Reklama
Aachen 2007 – debiut koni i… prezentera

Aktualności

Aachen 2007 – debiut koni i… prezentera

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Aachen, fot. Joanna Jonientz
Aachen, fot. Joanna Jonientz

Przed trzema tygodniami informowaliśmy o intensywnych przygotowaniach organizatorów do jubileuszowego, 25. Pucharu Narodów w Akwizgranie. Tym razem nasze informacje uzupełniamy o pełen skład wyjątkowo licznej polskiej ekipy oraz o ciekawostkę dotyczącą nowego, polskiego prezentera debiutującego na arenie międzynarodowej.

W tym roku do 12 klas w ręku zgłoszono bardzo dużo, bo aż 27 koni z Polski (nie licząc tych, które zostały w Polsce wyhodowane, a wystąpią w barwach nowych właścicieli).

Oto lista koni, które przygotowują się do występu w Akwizgranie:

Enspinezja – wł. Leszek Jarmuż, SK Kębliny
Psyche Victoria – wł. Alicja i Krzysztof Poszepczyńcy, Chrcynno Pałac
Altis – wł. Krzysztof Goździalski, SK Falborek Arabians
Sotika – wł. Krzysztof Goździalski, SK Falborek Arabians
Satis – wł. Krzysztof Goździalski, SK Falborek Arabians
Bresilia – wł. Wojciech Parczewski, Nazaret Arabians
Eksterna – wł. Krzysztof Goździalski, SK Falborek Arabians
Pinta – wł. SK Janów Podlaski
Sefora – wł. SK Janów Podlaski
Faronn – wł. Stanisław Sławiński, Czeple Arabians
Ejrene – wł. SK Michałów
Ekina – wł. SO Białka
Ganga – wł. Alicja i Krzysztof Poszepczyńcy, Chrcynno Pałac
Norma – wł. SK Michałów
Pistoria – wł. SK Michałów
Celsjusz – wł. SO Białka
Etnologia – wł. Janów Podlaski
Primadonna – wł. Tomasz Tarczyński, Stadnina Grabów nad Pilicą
Emika – wł. SO Białka
Espadrilla – wł. SK Michałów
Estoria – wł. SK Michałów
Emocja – wł. SK Michałów
Palmira – wł. SK Michałów
Esparto – wł. SK Michałów
Poganin – wł. SK Janów Podlaski
Gaspar – wł. SK Michałów
Grafik – wł. SK Michałów

Jak widać, ambicje hodowców, zwłaszcza prywatnych (10 zgłoszonych koni!), są bardzo duże. Które z koni ostatecznie wystąpią, okaże się oczywiście już na miejscu. Wszystkim życzymy powodzenia, jako że Puchar Narodów uważany jest za najtrudniejszy pokaz w europejskim sezonie, który wiele razy okazał się surowszą selekcją niż następujące po nim czempionaty Europy i Świata. W końcu to w Akwizgranie spotyka się bardzo liczna czołówka koni z niemal wszystkich krajów europejskich oraz Bliskiego Wschodu, które do tej pory „sprawdzały siły” na pokazach niższej rangi. Spośród tej grupy, właśnie w Akwizgranie najczęściej wyłania się ścisła światowa czołówka, która dalej walczyć będzie o tytuły czempionów Europy w Weronie i Świata w Paryżu.

Tomasz Jakubowski prezentuje Sortisa w Wels, fot. arch. Silvatica Black Arabians
Tomasz Jakubowski prezentuje Sortisa w Wels, fot. arch. Silvatica Black Arabians

Ciekawostką jest, że w tym roku w Akwizgranie zadebiutują nie tylko niektóre konie z Polski. Na początku września do Niemiec wyjechał również polski prezenter – młody, lecz utalentowany Tomasz Jakubowski, który swoją przygodę z prezentowaniem koni arabskich rozpoczynał w stadninie koni Falborek Arabians, a obecnie jest pracownikiem stadniny Silvatica Black Arabians. Co roku przyjmuje on jednak do treningu pewną liczbę koni spoza tej stadniny (np. w tym roku w Białce z powodzeniem pokazywał potomstwo ogiera WH Justice). Tomasz ma też za sobą udane występy z polskimi końmi na pokazach za granicą – dużym osiągnięciem było m.in. 5. miejsce Sortisa z Silvatica Black Arabians podczas międzynarodowego pokazu w Wels w 2006 roku. W tym sezonie, na czas zmagań w Akwizgranie, Tomasz zaproszony został do współpracy przez znaną stadninę Black Smoke Arabians Thomasa Mayera (również specjalizującą się w hodowli karych koni arabskich, która wypromowała m.in. czempiona świata – og. Talladinn). Tomek przez kilka tygodni przygotowywał do startu w Akwizgranie 4 konie: dwuletnią BS Paparazzę (Kar Papageno – Sivka), pełną siostrę sprzedanego do Arabii Saudyjskiej BS Paparazzi (prezentowany przez Wojciecha Kowalika wygrał. m.in. klasę podczas tegorocznego Middle Eastern Championships), roczną córkę Sivki – SB Silhouette (po Al Hakim), trzyletnią BS Sailormoon (Al Hakim – Watseka) oraz ośmioletnią BS Madness (Mosanta – Mumtaz Begum). Cała czwórka wraz ze swoim nowym prezenterem stanie do walki w Narodowym Czempionacie Niemiec, który odbędzie się w piątek. Trzymamy kciuki – być może Tomasz Jakubowski pójdzie w ślady jedynego, jak na razie, „polskiego prezentera eksportowego” – dobrze znanego poza granicami Polski Wojciecha Kowalika.

Wszystkim, którzy zamierzają śledzić zmagania w Niemczech – czy to na żywo czy poprzez Internet, przypominamy, że na stronie Niemieckiego Związku Hodowców i Miłośników Konia Arabskiego (VZAP) pojawiła się już prezentacja filmowa i zapowiedź połączenia Live Stream w kilku wersjach jakościowych, wizytówki ekip sędziowskich wszystkich pokazów oraz kompletne informacje (m.in. zaproszenie, oferty dla ogłoszeniodawców, sponsorów i gości VIP, plan dojazdu, lista hoteli), dotyczące rozgrywanych w ten szczególny weekend imprez: Czempionatu Narodowego Niemiec (28.09.) oraz Pucharu Narodów (29–30.09). W dniach 29–30.09 w Aachen będą miały miejsce konkurencje użytkowe dla koni arabskich oraz testy w konkurencji ujeżdżenia i skoków, natomiast w piątek, 28.09, już po raz drugi wręczone zostaną tytuły Arabian Futurity Europe dla koni pochodzących ze stanówek nasieniem licytowanym w styczniu/lutym tego roku poprzez portal www.arabian-futurity.com lub pochodzących po ogierach nominowanych przez portal Arabian Futurity (w zeszłym roku laureatami tytułu zostały m.in. Lady Aymona DD po Psytadel i ogier Vergil po El Amin).

Ci, którzy wybierają się do Akwizgranu, mogą przy odrobinie szczęścia zostać laureatami dwóch konkursów dla publiczności: odpowiadając na pytanie, który kraj najwięcej razy wygrał w klasyfikacji Pucharu Narodów (kupony konkursowe w cenie 1 EUR dostępne będą w kasach na miejscu pokazu, a główną nagrodą jest zaprojektowana przez Cary J. van Dansika plakietka o wartości 500 EUR, wręczana podczas uroczystej Gali Wieczornej). Wśród tych, którzy wzięli udział w już rozstrzygniętym konkursie dwumiesięcznika Araber Weltweit na Konia Roku 2006 (został nim wnuk zakupionego przez Czesława Witko FS Bengali – Bolero EM, m.in. czempion Szwajcarii i pokazów w Akwizgranie, St. Tropez i Stroehen) rozlosowane zostaną karty wstępu do sektora VIP i książki O. Verlaga – „Asil Araber”.

O wynikach zmagań polskich koni w Akwizgranie będziemy informować w naszym portalu.

Szczegóły dotyczące przekazu Live Stream znajdziesz tutaj:

http://vzap-server.de/eng/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=43

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.