Reklama
Aachen, dzień drugi. Wszyscy na scenę – Puchar Narodów w rękach Polaków! Zdjęcia

Aktualności

Aachen, dzień drugi. Wszyscy na scenę – Puchar Narodów w rękach Polaków! Zdjęcia

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Fot. Krzysztof Dużyński
Fot. Krzysztof Dużyński

Niedzielne przedpołudnie w Albert-Vahle-Halle rozpoczęło się od arcyciekawej klasy dla klaczy 7-letnich i starszych. Ponad połowa z kilkunastu uczestniczek to były konie z Polski i trudno sobie wyobrazić równie wysoki poziom zawodów bez ich udziału. Nawet tej jakości klacze, jak Lamana czy Lumiar Bint Balzac, gasły na ich tle. Najlepsze wejście miała zwyciężczyni klasy, michałowska El Dorada (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus), obecnie dzierżawiona przez Athbah Stud. Oklaski, wiwaty, krzyki – prawie jakby wchodziła na arenę nie z bratem Schoukensem, ale z Bradem Pittem. Nie słyszałem takich reakcji wcześniej, choćby w ubiegłym roku w Paryżu. Tam klacz była częścią michałowskiego „girls bandu” i chyba przy tym trochę zapomniano, że prawdziwa gwiazda potrzebuje nadzwyczajnych względów i

El Dorada, fot. Katarzyna Dolińska
El Dorada, fot. Katarzyna Dolińska

wyjątkowej oprawy. Mistrzowskie posunięcie dyrektora Jerzego Białoboka z wydzierżawieniem klaczy przed Aachen przyniosło z jednej strony zapewnienie jej owych względów, z drugiej zaś doliczenie punktów dla Polski. Inna sprawa, że po raz kolejny potwierdziło się, że bez dodatkowych działań marketingowych nie ma owej szczególnej aury towarzyszącej występom sław, nie pobudzone zostają emocje publiczności. Trochę więc szkoda, że stadniny przed najważniejszymi imprezami roku nie decydują się na tego typu promocyjne działania. Cisza dobra jest w czytelni, ale nie w tym środowisku. Tym razem jednak o właściwą oprawę zadbał dzierżawca. Klacz zaś odpłaciła się najwyższą notą pokazu, zdobywając 94,2

Sefora, fot. Katarzyna Dolińska
Sefora, fot. Katarzyna Dolińska

pkt. Druga w klasie była Wilda (Gazal Al Shaqab – Wilga/Ekstern), trzecia Sefora (Ekstern – Sawantka/Pepton), czwarta zaś Kashira (Magnum Psyche – Kahila IV/Ibn Bint Inas) – 4 x 20 za ruch!. Ta należąca do PP. Parysów klacz przeskoczyła przy tym Pistorię (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm) i Belgikę (Gazal Al Shaqab – Belladona/Europejczyk), biorąc rewanż za porażkę w janowskim czempionacie. Tym samym powtórzyła wynik z 2010 roku, kiedy to pokonała m.in. narodową czempionkę Pingę. Różnica między ocenami sędziów „janowskich” a widzeniem tego samego konia w Aachen w obu przypadkach przekroczyła 3 punkty!

Abha Qatar, fot. Katarzyna Dolińska
Abha Qatar, fot. Katarzyna Dolińska

Późniejsze klasy ogierów starszych nie przyniosły już tylu radości, ale za to polscy reprezentanci zgotowali kilka niespodzianek. W klasie ogierów 4-6-letnich od początku było wiadomo, kto wygra i Abha Qatar (Marwan Al Shaqab – ZT Ludjkalba/Ludjin El Jamaal), z oceną 93,2 punktu, mógł tylko spokojnie czekać na czempionat i swego najgroźniejszego konkurenta, QR Marca. Swoją notą zaskoczył Kabsztad (Poganin – Kwestura/Monogramm), zdobywca dwóch „20” za ruch (ocena końcowa 92,8). Przy tej samej liczbie punktów pozbawił udziału w finale janowskiego Palatino (Pesal – Palmeta/Ecaho). O pracy z końmi Mariusza Liśkiewicza wiadomo wszystko, więc nie ma sensu powtarzać znanych komplementów. Za to warto wspomnieć o Pawle Kozikowskim, który zarówno z Palatino, jak i później z Poganina (Laheeb – Pohulanka/Pepton) wydobył wszystko, co najlepsze. Było widać, że oprócz korzystania z własnego talentu, pamięta o lekcjach pobieranych od Gerarda Paty. W przypadku Palatino, zamiast sennego, dość dekoracyjnego araba, odrobinę w egipskim stylu, zobaczyliśmy na ringu dynamit, który chwilę później znakomicie zaprezentował się „na stój”. To był najlepszy występ syna Palmety, jaki można było sobie wyobrazić. Skuteczny, gdyż ogier okazał się lepszy m.in. od o wiele bardziej rozpoznawalnego na świecie MPA Giuliani.

Kashira, fot. Katarzyna Dolińska
Kashira, fot. Katarzyna Dolińska

W klasie ogierów 7-10-letnich było także jasne od początku, kto jest faworytem. Stąd zadziwiała nerwowość prezentera przy pokazywaniu QR Marca. Zapewne stawka była tak wysoka, że nawet stary wyjadacz Paolo Capecci poddał się tremie, wyładowując ją przy tym na bogu ducha winnym koniu. Użycie bata wychwycił bezbłędnie ringmaster Sven Svensson i gdyby była to piłka nożna, to wspólnie z przedstawicielką DC skierowałby prawdopodobnie Włocha do szatni. Skończyło się na ostrej reprymendzie, do której pewnie nigdy nie doszłoby np. podczas czempionatu świata. Histerycznie poprowadzony QR Marc wywalczył jednak bez trudu dla swojego dzierżawcy Dubai Stud i właściciela Paula Gheysensa nie tylko pierwsze miejsce w klasie, ale i zdobył najwięcej punktów (93,8) wśród wszystkich ogierów i ogierków, jakie zjechały do Aachen. Za nim uplasował się Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), który już na „kółku” zwracał uwagę świetną formą. Niespodziewanie pokonał o 0,2 pkt. jednego z największych ulubieńców szejka Mutlaqa (menedżera Al Khalediah Stables), ogiera Moutaz Al Biwaibiya po Aja Sangali. Ale to był dopiero przedsmak jeszcze większej niespodzianki, do której doszło w kolejnej, ostatniej klasie ogierów (11-letnich i starszych). Tego, że MCA Magnum Gold (Magnum Psyche – Litique/Litigator) raczej wygra z Poganinem, można się było spodziewać. Ale to, że polski zawodnik wygra z Dakharo, zakrawało na sensację. Wszystkie ogiery przekroczyły granicę 93 punktów i obaj zwycięzcy klasy mieli tylko 0,1 punktu przewagi nad nr 3.

A w finałach…

AJ Mardan, fot. Katarzyna Dolińska
AJ Mardan, fot. Katarzyna Dolińska

Trudno było się doczekać czempionatów, ale jeśli komuś się to udało, mógł nauczyć się na pamięć hymnu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trójka młodych koni wyhodowanych przez Ajman Stud i przywiezionych do Aachen, w imponującym stylu zgarnęła po kolei najwyższe tytuły w swoich kategoriach. AJ Asyad zdobyła złoto klaczy rocznych, AJ Mardan złoto ogierków rocznych, zaś AJ Siyad złoto klaczy młodszych. Choć jakość trojga tych zawodników zwracała uwagę już w sobotę, to skuteczność wystawcy okazała się zaiste porywająca – przywieźć do Aachen trzy konie i wywieźć trzy złote medale, to się chyba jeszcze nikomu nie udało!

Equator, fot. Katarzyna Dolińska
Equator, fot. Katarzyna Dolińska

Dodanie do scenariusza Pucharu Narodów czempionatów dla roczniaków nie wpłynęło zbyt pozytywnie na tempo imprezy – powiedzmy delikatnie, dość spokojne. Ale kilka następnych wydarzeń z pewnością spowodowało wzrost ciśnienia u miłośników rasy z Polski. Najpierw Primera zdobyła srebro w czempionacie klaczy młodszych (pokonując mocno utytułowaną Shirin By Aiszę), później Equator zdobył w bardzo silnej konkurencji brąz. I w wielkim finale El Dorada wywalczyła srebro, Wilda zaś brąz, obie w czempionacie klaczy starszych. Dało to polskim reprezentantom upragniony Puchar Narodów (The Lady Harmsworth Blunt Memorial Trophy), tym cenniejszy, że zdobyty podczas jubileuszowej edycji tej szacownej imprezy. W odróżnieniu od pozbawionej spontaniczności dekoracji sprzed dwóch lat, kiedy to czterech dżentelmenów pod krawatami odbierało nagrody, tym razem, wzorem Belgów czy Amerykanów, na ring pospieszył, kto żyw i widownia mogła zobaczyć polską radość przeżywaną razem, bez wszelkich towarzyszących na co dzień podziałów. Można? Można! Puchar Hodowców (The Major T.W.I. Hedley Memorial Trophy) przypadł w tym roku – podobnie jak w ubiegłym – ekipie ze Stanów Zjednoczonych.

Wyniki czempionatu ogierów starszych można było typować w ciemno i kolejność: QR Marc, Abha Qatar i MCA Magnum Gold, raczej nikogo nie zaskoczyła.

Punkty dla El Dorady, fot. Katarzyna Dolińska
Punkty dla El Dorady, fot. Katarzyna Dolińska

Gdybym mógł przyznać prywatną, specjalną nagrodę to jej zdobywcą byłby Ward Bemong, menedżer Athbah Stud. Umiejętność wyszukiwania talentów powinna wzbudzać szacunek. I nie chodzi tu wyłącznie o praktycznie nieograniczone możliwości finansowe właściciela stadniny. Bemong przywiózł do Aachen cztery konie: trzy wypatrzone i kupione (we Włoszech, Belgii i RPA) plus jedną „odkurzoną” polską gwiazdę, której pozwolono znów zaświecić pełnym blaskiem. Dało to w sumie saudyjskiej stadninie cztery medale: Ascott DD zdobył srebro wśród ogierków rocznych, Shirin By Aisza brąz wśród klaczy młodszych, EKS Alihandro złoto wśród ogierów młodszych, El Dorada zaś okazała się tym razem srebrna. I nie ma co marudzić, że to konie od różnych hodowców. Na koniec i tak liczy się tylko skuteczność.

Wyniki

Czempionat Klaczek Rocznych
Złoto
AJ Asyad (Marwan Al Shaqab – Aja Angelica/WH Justice), hod/wł. Ajman Stud (ZEA)
Srebro
Noft Al Nayfat (Ajman Moniscione – Eagleridge Passionata), hod. Cindy McGown, Mark Davis, Greg & Nancy Gallun (USA), wł. Al Nayfat Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
Tahani Al Khaled (MCA Magnum Gold – LC Tornita/Padrons Psyche), hod/wł. Al Khaled Farm (Arabia Saudyjska)

Czempionat Ogierków Rocznych
Złoto

AJ Mardan (Vervaldee – Felicia RLC/Shael Dream Desert), hod/wł. Ajman Stud (ZEA)
Srebro
Ascot DD (Glorius Apal – Lady Ammona DD/Psytadel), hod. DD Arabians (Belgia), wł. Athbah Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
Sharaam El Chique (Redwood Lodge Artique – LH Gina Lola Bridgeta/MPA Giovanni), hod/wł. Redwood Lodge Europe (Francja)

Czempionat Klaczy Młodszych
Złoto

AJ Siyadah (Vervaldee – Sweet Caroline LL/Legacy of Fame), hod/wł. Ajman Stud (ZEA)
Srebro
Primera (Eden C – Preria/Ararat), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
Shirin By Aisha (WH Justice – Aisha By Missouri/Missouri), hod. A. Gurioli & F. Gladich (Włochy), wł. Athbah Stud (Arabia Saudyjska)

Czempionat Ogierów Młodszych
Złoto

EKS Alihandro (Marwan Al Shaqab – OFW Psylhouette/Padrons Psyche), hod. Elkasun Arabians (RPA), wł. Athbah Stud (Arabia Saudyjska)
Srebro
Fakhr Al Khalediah (Marquis CAHR – Barah Al Khalidiah/Abha Ifni), hod/wł. Al Khalediah Stables (Arabia Saudyjska)
Brąz
Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), hod/wł. SK Michałów

Czempionat Klaczy Starszych
Złoto

FT Shaella (Shael Dream Desert – Soul Pretty TGS/Shahllenger), hod. Rancho Quatro Estacoes (Brazylia), wł. Dubai Arabian Horse Stud (ZEA)
Srebro
El Dorada (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus), hod. SK Michałów, w dzierżawie do Athbah Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
Wilda (Gazal Al Shaqab – Wilga/Ekstern), hod/wł. SK Michałów

Czempionat Ogierów Starszych
Złoto

QR Marc (Marwan Al Shaqab – Swete Dreams/Magic Dream), hod. Vicki & Louis Doyle, Quail Ridge Arabians (USA), wł. Knocke Arabians (Belgia), w dzierżawie do Dubai Arabian Stud (ZEA)
Srebro
Abha Qatar (Marwan Al Shaqab – ZT Ludjkalba/Ludjin El Jamaal), hod. Yeguada Ses Planes (Hiszpania), wł. Al Mohamadia Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
MCA Magnum Gold (Magnum Psyche – Litique/Litigator), hod. Gary R. Buxton (USA), wł. Al Khaled Farm (Arabia Saudyjska)

Z Polski o Aachen: pierwszy dzień zmagań w Pucharze Narodów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.