Reklama
Lubochnia Arabians
Lubochnia Arabians
Aachen: jedenaście dwudziestek Pianissimy!

Aktualności

Aachen: jedenaście dwudziestek Pianissimy!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Zuzanna Zajbt
fot. Zuzanna Zajbt

Warto było przyjechać do Akwizgranu, na XXVI Puchar Narodów, żeby usłyszeć owację zgotowaną Pianissimie. Ogłuszający aplauz towarzyszył każdemu jej wyjściu i niemal każdemu krokowi i wyciągnięciu szyi. Tak traktowane są tylko największe gwiazdy show biznesu! Jak można się było spodziewać, sędziowie także nie pozostali nieczuli na jej urodę: pięć dwudziestek za typ, pięć za głowę z szyją i jedenasta za kłodę złożyły się na fenomenalny wynik 95,3 punktów. Nie było dzisiaj, w pierwszym dniu międzynarodowego pokazu, lepszego od niej konia.

Pianissima (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski to jednak nie jedyne zwycięstwo w klasie dla Polski. Wśród ogierków dwuletnich najlepszy okazał się Kabsztad (Poganin – Kwestura/Monogramm), hod/wł. SK Michałów, który otrzymał 92,4 punkty, w tym „20” za ruch.

Kabsztad, fot. Joanna Jonientz
Kabsztad, fot. Joanna Jonientz

Pierwszy dzień był niezwykle emocjonujący, nie tylko ze względu na dwa polskie zwycięstwa, w tym oszałamiający sukces Pianissimy. Rywalizacja we wszystkich klasach była zacięta, a poziom bardzo wyśrubowany. Trudno było liczyć na zajęcie miejsca w pierwszej piątce bez noty co najmniej 90 punktów. Na ring w Aachen wyszło wiele znanych z wcześniejszych pokazów gwiazd.

Klasa 1a – klaczek rocznych – nie okazała się niestety szczęśliwa dla Polski. Pokazywana przez Grega Galluna Palabra (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski nie zmieściła się pierwszej piątce, otrzymując zaledwie 89,7 pkt. Klasę wygrała belgijska córka WH Justice’a F.M. Gloriaa (91,3, w tym dwie „20”), przed drugą „justiską” Aja Aphrodite (90,7), hod. brytyjskiej, wł. australijskiej. Sekcja „b” roczniaczek była punktowana wyżej – wygrała ją wnuczka WH Justice’a a córka Ajmana Moniscione Djoonam OS, niemieckiej hodowli, francuskiej własności (92,90). Druga była Miss El Power JQ (po Power Word JQ) – 92,40. W tej klasie wystąpiła polska Melody (Psytadel – Mina/Monogramm), hod/wł. Minnesota Arabians, ale nie pokazała ruchu i zajęła przedostatnie, szóste miejsce, z notą 88,8.

Ali Moniscione, fot. Zuzanna Zajbt
Ali Moniscione, fot. Zuzanna Zajbt

W kolejnej klasie, ogierków rocznych, nie było polskich przedstawicieli. Zwyciężył reprezentant Włoch, syn Psytadela Ali Moniscione, uzyskując bardzo wysoką punktację 93,1 punktów. Drugie miejsce powędrowało do Niemiec, do syna Ajmana Moniscione Jumanci OS (92).

Wśród klaczek dwuletnich rywalizowały aż 3 polskie reprezentantki: Espiria (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), hod/wł. Lecha Błaszczyka, Sotika (WH Justice – Słonka/Wojsław) oraz Wasa (WH Justice – Waresa/Empres), obie hod/wł. Falborek Arabians i obie w rękach nowego trenera. Niestety, żadna z polskich klaczek nie weszła do pierwszej piątki. Wygrała belgijska, niezwykle efektowna, ciemnogniada FS Magnum’s Madonna (po Magnum Psyche), z

Abha Palma, fot. Joanna Jonientz
Abha Palma, fot. Joanna Jonientz

notą 93,7 i aż pięcioma „dwudziestkami”: trzema za typ, jedną za głowę z szyją i jedną za ruch. Z równie wysoką notą uplasowała się na drugim miejscu córka Marwana Al Shaqab Abha Palma, hod. hiszpańskiej, wł. saudyjskiej. Trzeba przyznać, że polskie klacze miały niezwykle trudną grupę i z notami 90,6 (Sotika), 88,20 (Wasa) oraz 89,4 (Espiria) nie mogły skuteczniej powalczyć w tak mocnej stawce.

Orion OS, fot. Joanna Jonientz
Orion OS, fot. Joanna Jonientz

Polska powetowała sobie dotychczasowe niepowodzenia w klasie ogierków dwuletnich, wygranej przez Kabsztada w pięknym stylu. Drugie miejsce zajął brytyjski Orion OS po Om El Bahreyn. Lord Bey Shah (Psytadel – Lady Aphrodite/Padrons Psyche), hod/wł. Minnesota Arabians, otrzymał 88,8 pkt. i zajął przedostanie, ósme miejsce.

Kolejna klasa, klaczek 3-letnich, należała do klaczy wyhodowanych w USA, a własności bliskowschodniej. Wygrała saudyjska Om El Bernadette (po Om El Shahmaan) – 92,4, przed

Om El Bernadette, fot. Joanna Jonientz
Om El Bernadette, fot. Joanna Jonientz

córką Marwana Al Shaqab PS Rose of Marwan z Al Shaqab Stud – 91,9 i Shownel po Showkayce (wł. Dubai Stud) – 91,5. W tej klasie wystąpiły dwie reprezentantki Polski: Eksterna (Ekstern – Emanta po Pamir), hod/wł. Falborek Arabians, i Herlina (Ekstern – Heroldia/Eukaliptus), hod/wł. SO Białka. Z nich dwóch lepiej powiodło się wychowance Białki – z notą 91,3 zajęła czwarte miejsce. Druga z córek Eksterna była szósta.

Baanderos, fot. Joanna Jonientz
Baanderos, fot. Joanna Jonientz

Ogiery trzyletnie wywołały wiele emocji – łącznie z zakładami: pieniądze powędrowały na stół. Zakład wygrał Michael Byatt, który obstawił zwycięstwo syna Marwana Al Shaqab Baanderosa, który stoczył zaciętą walkę z AJ Dinarem po WH Justice. AJ Dinar, hod/wł. Ajman Stud, otrzymał 92,7 pkt, w tym dwie „20”, za typ i ruch. A jednak to jego rywal wygrał, mimo że nie przyznano mu żadnej najwyżej noty. W tym przypadku zdecydowały oceny za kłodę. Końcowy wynik 92,9 przesądził o wygranej Baanderosa.

Venetzia, fot. Joanna Jonientz
Venetzia, fot. Joanna Jonientz

Następnie na ring wkroczyły klacze 4-6-letnie, z efektowną Venetzią po Versace (należącą do Al Shaqab Stud) na czele stawki. Pojawienie się kasztanki wywołało euforię publiczności i wydawało się – aż do momentu, gdy w następnej klasie wbiegła Pianissima – że jest absolutną faworytką widzów i sędziów. Otrzymała aż 94 punkty! Cztery „dwudziestki” za typ i po jednej za głowę z szyją i ruch złożyły się na ten imponujący wynik. Ale i w tej klasie

Pistoria, fot. Joanna Jonientz
Pistoria, fot. Joanna Jonientz

Polska mogła czuć się usatysfakcjonowana, bo tuż za Venetzią, na drugim miejscu, uplasowała się Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira po Monogramm), hod/wł. SK Michałów, z notą 93,40, w tym „dwudziestami” za typ i ruch. Trzecia była Ejrene (Gazal Al Shaqab – Emocja/ Monogramm), hod/wł. SK Michałów, z notą 92,9. Norma (Gazal Al Shaqab – Nina/Monogramm), hod/wł. SK Michałów pozostała poza pierwszą piątką (90,8) – szósta.

Pianissima, fot. Joanna Jonientz
Pianissima, fot. Joanna Jonientz

Ostatnia klasa w tym dniu, sekcja „b” klaczy 4-6-letnich należała oczywiście do Pianissimy. Gdy pokazała się na arenie, prowadzona przez Grega Galluna, rozpętało się prawdziwe szaleństwo. Od razu wiadomo było, że nic nie może jej zagrozić. Wspaniała klacz i wspaniałe zwycięstwo. Druga była Abha Myra, kolejna córka Marwana Al Shaqab (93,9), ze świetnymi notami (cztery „20”). Ale Pianissima skupiła na sobie całą uwagę. Belgica (Gazal Al Shaqab – Belladona/Europejczyk), hod/wł. SK Janów Podlaski, znalazła się poza pierwszą piątką (89,90).

Jutro czempionaty – i kolejne emocje, których zapewne nie będzie nam szczędzić nasza „duma narodowa”: Pianissima.

 

Sędziowie:
• Cecilia Bourghardt (Szwecja)
• Urs Aeschbacher (Szwajcaria)
• Holger Ismer (Niemcy)
• Manfred Neubacher (Austria)
• Fausto Scanzi (Włochy)
• Marc Veray (Francja)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.