Reklama
Sześć dwudziestek dla Narodowej Czempionki Pianissimy!

Aktualności

Sześć dwudziestek dla Narodowej Czempionki Pianissimy!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska
Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska

Nie ma szans, kto mierzy się z Pianissimą – raz jeszcze dowiódł tego Narodowy Czempionat w Janowie. Klacz otrzymała po kolei sześć „dwudziestek” – za typ i za głowę z szyją, co dało jej ogólną notę 95 punktów! Wybór Narodowej czempionki Klaczy Starszych był już tak naprawdę tylko formalnością. „Nasze dobro narodowe” – tak nazwał Pianissimę jeden z wielu kibicujących jej gorąco wielbicieli. Klacz, jakby rozumiała rozpętane wokół niej szaleństwo oklasków i okrzyków, rżała donośnie podczas odgrywania jej hymnu państwowego.

Palabra, fot. Katarzyna Dolińska
Palabra, fot. Katarzyna Dolińska

Wszystko to jednak odbywało się już pod koniec bardzo długiego, intensywnego dnia XXX Narodowego Pokazu Koni arabskich Czystej Krwi. Przedtem w klasach rywalizowały klacze młodsze, klacze starsze oraz ogiery starsze. Pierwsze startowały roczniaczki – klasa IA okazała się bardzo mocna. Cała pierwsza czwórka otrzymała powyżej 90 punktów! Klasę wygrała niedawna czempionka z Białki – janowska córka Enzo Palabra, tym razem pokazywana przez Grega Galluna, z notą 91,33, wyprzedzając Pasternę po Ekstern, wł/hod. Lecha Błaszczyka, która oceniono na 91 pkt. Trzecia była inna „eksternka”, tym razem janowska – Atma (90,33). W tej klasie padła też pierwsza „dwudziestka” pokazu, za ruch, dla michałowskiej córki Galby, klaczki El Saghira. Jednak końcowy wynik – 89,17, nie zapewnił jej miejsca w pierwszej piątce.

Druga klasa roczniaczek, IB, należała do Dębowej Łąki – córki Gaspara, hodowli SK Michałów. Klaczka uzyskała 90,83 pkt. Za nią uplasowały się: Melody po Psytadel, hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków (90,5), pełna siostra Pianissimy Passionaria (90,00), Espinilla po Al Maraam (Michałów, 89,83) i Bajaderka po Złocień z Agricola Farm (89,33).

Bohema, fot. Katarzyna Dolińska
Bohema, fot. Katarzyna Dolińska

Następnie zaprezentowały się klaczki dwuletnie. Spośród dziewięciu konkurentek (IIA) najlepsza okazała się janowska Bohema po Ekstern (91,17), której przyznano dwie „dwudziestki” za ruch. Drugie miejsce zajęła Wasa po WH Justice, hod/wł. Falborek Arabians (90,17), trzecie – Alabama, „gazalka” z Janowa (89,5). W piątce znalazła się jeszcze jedna córka ogiera WH Justice, również wyhodowana w Falborku – Sotika (89,5), a stawkę zamknęła Elfera po Psytadel, hod/wł. Lecha Błaszczyka (89,33).

Golteria,  fot. Katarzyna Dolińska
Golteria, fot. Katarzyna Dolińska

Druga klasa klaczek dwuletnich – IIB, okazała się niezwykle mocna. Tu, aby dostać się do pierwszej piątki, należało mieć ponad 90 punktów! Spotkały się silne, wspaniale ruszające się rywalki: Espiria po Psytadel (hod/wł. Lecha Blaszczyka), Wołogda po Ekstern (hod/wł. SK Janów Podlaski), Pentra po Poganin (hod/wł. SK Michałów), Espinezja po Psytadel (hod. Leszka Jarmuża, wł. Falborek Arabians) i Golteria po Galba (hod/wł. SK Michałów). Wygrała ta ostatnia, z notą 92 pkt., przed Wołogdą, nagrodzoną „20” za ruch (91,33) i Espirią (91,17). Piątkę zamknęły Pentra (90,67) i Espinezja (90,17). Córka Czempionki Polski 2007 Palmiry – Parsua (hod. michałowskiej), wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków), na razie nie poszła w ślady swej matki, uzyskując tylko 87,5 pkt.

Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska
Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska

Ostatnie z klaczek młodszych pokazały się trzylatki. Cała zwycięska trójka (konkurentek było sześć) otrzymała powyżej 90 pkt. Pierwsza była Eksterna, wyhodowana w Falborku córka Eksterna (91,33), druga – janowska „gazalka” Altamira (90,67), trzecia – białecka „eksternka” Herlina (90,17). Wygrana Eksterny w klasie wkrótce zmieniła się w jeszcze większy sukces – wiceczempionat klaczek młodszych! W ten sposób oba tytuły wiceczempionów młodszych trafiły w ręce prywatnych hodowców: wczoraj do Małgorzaty i Józefa Pietrzaków (Minnesota Arabians) i dziś do Krzysztofa Goździalskiego (Falborek Arabians). To niewątpliwie duży sukces polskiej hodowli prywatnej.

Czempionką Klaczy Młodszych, jak można się było spodziewać, została zwyciężczyni z Białki, janowska Palabra, a w Top Five znalazły się także: Dębowa Łąka, Bohema i Melody.

Pinga, fot. Katarzyna Dolińska
Pinga, fot. Katarzyna Dolińska

Wraz z pojawianiem się na ringu klaczy starszych (4-6-letnich, klasa VIIA), „rozrzutność” sędziów, mocno powściągliwych do tej pory w przyznawaniu najwyższych not, wyraźnie wzrosła. Ta klasa była swego rodzaju paradą „gazalek”. Tylko jedna spośród dziesięciu uczestniczek nie była córką ogiera Gazal Al Shaqab. Klasę rozpoczęła Perolia (SO Białka), od 91 pkt. Zaraz potem przebiła ją Ejrene (SK Michałów), z notą 91,83, po czym wystąpiła El Medina (SK Michałów), zdobywając 92 punkty. W tej sytuacji skromne 90,33 Formii (SK Michałów) oznaczało obniżenie lotów. Zaraz jednak Norma (SK Michałów) uzyskała 92,5 pkt., z jedną „dwudziestą” za ruch. Kolejne trzy „dwudziestki”, za głowę z szyją i za ruch, przyznano Pindze (SK Janów Podlaski), co złożyło się na fantastyczny wynik 93 punktów i zwycięstwo w klasie. Pistoria (SK Michałów), z notą 92,33, zajęła więc dopiero trzecie miejsce, za Normą, a przed El Mediną i Ejrene.

Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska
Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska

Druga z klas klaczy 4-6-letnich (VIIB) należała już oczywiście do Pianissimy. Za nią uplasowały się: kolejna janowska „gazalka” Belgica (92,5), ich koleżanka stajenna i półsiostra (po Gazal Al Shaqab) Etnologia (91), Wizga po Ekstern, hod/wł. Leszka Jarmuża (90,5), z „dwudziestką” za ruch i białecka córka Emigranta Egira (89,83). Tak więc znów pierwsze miejsca zajęły córki Gazala Al Shaqab, z niekwestionowaną królową współczesnej polskiej hodowli Pianissimą na czele.

Emesa, fot. Katarzyna Dolińska
Emesa, fot. Katarzyna Dolińska

Liderką klasy klaczy 7-10-letnich okazała się michałowska córka Laheeba Emesa, która z „dwudziestą” za głowę z szyją, uzyskała notę 92,67. Drugą pozycję zajęła „monogrammka” Emmona (91,67), trzecią białecka „eldonka” Emika (91,5), czwartą michalowska „eksternka” Elgina (91,33), piątą – janowska córka Sanadika El Shaklana Andaluzja (91,17).

Klasę klaczy najstarszych, powyżej 11 lat, zdominowały „monogrammki”, tak jak wcześniej „gazalki” klasy klaczy 4-6-letnich. Warunki podyktowała występująca pierwsza Espadrilla (SK Michałów), która otrzymała trzy „dwudziestki”, za typ i głowę z szyją, co dało jej notę 92,5 pkt. W tej klasie wszystkie klacze uzyskały zresztą wynik powyżej 90 punktów, a więc dalej: Egzonera (SK Michałów) – 92, również michałowska Embra (91), ich koleżanka stajenna Georgia (91) i jedyna w tym gronie „nie-monogrammka” – Eutona po Etogram z Janowa Podlaskiego (90,83). Poza piątką znalazła się tak znana klacz, jak Pilar po Fawor (SK Janów Podlaski).

W czempionacie niepewność dotyczyła tylko kolejnych za Pianissimą miejsc. Wiceczempionką została Espadrilla, a do Top Five weszły: Emesa, Pinga i Belgica.

Drabant, fot. Katarzyna Dolińska
Drabant, fot. Katarzyna Dolińska

Ciekawa okazała się klasa ogierów 4-8-letnich. Wygrał ją michałowski syn Gazala Al Shaqab Drabant (92,17, w tym dwie „dwudziestki” za ruch). Drugi był jego półbrat i kolega stajenny Eryks, który także zaprezentował wspaniały ruch z fazą zatrzymania (91,17, w tym „20” za ruch). Trzecie miejsce przypadło stadninie z Janowa, a mianowicie ogierowi Pegasus (91,17). Czwarte zajął także janowski El Azem po Gazal Al Shaqab, który niemal popłynął nad murawą, a imponujący ruch („20”) dał mu notę 90,67. W stawce ogierów ze stadnin państwowych znalazł się jeszcze na piątym miejscu Etnodrons Psyche po Padrons Psyche, hod. Stanisława Redestowicza, wł. Pawła Redestowicza (90,5). Do klasy zapisany był Esparto, ale nie wystąpił, choć sporo osób miało na pewno ochotę zobaczyć tego znanego z międzynarodowych ringów ogiera.

Grafik, fot. Katarzyna Dolińska
Grafik, fot. Katarzyna Dolińska

Ostatnie, już po zmroku, pokazały się ogiery 9-letnie i starsze. Zwyciężył Grafik po Eukaliptus, hod/wł. SK Michałów (92,33) i to jemu przypadł także tytuł Czempiona Ogierów Starszych. Grafikowi, po czterech latach dzierżenia tytułu wiceczempiona, należało się zwycięstwo jak mało któremu ogierowi. Wiceczempionem został Drabant, trzecie miejsce w czempionacie zajął Eryks, czwarte – drugi z klasy ogierów najstarszych, Piber po Pamir, hod/wł. SK Janów Podlaski (91).

Ze względu na późną porę wybór konia Najlepszego Konia Pokazu przełożono na jutro. W niedzielę odbędzie się także parada czempionów oraz wręczenie nagród dodatkowych. A potem oczywiście – aukcja!

 

Kabsztad, fot. Katarzyna Dolińska
Kabsztad, fot. Katarzyna Dolińska

Wyniki

Czempionka Klaczy Młodszych
Palabra (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski

Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Eksterna (Ekstern – Emanta/Pamir), hod/wł. Falborek Arabians

Czempion Ogierów Młodszych
Kabsztad (Poganin – Kwestura/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

Wiceczempion Ogierów Młodszych
Lord Bey Shah (Psytadel – Lady Aphrodite/Padrons Psyche), hod/wł. Minnesota Arabians

Czempionka Klaczy Starszych
Pianissima (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski
Wiceczempionka Klaczy Starszych

Espadrilla (Monogramm – Emanacja/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów

Czempion Ogierów Starszych
Grafik (Eukaliptus – Gaskonia/Probat), hod/wł. SK Michałów

Wiceczempion Ogierów Starszych
Drabant (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

 

O piątkowym czempionacie ogierów młodszych przeczytasz tutaj: Narodowy czempionat ogierów młodszych dla Kabsztada

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.