kępskich z Wesołej, p. Dybowskiego z Poznania, pp. Haleckich i p. Kordaczuka z Siedlec, pp. Kuprysiów z Kostomłot, pp. Okoniów z Zaborka, p. Borkowskiego z Gulczewa, a także z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Klasztoru OO. Paulinów w Leśnej Podlaskiej i Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. W sumie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt obrazów olejnych, 3 gobeliny, 10 pejzażowych akwarel i sześć rzeźb. Prócz nich również kilka kserokopii dawnych akwarel Profesora z lat 30. i 40. oraz projekty znaczków.

Prace wystawione będą w dwóch salach, przede wszystkim w naszym reprezentacyjnym salonie wystawienniczym, w którym pokażemy malarstwo, gobeliny i rzeźby oraz w małej sali, gdzie eksponowane będą akwarele i prace graficzne oraz stary szkicownik Profesora.

Jeśli chodzi o tematykę, będą to tzw. obrazy partyzanckie (na nich chyba Profesorowi najbardziej zależy) – a więc m.in. „Partyzanci”, „Spowiedź oddziału Zenona”, „Jeńcy radzieccy prowadzeni na dworzec w Białej” – oraz jeździeckie, a także pejzaże, ze szczególnym uwzględnieniem Podlasia. Na tematykę erotyczną Profesor się nie odważył, ale pokażemy dwa akty.

To pierwsza od 35 lat wystawa Profesora w Białej. Ostatnia o takim znaczeniu miała miejsce w 1972 roku, potem chyba tylko w Galerii „Krzywa”, ale były to głównie kserokopie dawnych akwareli Profesora. Otwarcie wystawy jest jedną z imprez uświetniających coroczne Dni Białej Podlaskiej. W tym czasie staramy się zawsze organizować wystawy o tematyce regionalnej. Wystawa prof. Maciąga jest pierwszą z planowanych prezentacji artystów związanych z regionem.

Wystawa „Ludwik Maciąg – malarstwo” trwać będzie przez całe wakacje, aż do końca września.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.