Reklama
Białka w rytmie deszczowych piosenek

Aktualności

Białka w rytmie deszczowych piosenek

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Białeckie trofea, fot. Mateusz Jaworski
Białeckie trofea, fot. Mateusz Jaworski

Zakończony dziś czempionat okazał się pełen niespodzianek, i to miłych, zwłaszcza dla hodowców prywatnych, którzy wyjechali z Białki z tytułami Best in Show, Czempionki Klaczy Młodszych, Wiceczempiona Ogierów Młodszych oraz trzema Top Five. Tytuły zdobyte przez SK Michałów (Czempion Ogierów Młodszych, Wiceczempionka Klaczy Młodszych, Top Five) nie były z kolei szczególnym zaskoczeniem, bo stadnina ta od dawien dawna przyzwyczaiła nas do tego, że sięga po najwyższe laury.

Klaczki dwuletnie grupy A (14 uczestniczek), które rozpoczęły drugi dzień XIX Wiosennego Młodzieżowego Pokazu Koni Czystej Krwi Arabskiej, wyszły na ring w strugach ulewnego deszczu. Dowcipnym muzycznym komentarzem do sytuacji był temat ze słynnego musicalu „Deszczowa piosenka”, podobnie jak polski, znany utwór „Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal” z filmu „Zapomniana melodia”… Bardzo trudno przyszło koniom zaimponować ruchem w tych warunkach (kilka z nich zaliczyło niebezpiecznie wyglądające upadki), niemniej

Padova, fot. Krzysztof Dużyński
Padova, fot. Krzysztof Dużyński

jednak michałowska córka Galby Padova (od Palanga/Ekstern) zdołała uzyskać aż dwie „dziesiątki” za tę cechę. Kolejne dwie otrzymała za typ i w efekcie jej końcowa nota wyniosła 42,33 pkt. Rywalkom trudno się było zbliżyć do tego wyniku. Drugie miejsce, z notą 41,00, zajęła janowska Perespa (Enzo – Polenta/Ecaho), trzecie (po werdykcie sędziego rozjemczego) – Chaos Persefona (Poganin – Ceres/Ganges) z Chrcynna, czwarte – znów wychowanka Michałowa, Emmbla (Al Maraam – Embra/Monogramm). Na piątym znalazła się jeszcze jedna „almaraamka”, tym razem hodowli prywatnej – Esterna (od Echidna/Ararat), hod/wł. Mirosława Barbachowskiego. Pokazana jako ostatnia janowska Sarbia (Ekstern – Samura/Ararat) została nagrodzona świetnymi notami za ruch: 9-10-9, nie wystarczyło jej to jednak do zajęcia miejsca w pierwszej piątce.

Bajaderka z Markiem Demczukiem, fot. Krzysztof Dużyński
Bajaderka z Markiem Demczukiem, fot. Krzysztof Dużyński

Pierwszą z klaczek dwuletnich grupy B (11 rywalek), która wkroczyła na błotnistą arenę (nadal w ścianie deszczu), była Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal), hod. Agricola Farm Hanny i Witolda Sztuków, wł. Moniki Luft. Od razu podyktowała warunki, otrzymując za typ noty 10-9-9, a za głowę z szyją, kłodę i ruch po 9-9-9. Końcowy wynik 42,67 okazał się nie do pobicia. Na drugim miejscu uplasowała się michałowska Espinilla (Al Maraam – Espadrilla/Mongramm), z notą 41,67, dalej kolejna reprezentantka Michałowa, urodziwa córka Gaspara Dębowa Łąka (od Dębowa Góra/Laheeb), która za typ otrzymała wysokie noty 9-10-9 (końcowy wynik 40,33). Czwarte miejsce przypadło drugiej w tej klasie wychowance Agricola Farm – Mojej Miłej, córce (podobnie jak zwyciężczyni) Złocienia, od klaczy Malowana Lala/Empres. Sędziom spodobał się zwłaszcza jej ruch, za który przyznali jej noty 9-10-9. Pierwszą piątkę zamknęła Gaja Iris (Poganin – Granada/Monogramm) z Chrcynna.

Ermina i Barbara Demczuk, fot. Krzysztof Dużyński
Ermina i Barbara Demczuk, fot. Krzysztof Dużyński

Ostatnią klasą rozegraną w drugim dniu czempionatu, była klasa klaczek trzyletnich, najmniej liczna z dotychczasowych – 6 zawodniczek (do dekoracji wyszły więc tylko trzy). Po raz kolejny podczas tegorocznej Białki okazało się, że ostatni bywają pierwszymi, bo rywalizację wygrała druga (po Padovie) z prezentowanych dziś córek Galby – kasztanowata Ermina (od Echidny/Ararat), hod. Mirosława Barbachowskiego, wł. Moniki Luft (końcowa nota 40,00), ostatni koń z listy startowej. Przypomnijmy, że klaczka ta zajęła piąte miejsce w swojej klasie tydzień wcześniej, podczas A-klasowego czempionatu w Wels. Za nią sklasyfikowano Espirię (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), hod/wł. Lecha Błaszczyka oraz Gaję Nike (Emigrant – Granada/Monogramm) z SK Chrcynno-Pałac.

Sędziowie i komisja DC, fot. Mateusz Jaworski
Sędziowie i komisja DC, fot. Mateusz Jaworski

Po dzisiejszej rywalizacji w klasach można było stwierdzić, że niewątpliwie bardzo pozytywnie zaznaczył się stacjonujący obecnie w Al Khalediah Polska ogier Galba – którego dwie córki wygrały swoje klasy – oraz użyty w Agricola Farm Złocień, którego aż dwie córki wyszły do dekoracji, w tym zwyciężczyni klasy Bajaderka. Te dwa ogiery na pewno nie należą do najmodniejszych obecnie reproduktorów, dlatego sukcesy ich potomstwa tym bardziej zwracają uwagę.

Fot. Mateusz Jaworski
Fot. Mateusz Jaworski

W przerwie na lunch ulewa ustała i na chwilę wyjrzało nawet słońce. Czempionaty rozegrano więc w bardziej sprzyjających warunkach – niestety, ulga dla koni i prezenterów nie była długotrwała i już wręczanie nagród specjalnych dla hodowców prywatnych odbyło się znów w strugach deszczu. Zanim jednak sędziowie ogłosili swój werdykt, prowadząca pokaz Anna Stojanowska podkreśliła wyrównany i doskonały poziom występujących w

Chimeryk z dyr. Jerzym Białobokiem oraz Mariuszem Liśkiewiczem. Fot. Krzysztof Dużyński
Chimeryk z dyr. Jerzym Białobokiem oraz Mariuszem Liśkiewiczem. Fot. Krzysztof Dużyński

czempionacie koni. Po raz kolejny w czasie tegorocznej Białki sędziowie wyrazili swoje uznanie dla polskich hodowców, którzy przywieźli znakomitą stawkę młodych koni.

Napięcie przed wyborem najlepszych ogierków było ogromne – nie było tu bowiem zdecydowanego, typowanego przez wszystkich faworyta. I rzeczywiście, decyzja sędziów zaskoczyła wielu obserwatorów. Czempionem został bowiem roczny syn Eryksa, skarogniady Chimeryk z Michałowa, który (jak pamiętamy) był przykładem wielkiego rozrzutu ocen podczas rywalizacji w klasach. Wiceczempionem zaś został inny roczniak, prywatnej hodowli (SK Mała

Eternal z Szymonem Głowackim. Fot. Krzysztof Dużyński
Eternal z Szymonem Głowackim. Fot. Krzysztof Dużyński

Wieś) syn og. FS Bengali Eternal (który także wcześniej „zaliczył” jedną „ósemkę” w typie i „siódemkę” za głowę z szyją). Potwierdza się więc opinia, że finały bywają prawdziwie nieprzewidywalne i że punktacja w klasach wcale nie zawsze jednoznacznie wskazuje ostatecznych zwycięzców. Tytuły Top Five trafiły do: Michałowa – dla Złotego Księcia po Enzo, Moniki Luft – dla Panicza po Gaspar oraz SK Bełżyce – dla Gerarda po Pegasus.

Parmana z Mariuszem Liśkiewiczem. Fot. Krzysztof Dużyński
Parmana z Mariuszem Liśkiewiczem. Fot. Krzysztof Dużyński

Wśród klaczek niespodzianki nie było – wygrała absolutna faworytka i późniejsza laureatka tytułu Best in Show, roczna Psyche Kreuza po Ekstern, hod/wł. SK Chrcynno-Pałac. Wiceczempionką została michałowska Parmana po Al Maraam. W Top Five znalazły się: kolejna reprezentantka Chrcynna Psyche Kybele po Khidar, wychowanka Michałowa Wieża Róż po Ekstern oraz janowska Alegra po Ganges.

Zanim rozdano nagrody specjalne dla najwyżej ocenionych koni hodowli prywatnej, Anna Stojanowska wyraziła opinię, którą już wcześniej można było usłyszeć w kuluarach: że nagrody te tracą chyba rację bytu, skoro przypadają zwycięzcom klas, a nawet całego show, jak w przypadku Psyche Kreuzy! Wygląda na to, że rozgraniczenie hodowli państwowej i

Psyche Kreuza i Alicja Poszepczyńska. Fot. Krzysztof Dużyński
Psyche Kreuza i Alicja Poszepczyńska. Fot. Krzysztof Dużyński

prywatnej ma coraz mniejsze uzasadnienie. Ale w tym roku nagrody jednak przyznano: aż cztery z nich przypadły stadninie Chrcynno-Pałac (dwie dla Psyche Kreuzy, dla najwyżej ocenionej klaczki i najwyżej ocenionej klaczki rocznej i dwie dla og. Psyche Ares – najwyżej ocenionego dwulatka i najwyżej ocenionego ogierka pokazu), trzy trafiły do Moniki Luft (dla Bajaderki, najwyżej ocenionej dwulatki, Erminy, najwyżej ocenionej trzylatki oraz dla Panicza, najwyżej ocenionego trzylatka), a jedna powędrowała do SK Bełżyce (dla Gerarda, najwyżej ocenionego ogierka rocznego).

 

Panicz i Marek Demczuk, fot. Mateusz Jaworski
Panicz i Marek Demczuk, fot. Mateusz Jaworski

Należy zauważyć, że w absolutnej czołówce czempionatu znalazła się aż trójka bliskich krewniaków janowskiej klaczy Pelisa/Europejczyk – dwie jej wnuczki, Psyche Kreuza i Psyche Kybele, oraz jej syn Panicz.

Tegoroczna Białka pozostanie na pewno w pamięci jako wielki sukces stadniny SK Chrcynno-Pałac pp Poszepczyńskich (dwie wygrane klasy oraz tytuły: Best in Show, czempionki i Top Five). Drugim triumfatorem jest Michałów (pięć wygranych klas, tytuły czempiona, wiceczempionki i dwa Top Five), a powody do ogromnego zadowolenia ma także na pewno SK Mała Wieś Jana Głowackiego (tytuł wiceczempiona) i młoda stadnina L-Arabians Moniki Luft (trzy wygrane klasy oraz tytuł Top Five), choć jej właścicielka konsekwetnie powtarza, że „kilka koni to jeszcze nie stadnina, ale na pewno dobry początek”.

 

Wyniki

Czempion Ogierów Młodszych
Chimeryk (Eryks – Chimera/Emigrant), hod/wł. SK Michałów
Wiceczempion Ogierów Młodszych
Eternal (FS Bengali – Ewitacja/Ganges), hod/wł. SK Mała Wieś

Top Five
1. Złoty Książę (Enzo – Złota Księga.Ganges), hod/wł. SK Michałów
2. Panicz (Gaspar – Pelisa/Europejczyk), hod/wł. Moniki Luft
3. Gerard (Pegasus – Gwarka/Monogramm), hod/wł. SK Bełżyce

Czempionka Klaczy Młodszych
Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac
Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

Top Five
1. Psyche Kybele (Khidar – Pomona/Ekstern), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac
2. Wieża Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb), hod/wł. SK Michałów
3. Alegra (Ganges – Alena/Emigrant), hod/wł. SK Janów Podlaski

Najlepszy koń pokazu
Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

Czytaj relację z pierwszego dnia czempionatu w Białce: Białka unplugged. Ostatni często bywają pierwszymi

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.