Reklama
Moorsele dzień drugi. Do hymnu wystąp (razy trzy)! Relacja ze zdjęciami Katarzyny Dolińskiej

Aktualności

Moorsele dzień drugi. Do hymnu wystąp (razy trzy)! Relacja ze zdjęciami Katarzyny Dolińskiej

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Katarzyna Dolińska
fot. Katarzyna Dolińska

Bezpośrednia relacja ze stadionu lub hali sportowej tym się różni od internetowego śledzenia zdarzeń, że na koniec można pojawić się w mix-zonie i przez chwilę, „na gorąco” porozmawiać z bohaterami. W tym drugim przypadku akurat to jest najtrudniejsze. A był dziś bardzo dobry dzień dla arabów z Polski, choć scenariusz wydarzeń wymagał od widzów wytrwałości i cierpliwości.

Wszystko zaczęło się od deseru i to zwielokrotnionego – zanim pojawiły się następne, nie zawsze lekkie, dania przygotowane przez organizatorów Czempionatu Europy w Moorsele. Tą niezwykle smakowitą atrakcją była klasa klaczy 4-5-letnich. Choć rewelacyjnie zaprezentowała się michałowska córka Galby El Saghira (i prawdę mówiąc to jej kibicowałem), musiała jednak –

El Saghira, fot. Katarzyna Dolińska
El Saghira, fot. Katarzyna Dolińska

z notą 93,5 – uznać wyższość janowskiej Pilarosy (po Al Adeed Al Shaqab), która zdobyła o 0,2 punktu więcej. Co warte podkreślenia, obie klacze otrzymały po komplecie „dwudziestek” za ruch! Jako trzecia dołączyła do czołówki Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm). Miejsce czwarte i piąte zajęły doskonale znane z innych czempionatów Juwanda OS  i Al Princess Aliha (obie po WH Justice), należące do właścicieli z Dubaju i Omanu. Przy okazji usłyszałem komentarz, że i tak większość spośród najlepszych polskich klaczy (także tych, które pojawiły się w tej klasie) wcześniej czy później trafi na Bliski Wschód. Pewnie coś w tym jest.

Altamira, fot. Katarzyna Dolińska
Altamira, fot. Katarzyna Dolińska

Klasa klaczy 7-9-letnich, w porównaniu z poprzednią, sprawiała wrażenie małego intermedium. Tylko trzy klacze wobec wcześniejszego tuzina, pojedynek Abha Palmy po Marwan Al Shaqab z Altamirą po Ekstern, trzasku prasku i posprzątane. Do dekoracji z pierwszą lokatą wyszła janowska klacz (92,5 pkt., przy 92,2 dla jej konkurentki).

Przy takiej szybkości wydarzeń, klasa klaczy 8-10-letnich wyglądała jak film pełnometrażowy przy etiudzie studenckiej, a pojedynek „gazalek” – Pingi i Magory, godny jest zapamiętania. Z pewnością szczególnie utkwi w pamięci jakość i sposób pokazania córki Pilar. To była prawdziwa popisówka w wykonaniu Pawła Kozikowskiego, która potwierdziła doskonałe zgranie klaczy z prezenterem i wydobyła z Pingi to, co najlepsze. Znakomita prezentacja w ruchu, po czym łagodne, nieśpieszne przejście, w pełni ukazujące dumę i urodę konia. Po kłusie nastąpiło

Wilda, fot. Katarzyna Dolińska
Wilda, fot. Katarzyna Dolińska

specjalne, demonstracyjne zwolnienie ruchu, aby sędziowie mogli dokładnie przyjrzeć się klaczy właśnie w tej fazie, zanim jeszcze zobaczą ją „na stój”. Prawdziwie artystyczna robota, a przy tym niezły materiał poglądowy do szkoleń, gdyby ktoś chciał się czegoś nauczyć. Przy Pindze słynna Magora wyraźnie zbladła w oczach sędziów, o czym świadczyły wyraźnie końcowe noty: 94,2 do 93,8 pkt. Nota Pingi okazała się później najwyższą oceną pokazu. W piątce znalazły się jeszcze kolejne „gazalki” Wilda i Pistoria oraz egipska wychowanka Halsdon Arabians – HS Ramira po Simeon Sadik.

W klasie klaczy 11-letnich i starszych już nie było aż tak wielkich emocji. El Dorada (po Sanadik El Shaklan), znów znakomicie przyjmowana przez publiczność, swoim zwycięstwem przyniosła satysfakcję zarówno dzierżawcy (Athbah Stud), jak i hodowcy (SK Michałów). Nota 94,1 dużo mówi o tym, jak bardzo podobała się sędziom. Wygrała przy tym ze swą koleżanką stajenną Palmirą po Monogramm, która była druga w tej klasie. Był to dobry prognostyk dla Polski, zanim jeszcze rozwiązał się worek z medalami w czempionatach.

Pistoria, fot. Katarzyna Dolińska
Pistoria, fot. Katarzyna Dolińska

Na finał czekaliśmy już z mniejszym napięciem. Przedtem rozstrzygnęła się rywalizacja w klasach ogierów starszych. Wśród 4-5-letnich był jeden zdecydowany faworyt – Abha Qatar po Marwan Al Shaqab (93,7 pkt.), za nim uplasował się niezły, angielski syn Gazala Al Shaqab – Roe Lateef od klaczy ze stadniny księcia Zichy-Tyssen, ZT Ludjbrosiaa (z notą 91,1).

Swą notą do czempiona świata z hodowli Mariety Salas zbliżył się janowski syn Pesala Palatino, w klasie ogierów 6-7-letnich. Zdobył 93,4 pkt., dzięki czemu ograł michałowskiego Kabsztada po Poganin (93 pkt.). Więcej emocji było w klasie ogierów 8-10-letnich, gdzie przy tej samej punktacji (93,5) Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus) okazał się minimalnie lepszy

Parmana, fot. Katarzyna Dolińska
Parmana, fot. Katarzyna Dolińska

od IM Bayard Cathare (po Padrons Immage). LVA Maximus (po Espano Estopa), którego białeckie źrebaki zobaczymy w przyszłym roku, był trzeci. Za chwilę otrzymaliśmy też odpowiedź na frapujące pytanie, kto jest lepszy (chciałoby się napisać, w „trzyosobowej”) klasie ogierów 11-letnich i starszych – Poganin po Laheeb, czy F Shamaal po Maysoun, bo o ich konkurencie nie ma co wspominać. Sędziowie na zwycięzcę wybrali syna Pohulanki, a nie jego egipskiego konkurenta. Ocena 93,4 będzie zapewne jedną z najwyższych w międzynarodowej karierze tego ogiera.

A potem przyszły następne, szczególnie radosne dla polskiej ekipy, chwile.

Co prawda Euzona (Om El Bellissimo – Euzetia/Etogram), w Czempionacie Klaczek Rocznych, musiała uznać wyższość konkurentki z Wielkiej Brytanii, bo złoto trafiło do Aja Europy po Aja Justified, ale srebro dla Polski było dobrym znakiem dla dalszego przebiegu rywalizacji. Odnotujmy jeszcze brąz dla FM Dohaa po Ajman Moniscione i tytuły Top Five dla ASH Mariella po Monther Al Nasser i My Fair Rose D po Marajj. Wśród ogierków rocznych bezkonkurencyjny okazał się Ascott DD po Glorius Apal, przed Designe For Life po Designed i Sultanem Al Shaqab po Amir Al Shaqab. W Top Five zmieściły się jeszcze Sharaam El Chique po Redwood Lodge Artique i SG Karabin po Ajman Moniscione.

Equator, fot. Katarzyna Dolińska
Equator, fot. Katarzyna Dolińska

Czempionat Klaczy Młodszych to już było to, na co czekaliśmy od początku. Złoty medal zdobyła Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), brąz zaś Diara (Eryks – Diaspora/Ganges). Przedstawicielki michałowskiej młodzieży przedzieliła AV Dalia po Ajman Moniscione, do nich w Top Five dołączyła Emadilla (Om El Shahmaan – Espadrilla/Monogramm), a także Ul Sid Parma po El Sid.

Po raz drugi Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w finale kolejnego czempionatu – Ogierów Młodszych. Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern) pokonał Mascot Des Alpes po Marwan Al Shaqab oraz Calypso OS po Ajman Moniscione i ze złotem wraca do michałowskiej stajni. Tytuły Top Five zdobyły też Aja Angelo po WH Justice i Espressivo po QR Marc.

Pilarosa, fot. Katarzyna Dolińska
Pilarosa, fot. Katarzyna Dolińska

Równie radosny dla Janowa Podlaskiego, jak wcześniej dla Michałowa, okazał się Czempionat Klaczy Starszych. Pinga zdobyła najwyższy tytuł, a El Dorada – podobnie jak w Aachen – srebro. Do Magory trafił brąz, a tytuły Top Five powędrowały do Juwandy OS oraz Pilarosy. Czempionat Ogierów Starszych miał, jak wiadomo, jednego faworyta i złoto musiało trafić do wielokrotnego czempiona Abha Qatara. Esparto okazał się znów lepszy od IM Bayard Cathare i ogiery te podzieliły się srebrem i złotem. Do Top Five trafiły F Shamaal i Poganin.

Nie psując atmosfery święta, warto podliczyć „arabskie” medale, czyli te, które trafiły do właścicieli (i dzierżawcy) z Półwyspu Arabskiego: otóż wszystkie trzy w czempionacie ogierków rocznych, srebro w czempionacie ogierów młodszych, srebro i brąz w czempionacie klaczy starszych, złoto i brąz w czempionacie ogierów starszych. Tak jak pisałem przy okazji

Pinga, fot. Katarzyna Dolińska
Pinga, fot. Katarzyna Dolińska

omówienia Aachen, od tej drogi nie ma odwrotu i raczej trzeba się z tym pogodzić. Polska radość jest niemała i całkowicie na nią sobie zasłużyli hodowcy oraz prezenterzy, ale wszyscy – także jako kibice innych dyscyplin sportowych – pamiętamy, że rywalizacja na najwyższym szczeblu zacznie się dopiero w Paryżu. Odwołując się do porównań piłkarskich, oglądaliśmy bardzo udaną dla Polski edycję Ligi Europejskiej, ale nie była to Liga Mistrzów. Niby ta sama dyscyplina, często równie zasłużone kluby, ale brak niektórych klasowych uczestników sprawia, że napięcie jednak nie jest to samo.

Przeczytaj relację z pierwszego dnia Czempionatu Europy w Moorsele: Moorsele dzień pierwszy: Polska gra w klasy

Wyniki

Czempionat Klaczek Rocznych
Złoto

Aja Europa (Aja Justified – HB Marais/Marwan Al Shaqab), hod/wł. Aja Arabians (Wielka Brytania)
Srebro
Euzona (Om El Bellissimo – Euzetia/Etogram), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
FM Dohaa (Ajman Moniscione – FM Gloriaa/WH Justice), hod/wł. Swatam Arabians (Belgia)
Top Five
My Fair Rose D (Marajj – WH Marissa Rose/Magnum Psyche), hod. Dion Arabians (Belgia), wł. Johann Van Oostenrijck (Belgia)
ASH Mariella (Monther Al Nasser – Alishya/Psytadel ), hod. Arabian Sun Horses (Belgia), wł. Tabori BKV Partnership (Izrael)

Czempionat Ogierków Rocznych
Złoto

Ascot DD (Glorius Apal – Lady Ammona DD/Psytadel), hod. DD Arabians (Belgia), wł. Athbah Stud (Arabia Saudyjska)
Srebro
Design For Life (Designed – Lianna/Aurelian), hod. Rhiannon Jones & Stuart Howells (Wielka Brytania), wł. Al Muawd Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
Sultan Al Shaqab (Amir Al Shaqab – Abha Al Shaqab/Abha Fadil), hod/ Yeguada Ses Planes (Hiszpania), wł. Al Shaqab Stud (Katar)
Top Five
SG Karabin (Ajman Moniscione – Wiolett/Pasch Vacan), hod/wł. Scuderia Groane (Włochy)
Sharaam El Chique (Redwood Lodge Artique – LH Gina Lola Bridgeta/MPA Giovanni), hod/wł. Redwood Lodge Europe (Francja)

Czempionat Klaczy Młodszych
Złoto

Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Srebro
AV Dalia (Ajman Moniscione – AV Dolimha/Halim Raquim), hod/wł. Arabian Valley Stud (Włochy)
Brąz
Diara (Eryks – Diaspora/Ganges), hod/wł. SK Michałów
Top Five
Ul Sid Parma (El Sid – CA Kupona/Kupol), hod/wł. Ullrichsdal Arabians (Dania)
Emandilla (Om El Shamaan – Espadrilla/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

Czempionat Ogierów Młodszych
Złoto

Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Srebro
Mascot des Alpes (Marwan Al Shaqab – EAMT Marihuana/BJ Thee Mustafa), hod. Anne-Lise & Otto Berg (Francja), wł. Al Nayfat (Arabia Saudyjska)
Brąz
Calypso OS (Ajman Moniscione – AB Nastrapsy po Psytadel), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), wł. Sabankaya Select (USA)
Top Five
Espressivo K.A. (QR Marc – Emocja/Monogramm), hod/wł. Knocke Arabians (Belgia)
Aja Angelo (WH Justice – Aja Aaisha/Ruger AMW), hod/wł. Aja Arabians (Wielka Brytania)

Czempionat Klaczy Starszych
Złoto

Pinga (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor), hod/wł. SK Janów Podlaski
Srebro
El Dorada (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus), hod. SK Michałów, w dzierżawie do Athbah Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
Magora (Gazal Al Shaqab – Margotka/Algorytm), hod. Blommeröd Arabstuteri (Szwecja), wł. Al Khalediah Stables (Arabia Saudyjska)
Top Five
Pilarosa (Al Adeed Al Shaqab – Pilar/Fawor), hod/wł. SK Janów Podlaski
Juwanda OS (WH Justice – Shak Lavanda/ZT Shakfantasy), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), wł. Dubai Arabian Stud (ZEA)

Czempionat Ogierów Starszych
Złoto

Abha Qatar (Marwan Al Shaqab – ZT Ludjkalba/Ludjin El Jamaal), hod. Yeguada Ses Planes (Hiszpania), wł. Al Mohamadia Stud (Arabia Saudyjska)
Srebro
Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów
Brąz
IM Bayard Cathare (Padrons Immage – Shamilah Bagheera/Nadir I), hod. Richard Roques (Francja), wł. Royal Cavalry (Oman)
Top Five
Poganin (Laheeb – Pohulanka/Pepton), hod/wł. SK Janów Podlaski
F Shamaal (Maysoun – Sarameena/Fa Ibn Sar), hod. Hansjürgen & Inge Friedman (Niemcy), wł. Al Khalediah Stables (Arabia Saudyjska)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.