Reklama
Araby, gwiazdy i kapelusze

Aktualności

Araby, gwiazdy i kapelusze

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Agnieszka Romszycka na Gobelinie, Janów Jesienny 2006, fot. Katarzyna Dolińska
Agnieszka Romszycka na Gobelinie, Janów Jesienny 2006, fot. Katarzyna Dolińska

Pierwsze Regionalne Zawody w Klasach Pleasure dla koni czystej krwi arabskiej odbędą się 8 czerwca pod Warszawą. Wśród sędziów znalazła się Alicja Poszepczyńska (SK Chrcynno- Pałac). Imprezę uświetnią swą obecnością znani aktorzy.
Choć w Polsce jeszcze niewielu jeźdźców przekonało się o przydatności koni arabskich w konkurencjach wierzchowych, popularyzacja takiego użytkowania arabów cieszy się coraz większym powodzeniem wśród organizatorów imprez sportowych i klubów jeździeckich. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej K.J. Hippica Polonia w podwarszawskim Słupnie k. Radzymina organizuje zawody specjalnie dla koni arabskich po raz pierwszy, jako konkurencję towarzyszącą II Memoriałowi Krysi Romszyckiej – regionalnym zawodom ujeżdżeniowym organizowanym na cześć zmarłej w 2006 roku popularyzatorce nie tylko rajdów długodystansowych i ujeżdżenia, ale właśnie wykorzystania w nich koni arabskich. Krystyna Romszycka była wielką miłośniczką arabów oraz długoletnią właścicielką niepokonanego na trasach dystansowych Elekta (m.in. dwukrotny brązowy medalista MP i najlepszy koń rajdowy roku oraz reprezentant Polski na MŚ pod właścicielką), dzielnie reprezentującego swoją rasę na zawodach ujeżdżeniowych (m.in. brązowy medal Mistrzostw Polski Amatorów oraz złoty i srebrny Mistrzostw Warszawy Juniorów pod córką p. Krystyny, Agnieszką Romszycką). Krystyna Romszycka do ostatnich dni była wielką popularyzatorką użytkowania sportowego koni arabskich – poza Elektem trenowała jeszcze kilka wierzchowców tej rasy. Na miesiąc przed śmiercią, osobiście nadzorowała występ trójki swoich czystej krwi podopiecznych na I Jesiennym Pokazie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, gdzie wałach Chochoł (Harbin – Charyzma/Gabaryt) wygrał klasę kostiumową w stroju polskim, a Elekt (Palas – Elektra/Bandos) i Gobelin (Ganges – Grenada/Set) zajęły dwa pierwsze miejsca w klasie Classic Pleasure. Dziś 23-letni Elekt wciąż chodzi pod siodłem i „wygląda jak pączek w maśle” – według słów Agnieszki Romszyckiej, która na zawodach będzie pełniła rolę gościa honorowego, choć nie wyklucza też, że któryś z arabów będących w jej stajni nie weźmie udziału w imprezie.

Krystyna Romszycka, fot. Z. Kacprzyk
Krystyna Romszycka, fot. Z. Kacprzyk

– Znam wielu bardzo utalentowanych jeźdźców jeżdżących na co dzień na koniach arabskich – mówi Agnieszka Romszycka. – Przeszkodą są dla nich jednak środki finansowe. Tych utalentowanych osób często, po opłaceniu pensjonatu dla konia, nie stać już na ponoszenie kosztów wyjazdu na zawody. Najlepszym rozwiązaniem byłby sponsor zainteresowany rozwojem sportów na koniach arabskich. Może któryś z wielu hodowców, którzy nie bardzo mają pomysł na zagospodarowanie młodych ogierów i wałachów? Mam nadzieję, że z czasem zawody dla koni arabskich staną się bardzo popularne, bo to eleganckie i inteligentne konie.

Wspomniana hodowczyni koni arabskich – Alicja Poszepczyńska (SK Chrcynno Pałac) sędziować będzie klasy Pleasure (open i w stroju polskim, rozgrywane wg zasad ECAHO).

 

Klasom pleasure dla koni arabskich na tych zawodach patronują ZAWODYJEZDZIECKIE.PL, które ufundowały medale od 1 do 3 miejsca w konkursach Pleasure oraz L ujeżdżenia. Medale przyznane zostaną koniom arabskim.

Elekt, fot. Z. Kacprzyk
Elekt, fot. Z. Kacprzyk

Zmagania par uczestniczących w zawodach uświetnią pokazy kadryla oraz konkursy dla publiczności – ci, którzy w Słupnie pokuszą się o wystąpienie w nakryciach głowy, będą mogli wziąć udział w konkurencji wyboru Najpiękniejszego Kapelusza, sędziowanej przez popularnego aktora Macieja Zakościelnego.

Konkurencje Pleasure dla koni arabskich są otwarte dla uczestników niezrzeszonych w PZJ. Zgłoszenia (wyłącznie pisemne na drukach PZJ) można przesyłać do 5 czerwca e-mailem na adres: [email protected]  lub faksem: (22) 679 88 50.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.