Reklama
A jak Aachen, E jak Emandoria

Aktualności

A jak Aachen, E jak Emandoria

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Aachen, fot. Krzysztof Dużyński
Aachen, fot. Krzysztof Dużyński

Pierwszy dzień Pucharu Narodów w Aachen przyniósł wiele satysfakcji polskiej ekipie. Rewelacyjny wynik osiągnęła michałowska Emandoria (w ręku Mariusza Liśkiewicza), oceniona na 5×20 za typ! Olśniła ona sędziów, którzy przyznali jej fantastycznie wysoką notę końcową 94,70. To była oczywiście najwyższa nota dnia. Sensacją był niewątpliwie rezultat bełżyckiej Kashiry (Magnum Psyche – Kahila/Ibn Bint Inas), która otrzymała 5×20 za ruch i zajęła czwarte miejsce w tej samej klasie, co Emandoria (klacze 4-6-letnie B), z notą 92,3, „przeskakując” janowską Pingę (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor, 92,3, w tym 2×20 za typ). Polskich kibiców ucieszył też świetny rezultat michałowskiej Pistorii (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm) – 93,3 – który dał jej drugie miejsce w tej niesamowitej klasie. Warto odnotować, że została pokazana przez Franka Spoenle.

W poprzednich klasach polskie konie startowały ze zmiennym szczęściem. Wśród klaczek rocznych A tylko janowskiej Primerze (Eden C – Preria/Ararat) udało się wejść do finałowej piątki, na 2. miejscu, z notą 90,8. Pokonała ją australijskiej hodowli Mystica Indiah po Marwan Al Shaqab (91,4). Palatina (QR Marc – Palmeta/Ecaho), tak znakomicie startująca na krajowych ringach (czempionka z Białki), zajęła dopiero 8. miejsce, z notą 88,7. Należy zauważyć jednak, że tegoroczni sędziowie z Aachen nie skąpią startującym koniom świetnych ocen. Pada wiele „20” i „19,5”, a w niektórych klasach niemal wszyscy zawodnicy otrzymują powyżej 90 punktów.

W grupie klaczek rocznych B najlepiej powiodło się michałowskiej Zigi Zanie (QR Marc – Zagrobla/Monogramm), Narodowej Czempionce Polski Klaczy Młodszych, która wygrała klasę z notą 92,1. Jej koleżanka stajenna Piacenza (QR Marc – Primawera/Emigrant) zajęła 3. miejsce (91,4), pokonana przez niemiecką RP Grace Kelly po Ajman Moniscione (91,9). Zigi Zana zapoczątkowała tym samym świetną passę Michałowa podczas tegorocznego Pucharu Narodów.

Wśród ogierków rocznych A rywalizowały janowski Pogrom (QR Marc – Pętla/Visbaden) oraz michałowski Empire (Enzo – Emira/Laheeb). Tym razem Empire okazał się lepszy, zajmując 3. miejsce w klasie, z notą 91. Pogrom niestety nie wszedł do finałowej piątki – znalazł się na 6. pozycji (90,3). Klasę wygrał Kanz Albidayer po Ajman Moniscione (91,3), ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W klasie ogierków rocznych B Polska miała jednego reprezentanta, a był nim Emarc (QR Marc – Eksterna/Ekstern) z Falborka. Zajął 5. miejsce, z notą 90,4. Najlepszy w tej klasie był Magic Magnifique po True Colours (91,9).

Klaczki dwuletnie to była klasa z silną reprezentacją z Polski – aż 5 uczestniczek. Najwyżej z nich zawędrowała Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna – uplasowała się na 3. pozycji, z notą 92,5, w tym 3×20 za ruch. Zaraz za nią była michałowska Wieża Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb), z notą 92,3. Pozostałe uczestniczki znalazły się poza zwycięską piątką: Parmana (91,3), Mesalina (90,4) i El Piatzolla (90,1). Wygrana w tej klasie należała do włoskiej Almy Al Tiglio po Ajman Moniscione (93,1, w tym aż 6 „dwudziestek”), której uroda idealnie wpisuje się w dzisiejszą modę. Psyche Kreuzę zaś „przeskoczyła” Turchiya MPE po WH Justice z Włoch.

Klasę ogierków dwuletnich wygrał faworyt, syn Marwana Al Shaqab Kahil Al Shaqab reprezentujący Katar (93 pkt.). Polskim akcentem w tej klasie był jedynie syn Pustynnej Drogi/Laheeb Marjan Albidayer, który zajął 5. miejsce (90,7).

Klaczki trzyletnie okazały się klasą o morderczo wysokim poziomie. Tylko jedna klaczka na 11 uczestniczek otrzymała punktację poniżej 90 pkt. Wygrała należąca do Dubai Stud FT Shaella po Shael Dream Desert (93,2, w tym aż 7 „dwudziestek”). Z polskich reprezentantek najlepiej wypadła Chaos Persefona (Poganin – Ceres/Ganges) z Chrcynna, na 3. miejscu, z notą 92,2. Do finałowej piątki weszła także, dzierżawiona przez Athbah Stud, michałowska El Saghira (Galba – Emira/Laheeb, 92,1). Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal, 90,4), hod. Agricola Farm, wł. Moniki Luft, nie znalazła się w finale. Miło nam jednak było usłyszeć, a było to prawdziwą niespodzianką, jak prowadzący pokaz Klaus Georg Beste poleca przy tej okazji portal polskiearaby.pl jako świetną witrynę informacyjną.

Wśród ogierków 3-letnich Polska miała jednego reprezentanta, Chagalla (Poganin – Corina-Corina/Dębowiec), hod/wł. Katarzyny Ostrowskiej. Niestety, nie wszedł do finałowej piątki. Klasę wygrał Aja Justified po WH Justice (93 pkt., w tym 5 „dwudziestek”), zapisany jako własność brytyjska (Aja Arabians). Po pucharek wyszedł już jednak nowy, bliskowschodni właściciel ogierka, z Athbah Stud.

Ogiery trzyletnie zamknęły klasy juniorów i na ring wkroczyły klacze 4-6-letnie. W grupie A, z polskich koni najlepiej pokazała się janowska Sefora (Ekstern – Sawantka/Pepton), zajmując 4. pozycję z notą 91,3. Wasa (WH Justice – Waresa/Empres) nie weszła do piątki, klasę zaś wygrała Abha Opalina po WH Justice reprezentująca Arabię Saudyjską (92,5).

Ostatnia klasa, jak pisaliśmy na wstępie, była triumfem polskiej hodowli. Po pamiętnym niedosycie z zeszłego roku, cały czas są nadzieje na dobry lub bardzo dobry wynik Polaków w Aachen.

Galeria zdjęć Sylwii Iłendy z Aachen

Puchar Narodów i Puchar Hodowców znów dla Polski! Złoto dla Emandorii – relacja z drugiego dnia pokazu

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.