Reklama
Cre Run Oaks 2007

Aktualności

Cre Run Oaks 2007

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Rolly Polly, fot. Hoofprints
Rolly Polly, fot. Hoofprints

W środę, 4 lipca, jak co roku podczas hucznych obchodów amerykańskiego święta narodowego, The Independence Day (Dnia Niepodległości), w rolach głównych na torze w Delaware Park wystąpiły najlepsze konie biegajace czystej krwi oraz jeźdźcy, trenerzy, hodowcy i właściciele. Po prestiżowej gonitwie Bob Magness Memorial Derby (G1) z poprzedniego dnia dla 4-letnich ogierow i wałachów, przyszła kolej na klacze. Ostatnią rozegrano wyjątkowo ważną i pełną sportowych wrażeń gonitwę pozagrupową Cre Run Oaks (G1) na dystansie 1800 m. Stanowi ona trzeci i końcowy element trzech gonitw amerykańskiej Arabian Triple Crown roku 2007 (Trójkorony dla 4-letnich klaczy). W stawce sześciu koni pierwsza celownik przebiegła, zgodnie z oczekiwaniami, faworyzowana cisawa Rolly Polly (w czasie 2’50,9), ze stanu Floryda. Klacz jest hodowli znanego trenera biegających koni arabskich, Lorena Nicholsa a własności Kena i Nancy Blewett. Rolly Polly dosiadał dżokej Joseph Rocco Jr.

Druga na celowniku była cisawa Kittilina, od klaczy Here Kitty Kitty po ogierze Tiki Tesser, wywodzącej się z amerykańskich linii biegających, hodowli Godolphin Racing Inc. i własności Darley Stables. Klacz jest trenowana przez Maureen Spellman a dosiadał jej dżokej Ricardo Chiappe.

Trzecia zameldowała się na mecie gniada Scoot, stajenna koleżanka zwyciężczyni Błękitnej Wstęgi. Klacz Scoot jest również hodowli trenera Lorena Nicholsa a własności entuzjastycznej grupy miłośników biegających arabów, zrzeszonych w Cost to Cost Racing. Klaczy dosiadał dżokej Gabriel Saez.

Ojcem całej trójki zwycięskich klaczy gonitwy Cre Run Oaks roku 2007 był cisawy ogier Fallina Des Fabries 1993 (Dormane x Valina Des Fabries po Djourman), krwi francuskiej, wielokrotny czempion torów Francji i ZEA, który karierę wyścigową zakończył wynikiem 5/24(5-4-10)3-11. Ogier, własności Shadwell Stud, był od trzech lat czołowym reproduktorem w Trackside Farm. Dobrze zapowiadającą się karierę reproduktora przerwała w grudniu 2006 roku jego nagła śmierć. Zostawił 34 sztuki potomstwa, które wykazało się szczególnymi predyspozycjami wyścigowymi.

Klacz Rolly Polly niestety nie miała szans na zdobycie “Trójkorony”. Nie wzięła bowiem udziału w tegorocznej pierwszej gonitwie zaliczanej do Arabian Triple Crown, jaką była gonitwa sprinterska Daughters of the Desert Oaks (G1) na dystansie 1200 m, rozegrana na torze Los Alamitos Race Course, Cypress w Kaliforni. Natomiast w świetnym stylu Rolly Polly zwyciężyła drugą gonitwę Trójkorony, Yellow Rose of Texas, na dystansie 1400 m, rozgrywaną na torze Sam Houstan Race Park w stanie Teksas. Podczas Yellow Rose of Texas bardzo waleczna, lecz problematyczna i ślepa na jedno oko Rolly Polly na ostatniej prostej lekko i definitywnie rozprawiła się z 11 rywalkami, deklasując drugą na celowniku cisawą Kittilinę o całe 6 długości. Matką Rolly Polly jest klacz SS Nellie Bly 1986, o czysto polskich korzeniach, z linii żeńskiej Sahara, po ogierze Negor (Negatyw x Cecora po Pietuszok), wielokrotnym zwycięzcy gonitw pozagrupowych. Klacz SS Nellie Bly miała wyborną karierę wyścigową. Wzięła udział w 39 gonitwach, z których wygrała 6 pozagrupowych, będąc druga w Oaks. Późno wcielona do hodowli, dała do dziś tylko trójkę potomstwa. Oprócz córki, Rolly Polly, na tor w tym sezonie wyszedł też jej syn Johnny B Good (również po ogierze Fallina Des Fabries), który już w pierwszej gonitwie pozagrupowej z łatwością pobił konkurentów. Rolly Polly pokazała klasę już jako trzylatka, wygrywając ważne gonitwy pozagrupowe swojego rocznika, jak Dr. Sam Harrison Juvenile Distaff (G2) i Texas Futurity i będąc drugą w Arabian Cup Juvenile Fillies (G2). Za swoje osiągnięcia została wyróżniona tytułem najlepszej trzylatki toru Darley Award 3 year Old Fillies 2006.

Gniada klacz Scoot, trzecia na celowniku w Cre Run Oaks, ma również czysto polskie korzenie. Pochodzi od klaczy Mellonah, z linii żeńskiej Gazella, po bardzo dzielnym ogierze Melon, wąsko użytym w naszej hodowli krajowej. Sprzedany do USA, przez lata Melon był tam uważany za wiodącego ojca koni biegających i wybitnego ojca matek koni biegających.

Loren Nichols, właściciel stadniny Trackside Farm z miasteczka Willston w stanie Floryda, w zeszłym roku za swoje wieloletnie osiągnięcia na polu hodowli arabskich koni biegających, został uhonorowany tytułem Darley Breeder 2006 (Hodowca Roku 2006). Od początku oparł swą hodowlę na osobnikach o polskich korzeniach wywodzących się z sublinii klaczy Orgia, Sabellina, Wilma, Chlosta i Forta, które krył wybitnymi ogierami, jak Wiking, Monarch AH, Orzel, Sambor czy Dunajec. Od pięciu lat używa w swojej hodowli także ogierów krwi francuskiej. Loren Nichols trenował legendarne sławy międzynarodowych torów wyścigowych, np. ogiera Samsheik 1987 (Sambor x Cassels Genua po Brussaly Zbrenu), o wybitnej karierze 29(14-7-5)4-8, czy Darley Horse of the Year 1996 (Konia Roku 1996), ogiera Sideways 1993 (Wiking x Sambordean po Sambor) 5/32(11-3-3)7-2 oraz Darley Horse of the Year 1997 (Konia Roku 1997), klacz HT Sarah, 1992 (Melon x EW Remp po El Paso) 4/30(18-8-2)13-8.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.