Reklama
Al Khalediah Horse Auction – okiem Polaka

Aktualności

Al Khalediah Horse Auction – okiem Polaka

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Aż 66 koni zapisano na pierwszą tej rangi i skali, a przy tym szeroko reklamowaną aukcję słynnej saudyjskiej stadniny Al Khalediah, która odbędzie się 15 stycznia 2008 r. w Rijadzie, stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Aukcja na długo przed „godziną zero” rozpaliła emocje na Bliskim Wschodzie. W kilku istotnych punktach będzie się ona różnić od znanej i wzorcowej w Europie i na świecie Pride of Poland (a wcześniej Polish Prestige). Przede wszystkim w Rijadzie nie będzie podziału na konie pierwszej i drugiej jakości, co jest chyba pewnym błędem, bo nie ma takiej stadniny i takiej hodowli na świecie, gdzie nie byłoby grupy słabszych osobników. Zróżnicowanie wydaje się konieczne, by zachować najwyższe standardy i rangę imprezy. W Polsce konie arabskie nieco gorszej klasy oferowane są na przetargach stadninowych, a podczas samej aukcji są zapisywane na tzw. Silent Sale, gdzie ceny są wyraźnie niższe.

Innym wyróżnikiem aukcji saudyjskiej jest to, iż jeśli w Janowie Podlaskim licytowane są głównie klacze, a ogiery są dodatkiem, to na Al Khalediah Horse Auction będzie dokładnie odwrotnie. Ogierki i ogiery stanowią znakomitą większość oferowanych do sprzedaży koni, a klaczki i klacze są tylko swoistym dodatkiem.

Gdy przeglądamy listę katalogową wystawionych koni, zwraca uwagę fakt, że w ich charakterystykach przeważa dopisek:” Endurance/Racing”. Tylko w nielicznych przypadkach znajdujemy opis: „Show Horse”. Należy zauważyć również, że w katalogu znalazły się niestety pewne błędy w opisach oraz puste pola w tabelkach rodowodowych.

Wśród ojców koni zapisanych na listę aukcyjną przeważają takie reproduktory, jak:

1. AJA SANGALI (FS Bengali – Bey Santeyna); uznany reproduktor na bliskowschodniej scenie hodowlanej; syn zakupionego niedawno do Polski (SK Kielnarowa) og. FS Bengali (po Kubinec); ród męski Bairactara or.ar.

2. DAKHARO (Dakar El Jamaal – FOF Kharolina); multiczempion pokazowy, aktualny Czempion Świata z Paryża; ród męski Saklawi I or.ar.

3. THEE RICOCHET (Thee Desperado – Shahadaa); inbredowany na The Minstril (syna Ruminaja Ali); cenny reproduktor; ród męski Saklawi I or.ar.

3. SINUS (Salaa el Dine – Senaja/Madkour I), użyty w Polsce (w Kurozwękach i Michałowie) w latach 1994–1995; z rodu Saklawi I or.ar.

4. OM EL ABADAN (Camargue po White Lihting po Burkan – Bint Estopa); urodziwy ogier ze wspaniałym pochodzeniem, z rodu męskiego Ibrahima or.ar.

5. OSO EMINENGO (Monogramm – Extra po Gwizd od Eminencja/Algomej); w 3/4 polskiego pochodzenia, kolejny syn Monogramma o czysto polskiej stronie żeńskiej; ród Kuhailana Haifi or.ar.

6. BISTRO po Metat (szwedzkiej hodowli synu Etata) od Ballerina po Grojor (Exelsjor –Grobla/El Trypoli); przynajmniej w połowie polskiego pochodzenia; z rodu męskiego Kuhailana Haifi or.ar.

7. MUTAIR HP (Ansata Sinan – Mesoudah); półbrat „po mieczu” takich postaci, jak Khidar czy Escape Ibn Navarrone; z rodu Saklawi I or.ar.

8. SHAMAAL (Maysooun – Sarameena); ród Saklawi I or.ar.

9. GALBA (Plakat – Gza Gza/Negatraz); użyty w Polsce (Michałów); z rodu Saklawi I or.ar.

10. TALADDIN po DWD Tabasco; kary ogier w sporym procencie polskiego pochodzenia; z rodu Kuhailana Haifi or.ar.

Na podstawie analizy katalogu proponowanych do sprzedaży koni można pokusić się o ocenę, że o ile Aja Sangali potwierdza swą klasę reproduktorską i o ile niedaleko za nim plasuje się Thee Ricochet, a pojedynczymi sztukami wyróżniły się np. Shamaal, Bistro, OSO Eminengo, czy Galba, to już Dakharo (jak również w pewnej mierze Om El Abadan) dały mniej wyróżniające się źrebaki.

W stawce sprzedażnej znaleźliśmy dziesięć osobników, które (na podstawie fotografii katalogowej i pochodzenia) uważamy za najbardziej godne uwagi. Tak np. obiecującym jest gn. SHAKLAN AL KHALIDIAH 2006 (Lot 1), następnie s. IBN JOUHART AL KHALIDIAH 2005 (Lot 4), s. TAY AL KHALIDIAH 2005 (Lot 9) – wszystkie po Aja Sangali; a także kszt. z płową grzywą, efektowny JALAB AL KHALIDIAH po Thee Ricochet (Lot 10). Dość ekscytującym ogierkiem, a przy tym także synem Aja Sangali jest gn. SARH AL KHALIDIAH (Lot 11) od janowskiej hodowli SABY (Etat – Saszetka/Engano). Z kolei niezłym synem michałowskiej hodowli KRYNOLINY (Egon – Kwesta/Pesennik) jest kszt. KALAHARI po OSO Eminengo (Lot 12). Innym akcentem polskim jest też obecność na liście s. HS MARENGO (Lot 34), syna Galby i białeckiej MAESTY (Partner –Maskotka/Bandos). Z pozostałych, typem i urodą zwracają jeszcze uwagę: c.gn. AL MUNTASIR 2002 po Galba (Lot 13), kszt. klacz BASMAT AL KHALIDIAH po Bistro (Lot 22), gniada BAKHTARI AL KHALIDIAH po Thee Ricochet (Lot 23), kasztanowata SMOLLAT AL KHALIDIAH po Shamaal (Lot 24), kary i efektowny BS BLACK GOLD po Taladdin (Lot 30), jak również wspomniany wyżej (przy reproduktorach) s. BISTRO 1992, z linii Pepiego i Etata, który był czołowym w Al Khalediah Stud.

Moim zdaniem, wskazane byłoby poszerzenie spektrum wystawców i uczynienie z tej imprezy elitarnej aukcji starannie wyselekcjonowanego materiału zarodowego z całego Bliskiego i Środkowego Wschodu. Mogłoby to nastąpić poprzez włączenie do niej jeszcze kilku innych stadnin saudyjskich lub z tego regionu. To z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia rangi i atrakcyjności imprezy, która mogłaby stać się wiodącą nie tylko w tej części świata.

 

Katalog aukcyjny znajduje się pod tym linkiem.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.