Reklama
Ströhen: Pustynna Droga wiceczempionką, przybysze z Polski z wysoką punktacją

Aktualności

Ströhen: Pustynna Droga wiceczempionką, przybysze z Polski z wysoką punktacją

Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska

Do stadniny rodziny Ismerów w Ströhen w Niemczech – organizatora międzynarodowego pokazu klasy B (Internationale Tage des Arabischen Pferdes 2007) – wybrała się całkiem spora grupa Polaków. Po raz kolejny okazało się, że konie prywatnych hodowców z Polski mogą walczyć z najlepszymi.

Najwyżej z polskich koni prywatnych oceniona została czteroletnia Primadonna (Padrons Psyche – Pelargonia/Alegro), hod. Stanisława Redestowicza, własności Tomasza Tarczyńskiego, która otrzymała aż 93,33 pkt.! Na tę wspaniałą notę złożyły się 3 „dwudziestki” za typ i 3 za ruch. Primadonna, mimo tak wysokiej punktacji, zajęła 2. miejsce w swojej klasie i także w czempionacie uległa klaczy Bint Al Shamaal (Koronec – Thee Cover Girl/HMT Inasa) z Arabii Saudyjskiej, która uzyskała jeszcze wyższy wynik: 94,3 pkt.

Falborek Arabians godnie reprezentowały Altis (WH Justice – Albia/Pers), który wygrał klasę (91,66 pkt.) oraz Eksterna (Ekstern – Emanta/Pamir), która z 92 punktami również była pierwsza w klasie. Wasa (WH Justice – Waresa/Empres), najlepsza klacz roczna z Białki, tym razem uplasowała się dopiero na 6. miejscu (88 punktów). Z innych roczniaczek niezłe noty uzyskała Espiria (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant) należąca do Lecha Błaszczyka, która z 90,33 pkt. zajęła 4. miejsce. Klasę wygrała jej półsiostra Lady Adelina od klaczy Monogrammed Lady. Klaczka ta została później czempionką klaczy młodszych. Zingara (Psytadel – Zaliczka/Borek) Katarzyny Dolińskiej otrzymała 88 pkt., co dało jej 7. miejsce w tej klasie.

Wśród koni dwuletnich, poza Eksterną, wyróżniła się wyhodowana w Belgii (Swatam Arabians), lecz startująca w polskich barwach (wł. Wojciecha Parczewskiego) kolejna córka Psytadela, Bresilia (91 pkt.), od RA Cool Elygance po Jocool, która zajęła 4. pozycję. Faronn (Ekstern – Firosetta/Eldon) Stanisława Sławińskiego był szósty (88,33 pkt.). Gaja Selene (Emigrant – Granada/Monogramm) ze stadniny Chrcynno-Pałac została sklasyfikowana niestety dopiero na 10. miejscu. Rascal (BS Black Fable – Ravenwood Nejma/Ravenwood Sihr) z Silvatica Black Arabians, podobnie jak Faronn, zajął 6. pozycję, a Enalej (Emigrant – Enona/Fawor) piątą.

Starsze konie z Polski były niewątpliwie w bardzo dobrej formie. Prócz wspomnianej już Primadonny, uznanie sędziów zyskała także trzylatka Ganga, pełna siostra Gai Selene. Została ona oceniona na 91 punktów, co dało jej 2. miejsce w klasie. Jej rówieśnik Milord Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Mina/Monogramm) Małgorzaty i Józefa Pietrzaków zajął 3. miejsce z 87,6 pkt., podobnie jak należąca do Agnieszki i Andrzeja Wojtowiczów a wyhodowana przez Stanisława Redestowicza Kashira (Magnum Psyche – Kahila IV/Ibn Bint Inas) z 90 pkt.
Z pokazowego debiutu swojego ogiera Tullamore 2002 (Harbin – Turbina/Balaton) może być zadowolona Urszula Łęczycka: koń zajął 3. miejsce w klasie z 88 pkt.

Wiceczempionką Klaczy Starszych została michałowska Pustynna Droga 2000 (Laheeb – Pustynna Tarcza/Pamir), którą w 2004 roku sprzedano do ZEA. To najwyższy laur dla konia polskiej hodowli w tegorocznym Ströhen.

Tullamore, fot. Katarzyna Dolińska
Tullamore, fot. Katarzyna Dolińska

– Pokaz w Ströhen udowodnił, że zagranicą jest duże zainteresowanie polskimi arabami. Niemcy wyraźnie obawiali się konkurencji z naszej strony. Komentowano, że przywieźliśmy bardzo dobre konie. Pozytywną stroną imprezy było także sędziowanie – wyjątkowo równe. Nie było faworyzowania właścicieli bądź prezenterów. Może tylko konie z Bliskiego Wschodu mogły liczyć na nieco większą przychylność sędziów – mówi nasza współpracowniczka Urszula Łęczycka, która w Ströhen wystąpiła w nowej roli: właścicielki ogiera Tullamore.

Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska

– To bardzo udana impreza, do tego w pięknym miejscu – dodaje Tomasz Tarczyński. – O jej jakości świadczy frekwencja: ponad 100 koni, a więc dużo jak na czempionaty europejskie. Konie z Arabii Saudyjskiej ogromnie podwyższyły poziom i zaostrzyły konkurencję. Primadonna została dobrze oceniona, choć uważam, że dla jej konkurentki sędziowie byli chyba odrobinę zbyt hojni. To jednak najlepszy wynik pokazowy naszej klaczy, która obecnie jest źrebna. O dalszych jej występach w tym roku zdecydujemy wspólnie z trenerem Andrzejem Wójtowiczem, gdy klacz odpocznie.

Ganga z prezenterką Johanną Ullström, fot. Wolff Photography
Ganga z prezenterką Johanną Ullström, fot. Wolff Photography

– Jestem zadowolona z występu Gangi – podkreśla Alicja Poszepczyńska. – Dobrze się pokazała, zarówno „na stój” jak i w ruchu. A sama impreza była bardzo przyjemna, szczególnie udany był wieczór hodowcy z pokazami cyrkowymi, połykaczem ognia i pokazem koni arabskich. Dodatkową atrakcją był w niedzielę pokaz słoni – a to już zupełnie wyjątkowe wydarzenie w czasie „końskich” imprez.

Wyniki:

Czempionka Klaczy Młodszych
Lady Adelina 2006 (Psytadel – Monogrammed Lady/Monogramm), DD Arabians

Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Jawharat Al Sahraa 2004 (Koronec – Nouf Al Thalitha/Thee Desperado),
hod. i wł. King Abdul Aziz Arabian Horse Center, Arabia Saudyjska

Czempion Ogierów Młodszych
Al Milan 2004 (Al Lahab x Milena/ Ibn Narav), Sax Arabians

Wiceczempion Ogierów Młodszych
Memphis 27 2005 (El Amin – SA Misha Apal/AS Natsir Apal), hod. Swatam Arabians, Belgia

Czempionka Klaczy Starszych i najwyżej oceniony koń pokazu
Bint Al Shamaal 2003 (Koronec – Thee Cover Girl/HMT Inasa), hod. i wł. Al Janadriyah Farm, Arabia Saudyjska

Wiceczempionka Klaczy Starszych
Pustynna Droga 2000 (Laheeb – Pustynna Tarcza/Pamir), hod. SK Michałów, wł. ZEA

Czempion Ogierów Starszych
El Amin 2001 (Psytadel – RA Cool Elygance/Jocool), hod. Swatam Arabians, Belgia

Wiceczempion Ogierów Starszych
Galinka El Sheikh 2002 (CH El Brillo – Galinka Rougelais/Pintor), hod. Seimah Arabians, Austria, wł. Natalie Kroboth, Austria

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.