Reklama
Ejrene czempionką, Psyche Victoria i Emesa wice

Aktualności

Ejrene czempionką, Psyche Victoria i Emesa wice

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Dekoracja Ejrene, fot. M.Luft
Dekoracja Ejrene, fot. M.Luft

Drugi dzień pokazu w Wels zaczął się nielicznie obsadzonymi klasami koni starszych. Reprezentacja Polski była w nich równie mała – nie pojawił się zgłoszony wcześniej do klasy ogierów 6-7-letnich Esparto. Wygrał ją wybrany dzień wcześniej Czempion Ogierów Starszych Austrii – Galinka El Sheikh. W klasie klaczy 10-letnich i starszych zjawiły się tylko 3 klacze, w tym dwie polskiej hodowli. Wygrała ją niekwestionowana faworytka – michałowska Emanda z wysoką notą 92,17, przed kurozwęckiej hodowli Euskarą reprezentującą Perfect Arabians/Belgia.

W klasie ogierów najstarszych, w której również wystąpiły 3 konie, najlepiej pokazał się True Colours (po Thee Desperado), który wygrał klasę przed utytułowanym Khidarem. Klasę zamknął Grafik, który nie pokazał dziś zupełnie swoich możliwości w ruchu, jednak różnice punktowe między tą trójką były bardzo małe.

Dekoracja Psyche Victorii, fot. M.Luft
Dekoracja Psyche Victorii, fot. M.Luft

W bardzo silnie obsadzonym czempionacie klaczy młodszych – m.in. z bardzo dobrymi klaczami – Juwandą OS po WH Justice i Om El Enigmą po Al Lahab, które uplasowały się w Top Five, zwyciężyła reprezentantka gospodarzy DA Princess of Justice (wybrana również Czempionką Klaczy Młodszych Austrii dzień wcześniej), przed Psyche Victorią, która była jedną z faworytek czempionatu. To historyczny moment dla SK Chrcynno Pałac – pierwszy tytuł międzynarodowy dla tej stadniny.

– To przełamanie pewnego fatum, które nas prześladowało do tej pory – mówi Alicja Poszepczyńska. – Mieliśmy już tytuł Top Ten czempionatu świata, wygrywaliśmy klasy, ale po raz pierwszy zdobyliśmy wiceczempionat międzynarodowego pokazu klasy A.

W równie licznie i mocno obsadzonym czempionacie ogierów młodszych wystąpiły dwa polskie konie – Elmaran i Lord Bey Shah, jednak żaden z nich nie wszedł do Top Five. Czempionem został saudyjskiej własności Shannan El Madan, przed bardzo egzotycznym synem WH Justice i córki FS Bengalego – Aja Justified. Inny wychowanek brytyjskiej stadniny Aja Arabians – Aja Sandstorm, zajął też miejsce w Top Five.

Dekoracja Emesy, fot. M.Luft
Dekoracja Emesy, fot. M.Luft

Czempionat klaczy starszych zdecydowanie należał do Polski – czempionką wybrano najwyżej ocenionego konia pokazu – michałowską Ejrene, przez Emesą. Na trzecim miejscu w Top Five znalazła się również Emanda. W czempionacie ogierów starszych powtórzyła się kolejność z klasy najstarszych męskich uczestników – wygrał faworyt, rewelacyjnie się ruszający True Colours, przed Khidarem. Jedynym polskim akcentem w tym czempionacie był Drabant, który zajął miejsce w Top Five.

Mówi dyrektor Jerzy Białobok:

– Bardzo pozytywnie oceniam udział wszystkich polskich koni. My mamy ten luksus, że mając dużo dobrych koni, zawsze możemy przygotować dobrą stawkę. Bardzo się cieszę z występu Drabanta i Emesy – była szansa pokazania ich szerszej publiczności. Cieszę się też, że mocno progresuje Ejrene. Pistoria musi jeszcze poczekać, zmienić kolor, zrównoważyć się nerwowo, ale zrobiła duży krok do przodu. Część z tych koni wystąpi także na pokazach jesienią, dołączy do nich kilka klaczy, które teraz opiekują się jeszcze źrebakami.
Cieszę się też z sukcesu Psyche Victorii, ktora równie dobrze mogła zostać czempionką. To klacz po Eksternie, a używanie polskich ogierów jest zawsze i naszym priorytetem. Obce ogiery pozwalają na sukcesy w klasach młodzieżowych, ale po kilku latach ich potomstwo często zmienia się na niekorzyść, co hodowcy także muszą brać pod uwagę.

Khidar, fot. M.Luft
Khidar, fot. M.Luft

Tak ocenia pokaz w Wels p. Izabella Pawelec-Zawadzka:
– To jeden z najciekawszych pokazów w Europie – zwykle przyjeżdża tu sporo świetnych koni – i do tego znakomicie zorganizowany. Polska właściwie dopiero od dwóch lat jest obecna w Wels. Trzeba podkreślić, że polska hodowla jest tu traktowana bardzo życzliwie. Tegoroczny sukces naszych koni wcale nie był przesądzony, poziom był wysoki, świadczy o tym choćby obecność takich gwiazd, jak Khidar. Pojawiła się tu też świetna młodzież żeńska. Bardzo wyróżnia się potomstwo WH Justice – choć wiadomo, że ten ogier ma usterki w kłodzie, to jednak przekazuje na pewno świetny typ. Polski występ był rewelacyjny, zjawiła się też silna reprezentacja hodowców prywatnych. Psyche Victoria to dziś jedna z najlepszych klaczek w Europie.

True Colours, fot. M.Luft
True Colours, fot. M.Luft

Wyniki:

Czempionka Klaczy Młodszych
DA Princess of Justice (WH Justice – DA Enfihda), hod/wł. Zimelie Arabians

Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

Czempion Ogierów Młodszych
Shannan El Madan (Sahel Dream Desert – Perla K), hod. Pedro F. Do Amaral, wł. HRH Prince Abdullah Bin Fahad Al Saud, AS

Wiceczempion Ogierów Młodszych
Aja Justified (WH Justice – Aja Beneja), hod/wł. Aja Arabians

Czempion Ogierów Starszych
True Colours (Thee Desperado – Daheda), hod. Sunshine Arabians, wł. Fontanella Magic Arabians

 

Wiceczempion Ogierów Starszych
Khidar (Ansata Sinan – Elizja), hod. Verrijdt, wł. Khidar Partnership

Czempionka Klaczy Starszych
Ejrene (Gazal Al Shaqab – Emocja/ Monogramm), hod/wł. SK Michałów

 

 

Wiceczempionka Klaczy Starszych
Emesa (Laheeb – Etopka/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów

Czytaj także: Wels: trzy klasy dla Michałowa, jedna dla Chrcynna

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.