Reklama
Rajd w Bieszczadach

Aktualności

Rajd w Bieszczadach

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Długi majowy weekend obfituje w imprezy. Tym razem na rajd zaprasza Towarzystwo Bieszczadzkiej Turystyki Konnej i Klub Jazdy Konnej „Pod Żubrem” z Niepołomic. I Bieszczadzki Długodystansowy Rajd Konny odbędzie się w dn. 1-4 maja. Miejsce zawodów to Odrzechowa – Łukowe – Wola Michowa (Beskid Niski i Bieszczady). W piątek przewidziane są dwa konkursy: na 40 km (start w miejscowości Odrzechowa) i na 20 km (start w miejscowości Wysoczany). Meta obydwu konkursów znajdzie się w miejscowości Łukowe. W sobotę również rozegrane zostaną dwa konkursy: na 40 km (start w miejscowości Łukowe) i na 20 km (start w miejscowości Roztoki Dolne). Meta sobotnich konkursów to Wola Michowa.
Do startów dopuszczone będą konie co najmniej czteroletnie oraz zawodnicy powyżej 14 roku życia. Trasa rajdu wiedzie pośród pól, łąk, lasów i łagodnych wzgórz, częściowo zalesionych. Podłoże jest różnorodne – drogi leśne z korzeniami, polne, kamieniste, odcinki asfaltu, przeprawa przez brody.
Opłata organizacyjna wynosi 150 zł od konia. Stanowisko dla konia kosztuje 25 zł za dzień, boks 50 zł za dzień (liczba boksów ograniczona). Konie zgłoszone po 20 kwietnia mogą być przyjęte przez organizatorów w miarę wolnych miejsc.

– Celem pierwszego Rajdu Długodystansowego jest propagowanie turystyki konnej w Bieszczadach – mówi Tadeusz Czajka, przedstawiciel organizatorów. – Niewiele terenów w Polsce lepiej nadaje się do uprawiania tej dyscypliny. Chcemy zaprezentować walory wspaniałej bieszczadzkiej przyrody, pięknych krajobrazów, które najlepiej podziwiać z końskiego grzbietu. Pokażemy również istniejącą infrastrukturę, na której można budować doskonałą bazę do sportu i turystyki konnej. Mamy nadzieję, że trasa, którą pojedziemy zostanie oznakowana na stałe jako trasa ścieżek konnych, a Rajd trwale zagości w kalendarzu imprez. Jest to doskonała trasa w szczególności dla koni arabskich, które mogą wykazać swoją dzielność w terenie górskim. Długie wododziały pozwalają na kilkukilometrowe galopady, a strome podjazdy i zjazdy wyrabiają siłę, odwagę i technikę.

 

– Jeżeli możemy coś sugerować, to proponujemy, aby młodzi jeźdźcy jechali na bardziej doświadczonych koniach, a jeźdźcy z dłuższym stażem na koniach młodych –  dodaje Tadeusz Czajka. – Dla wszystkich będzie to doskonała lekcja i przyjemność. Od wielu lat jeździ się po Bieszczadach, lecz do tej pory nikt nie potrafił ich wykorzystać w całości. Bardzo cenne inicjatywy lokalne nie były w stanie połączyć w miarę dobrej infrastruktury hoteli i gospodarstw agroturystycznych, które pozwoliłyby zwiedzać całe Bieszczady z końskiego grzbietu. Obecna trasa Rajdu jest uruchomionym, pierwszym odcinkiem cyklu kompleksowego poznania Bieszczad. Dalszym naszym celem będzie przedłużanie Rajdu na Dolinę Sanu w okolice Krywego i Tworylnego. Mamy nadzieję, że oferta zainteresuje indywidualnych turystów konnych, którzy będą chcieli na własnym lub wypożyczonym koniu przejechać między ośrodkami. Rajd rozgrywany będzie w dwóch kategoriach: jako Rajd dla amatorów i dla zawodników, ponieważ wytyczone trasy zaspokoją potrzeby jednych i drugich.

Więcej informacji na stronie serwisu turystycznego Okolice Komańczy i Woli Michowej

Wykaz hoteli

Mapka

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.