Reklama
Poczernin: pierwsze koty za płoty

Aktualności

Poczernin: pierwsze koty za płoty

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ziemowit w Liberty, fot. Marta Wołtosz
Ziemowit w Liberty, fot. Marta Wołtosz

Pomysł na zorganizowanie zawodów westernowych, w których znalazłoby się miejsce na klasy dla koni arabskich przyszedł pod wpływem impulsu, dzięki rozmowie, jaka toczyła się na jednym z forów jeździeckich. Już w zeszłym roku, organizując Jeep Cup Poczernin Western 2007, wyszliśmy ponad przeciętny program, wzbogacając go o konkurs English Pleasure Open oraz pokazy kaskaderskie Grupy Dobrowolne Stowarzyszenie Kaskaderów. Zarówno poprzednie, jak i te zawody były imprezami o randze towarzyskiej. Często zastanawialiśmy się, jak urozmaicić tego typu imprezy, jak przyciągnąć większą liczbę widzów, nie mając tak wielu sponsorów i tak bogatego zaplecza, jak np. organizator imprez konnych na Torwarze. Wzory czerpaliśmy z zawodów zagranicznych, gdzie obok klasycznych dyscyplin, w jednym miejscu i czasie rozgrywane były inne, równie ciekawe konkurencje. A konie arabskie podobają się każdemu! Są urodziwe i chwytają za oko. Często widz nie jest w żaden sposób związany z końmi – o przypadkowego gościa też należy zadbać, dostarczając mu różnorakich emocji: czy to wzrokowych czy polegających na energicznym kibicowaniu zawodnikom. Dlatego też postanowiliśmy w programie zawodów umieścić eleganckie konkursy Pleasure w klasach western, open, English i Arabian, techniczne, takie jak trail czy reining oraz dynamiczne, jak barrel racing i pole bending.

Hrabina i Anna Łagodzińska, fot. Marta Wołtosz
Hrabina i Anna Łagodzińska, fot. Marta Wołtosz

Mamy nadzieję, że organizując cyklicznie imprezy tego typu, przyzwyczaimy właścicieli koni arabskich oraz jeżdżących na arabach do możliwości startu w różnych konkurencjach, od klasycznych po western, a także bardziej egzotycznych. Jak widać, konie tej rasy sprawdzają się idealnie w takich rozgrywkach. W klasyfikacji do nagród specjalnych prym wiodły właśnie konie arabskie. Najwszechstronniejszym jeźdźcem W&A Show została Anna Łagodzińska z Arizona City dosiadająca klaczy czystej krwi Hrabina (Equin – Habra). Ten koń zdobył tytuł najwszechstronniejszego konia czystej krwi zawodów w Poczerninie. Tytuł konia najwszechstronniejszego innej rasy niż arabska zdobył Nestor dosiadany przez Kamilę Stwoll z KJ Huzar. Koń ten jest krzyżówką konia czystej krwi arabskiej i kuca felińskiego.

Ziemowit i Wojciech Orlik, fot. Marta Wołtosz
Ziemowit i Wojciech Orlik, fot. Marta Wołtosz

Nasze największe obawy wzbudzała klasa Liberty. Martwiliśmy się, czy zawodnicy nie będą mieli problemów ze współpracą z końmi. Tymczasem Ziemowit (Ecaho – Zaleta) Wojciecha Orlika, Magadan (El Amor – Mena) Wojciecha Subkowskiego oraz Faisal (Oset – Faina) Przemysława Walkosza zaprezentowały się pięknie i posłusznie wykonywały polecenia swoich prezenterów. Ziemowit występuje także w pokazach kaskaderskich, Magadan jest koniem rodzinnym, a Faisal sprawdza się jako koń westernowy. To może świadczyć o wielkim sercu tych koni dla swoich właścicieli oraz niebywałej wszechstronności.

Wangelis i Marek Suliga, fot. Marta Wołtosz
Wangelis i Marek Suliga, fot. Marta Wołtosz

Jak się okazało, nawet w reiningu, który jest typową konkurencją dla koni aqh, konie arabskie dobrze wypadły. Naszą uwagę przyciągnął Wangelis (Empres – Warta)dosiadany przez Marka Suligę. Wierzchowiec był wspaniale opanowany, ustawiony w ramie konia westernowego i posłuszny. Gdyby nie błąd w patternie (roll back wykonany dwa razy na tę samą, lewą stronę), para ta uzyskałaby punktowany przejazd.

Malowany oraz Zofia i Małgorzata Maciejewskie, fot. Marta Wołtosz
Malowany oraz Zofia i Małgorzata Maciejewskie, fot. Marta Wołtosz

Wiele radości sprawił nam pokaz tresury, w którym 7-letnia dziewczynka, Zofia, przemiła córka Gosi Maciejewskiej, prezentowała z ogierem arabskim o imieniu Malowany (El Bak – Metafora) takie elementy, jak kładzenie czy wspięcia. Koń wykonywał bez sprzeciwu wszystkie polecenia dziecka sięgającego mu wzrostem do piersi. To było niebywałe przeżycie. Wszystko to jest dowodem ogromnych możliwości i potencjału koni arabskich.

Espira i Agnieszka Chorzewska, fot. Marta Wołtosz
Espira i Agnieszka Chorzewska, fot. Marta Wołtosz

Zawody westernowe mają specyficzny, przyjazny klimat. Dzięki polskim zawodnikom west, którzy tę pozytywną aurę tworzą, łatwiej zachęcić do udziału początkujących. Dwie debiutujące pary, Espirę (Perlik – Espera) pod Agnieszką Chorzewską i Penelopę (Etogram – Palinka) pod Pauliną Gajewską, mogliśmy oglądać zarówno w konkurencjach szybkościowych jak i technicznych oraz pleasure.

Penelopa i Paulina Gajewska, fot. Marta Wołtosz
Penelopa i Paulina Gajewska, fot. Marta Wołtosz

Przed nami jeszcze długa droga. Musimy nadal doskonalić nasze umiejętności organizacyjne. Mamy nadzieję, iż wkład pracy zaowocuje za kilka lat zawodami, na których zaroi się od koni arabskich użytkowanych pod siodłem w różnych stylach. Tym samym pomożemy miłośnikom western riding w promowaniu ich ukochanego sportu.

 

Więcej zdjęć poniżej 

 

Wyniki klas dla koni arabskich oraz koni arabskich w klasach open:

 

Arabian Pleasure – stroje historyczne
1. Danuta Konończuk – Salero (Metropolis NA – Salina )
2. Małgorzata Maciejewska – Ziemowit
3. Krzysztof Adamczyk – Eksa (Balon – Ekspertyza)

Arabian Western Pleasure
1. Karolina Kluka – Decaho (Ecaho – Demara Bis)
2. Anna Łagodzińska – Hrabina
3. Małgorzata Maciejewska – Malowany

Arabian Classic Pleasure
1. Danuta Konończuk – Salero
2. Karolina Subkowska – Magadan
3. Agnieszka Chorzowska – Espira
4. Krzysztof Adamczyk – Eksa
5. Paulina Gajewska – Penelopa

Liberty B
1. Wojciech Orlik – Ziemowit
2. Wojciech Subkowski – Magadan
3. Przemysław Walkosz – Faisal

Barrel Racing Open
2 m. Anna Łagodzińska – Hrabina
4 m. Przemysław Walkosz – Faisal
5 m. Izabela Żarnawska – Eolos (Pepton – Elgonda)

Arabian Barrel Racing
1. Anna Łagodzińska – Hrabina
2. Izabela Żarnawska – Eolos
3. Paulina Gajewska – Penelopa
4. Agnieszka Chorzewska – Espira
5. Przemysław Walkosz – Faisal

Reining Junior (młode konie)
3 m. Karolina Kluka – Decaho

Reining Yoth (młodzi jeźdźcy)
3 m. Anna Łagodzińska – Hrabina
4 m. Karolina Kluka – Decaho

Pole Bending Open
1 m. Anna Łagodzińska – Hrabina
2 m. Przemysław Walkosz – Faisal
4 m. Izabela Żarnawska – Eolos

Arabian Pole Bending
1. Anna Łagodzińska – Hrabina
2. Izabela Żarnawska – Eolos
3. Przemysław Walkosz – Faisal

 

Zobacz filmy!

Konkurencja Barrel Racing. Klacz Hrabina – II miejsce w kasie open i I w klasie Arabian: http://www.itvj.pl/wideo,western-arabian_show_-_27-28_04_2008_,1171.html
Klacz Eksa w Arabian Pleasure Polskie Stroje Historyczne

http://www.youtube.com/watch?v=D52TSFH-d24

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.