Reklama
Francja: ponad milion euro za araba!

Aktualności

Francja: ponad milion euro za araba!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Ogier Dahess, fot. arch. Qatar Racing and Equestrian Club
Ogier Dahess, fot. arch. Qatar Racing and Equestrian Club

Świetnym wynikiem zakończyła się aukcja arabskich koni biegających Arqana w Saint-Cloud we Francji (6 września). Sprzedano 42 konie z 63 zaprezentowanych na ringu. Aukcja przyniosła obrót 3 209 000 euro, czyli prawie trzykrotnie większy w porównaniu z rokiem 2006. Średnia tegoroczna cena za konia wyniosła 76 405 euro i była wyższa o prawie 50% w stosunku do ubiegłego roku. Dla przypomnienia, łączny wynik aukcji Pride of Poland w tym roku w Janowie Podlaskim, uważany za rekordowy, wyniósł 2 451 000 euro.

Astronomiczną kwotę 1 050 000 euro osiągnął ośmioletni siwy ogier Dahess (Nr 29 katalogu aukcyjnego). Tego urodziwego, mocnego konia o masywnej, lecz prawidłowej budowie i eleganckim ruchu zaprezentował na ringu jego trener Alban de Mieulle. Dahess okazał się faworytem aukcji. Po zaciętej walce pomiędzy kilkoma elitarnymi nabywcami, ogiera wylicytował za rekordową cenę sam prezes French Bloodstook Agency – Jean Pierre Derobaix, działając w imieniu syndykatu właścicieli, głównie pochodzenia tunezyjskiego. Tuż po aukcji koń wyruszył do Turcji. Trzy dni później, pomimo trudów podróży i zmęczenia, Dahess stanął po raz ostatni do startu w prestiżowej gonitwie Malazgrit Trophy (pula $ 850 000). W poprzednich sezonach Dahess wygrał ją dwukrotnie. Jednak tym razem przybiegł drugi, za fenomenlanym tureckim ogierem Kafkasli (Cas – Malike 18 po Serhanbey), który wygrał w swojej karierze pulę nagród przekraczającą 2 000 000 dolarów. Dahess w swojej 5-letniej karierze torowej wziął udzial w 41 gonitwach na różnych dystansach, z czego wygrał 27, między innymi 13 międzynarodowych gonitw Gr 1 w ZEA, Angli, Francji, Niemczech i we Włoszech. Od przyszłego roku Dahess będzie stanowił w państwowej stadninie we Francji. Ogier został wyhodowany w Umm Qarn Farms należącej do Szejka Abdullaha Bin Khalifa Al-Thani, obecnego premiera Kataru. Jest synem wybitnie uzdolnionego torowo ogiera Amer, który zasłużył się w hodowli, mocno przelewając na potomstwo dzielność wyścigową i poprawną budowę. Dał 50 sztuk doskonale biegających koni. Matka ogiera Dahess to gniada klacz Danie du Cassou, 1994 (Dahr – Nerve du Cassou po Baroud III), która jest wspaniałą klaczą hodowlaną w Umm Qarn Farms. Dahess pozostawił w Katarze 6 sztuk potomstwa.

Oprócz ogiera Dahess na aukcji zaprezentowano jeszcze trzy konie po ogierze Amer (Nr 42, 59 i 72 katalogu aukcji). Wszystkie zostały sprzedane.

Trzy inne wystawione konie zmieniły właścicieli za ceny powyżej 100 000 euro:
1. Rocznego ogierka Pharafadet (Nr 45 katalogu) kupił Kalif Bin Shahel Al Kuwari za 170 000 euro. To najwyższa cena tej aukcji za konia hodowli francuskiej.
2. Klacz (w treningu) Ouassila Thabet 2002 (Nr 3 katalogu) sprzedała ceniona trenerka Sandrine Tarrou za 140 000 euro do Shadwell Estate.
2. Dwuletnia klacz New Princess (Nr 55 katalogu) wyhodowana przez Haras de Saint Faust osiągnęła cenę 130 000 euro i rozpocznie w przyszłym roku karierę torową reprezentując barwy Szejka Mishal.

Tegoroczna aukcja w Saint-Cloud zawdzięcza swój sukces bardzo dobrej współpracy i skoordynowaniu wysiłków pomiędzy organizatorami imprezy czyli l’Association Francaise du Cheval Arabe de Course (l’AFAC), France Galop, domem aukcyjnym Arqana i głównym sponsorem – Quatar Racing and Equestrian Club. Stosowne porozumienie zostało podpisane w 2005 r. Przygotowania trwały dwa lata. W tym czasie nowy Prezes AFAC-u, czyli Związku Hodowców Arabskich Koni Wyścigowych, Jean Pierre de Gasté, zdynamizował strukturę i działalność oraz odmłodził wizerunek Związku. Wraz z France Galop (reprezentowanąym przez Thierry’ego Delègue) wspólnie ustanowili stosowny mechanizm, sprzęgający prywatnych hodowców z całościowym programem Breeders Cup o zasięgu międzynarodowym. Pula nagród dla 4 gonitw wchodzących w skład Breeders Cup wzrosła w ciągu roku ze 160 000 do 240 000 euro. Główny sponsor, czyli Quatar Racing and Equestrian Club, zadeklarował wspieranie imprezy przez co najmniej trzy następne lata. Dom aukcyjny Arqana po raz pierwszy zorganizował aukcję koni arabskich w Saint-Cloud, wprowadzając wiele ciekawych rozwiązań. Od 2006 roku głównym właścicielem domu aukcyjnego Arqana jest Książę Aga Khan IV, czyli 49 Imam Ismailitów, a jednocześnie jeden z największych hodowców koni pełnej krwi na świecie. Dotychczas sprzedaż aukcyjna koni wyścigowych czystej krwi arabskiej we Francji była przeprowadzana przez Goffs France.

Często gonitwy koni i imprezy towarzyszące aukcji odbywały się w okolicach Tuluzy. W tym roku całość imprez towarzyszących przeniesiono do Paryża. Aukcja rozpoczęła 3-dniowe święto francuskiego konia arabskiego. Można było nabyć konie w treningu, które były zapisane do czterech gonitw Breeders Cup. I tak, świeżo upieczeni właściciele mogli doznawać mocnych wrażeń, podziwiając udział swoich koni w gonitwach na torze Longchamp. Wokół toru ustawiono miasteczko z tradycyjnych, brązowych katarskich namiotów, promujące kulturę i obyczaje tego ponad 800-tysięcznego księstwa.

Udane tegoroczne obchody poświęcone koniom wyścigowym hodowli francuskiej i promocji księstwa Kataru zakończył pokaz w ręku najpiękniejszych osobników ze stadniny Al Shaqab należącej do emira Kataru Szejka Khalifa Al-Thani. Trzydniowa impreza osiągnęła swój cel jako łącznik pomiędzy wielbicielami koni arabskich o predyspozycjach użytkowych z całego świata a francuskim programem hodowlanym.

TABELA WYNIKÓW SPRZEDAŻY KONI ARABSKICH Z AUKCJI ARQANA, SAINT-CLOUD, FRANCJA

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.