Reklama
Pogrom w Las Vegas

Aktualności

Pogrom w Las Vegas

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Pogrom i Paweł Kozikowski w Las Vegas. Zdjęcie dzięki uprzejmości Avalon Photography
Pogrom i Paweł Kozikowski w Las Vegas. Zdjęcie dzięki uprzejmości Avalon Photography

Mimo ogromnie trudnej konkurencji ze strony nagrodzonego najwyższą notą pokazu WH Justice’a, w finałach janowski Pogrom pokonał konkurentów i zdobył tytuł Czempiona Ogierów Starszych.

Z polskiego punktu widzenia, najciekawszym z pierwszych trzech dni VII Pucharu Hodowców w Las Vegas (USA) była sobota 20 kwietnia. Tego dnia występowały ogiery, a wśród nich Pogrom (QR Marc – Pętla/Visbaden), hod/wł. SK Janów Podlaski, dzierżawiony przez Midwest Arabian. Czempion Ogierów Starszych oraz Czempion Supreme ze Scottsdale wzbudzał wielkie emocje nie tylko wśród polskich kibiców, ale i całej publiczności zgromadzonej w South Point Hotel, Casino & Spa, gdzie odbywał się pokaz. Niewątpliwie, od początku należał do największych gwiazd tej imprezy. Gdy pojawił się na arenie w klasie ogierów 4-letnich, rozległa się burza oklasków. Prowadzący go bardzo spokojnie Paweł Kozikowski zachował kamienną twarz. Widać było ogromne skupienie prezentera, który – jak się okazało – ma także grupę oddanych sobie fanów. „Ogromnie podoba mi się prezenter z Polski” – można było przeczytać na czacie obok transmisji z pokazu. „Tworzą wspaniałą parę!”. „Może to dlatego, że mówią tym samym językiem”. „Pogrom ma w sobie wszystko!” Trzeba przyznać, że Paweł Kozikowski wytrzymał napięcie i nie pozwolił, by niespokojny ogier wymknął mu się spod kontroli. Na kółku wyglądali razem fantastycznie i nie było żadnych wątpliwości, kto wygra tę klasę. Niestety, podczas indywidualnej prezentacji koń wyraźnie był zbyt pobudzony i nie chciał pokazać ruchu, co zaowocowało wkrótce notami – otrzymał zaledwie 4×18,5 i tylko raz 19 za tę cechę. Dzięki perfekcyjnej prezentacji na stój, nadrobił aż czterema najwyższymi ocenami za typ i głowę, co dało mu w sumie 336,5 punktu. Po raz kolejny okazało się, że nie jest łatwo godzić karierę pokazową i ogiera kryjącego.

Wcześniej, w klasie ogierów 2-letnich, mieliśmy okazję obserwować występ innej gwiazdy – już utytułowanego (wiceczempion ze Scottsdale 2013 i Czempion Ogierów Rocznych USA 2012), mimo bardzo młodego wieku, syna og. Shanghai E.A., og. Excalibur E.A. (od Essence of Marwan po Marwan Al Shaqab). Wyhodowany w Equus Arabians (Hiszpania), jest obecnie własnością Estancia Las Rosas z Urugwaju. Księżniczka Laetitia d’Arenberg mogła być dumna ze swego nowego podopiecznego, który zaprezentował się fantastycznie, także w ruchu, z wyraźną fazą zawieszenia. Z dwiema „20” zdobył 335 punktów i z łatwością wygrał klasę. Ucieszyło to tych polskich hodowców, którzy kupili jego stanówki na następny sezon.

Na osobny opis zasłużył występ króla ringów WH Justice’a (Magnum Psyche – Vona-Sher Renea/El Sher-Mann). Wszyscy czekali na jego wyjście – zgodnie z katalogiem – w klasie og. 9-letnich i starszych, w której pojawić się miały dwa konie. Jednak zamiast spodziewanego siwego, na arenę wkroczył koń gniady! Po chwilowej konsternacji okazało się, że dla WH Justice’a stworzono osobną kategorię, og. 12-letnich i starszych, w której wystąpił on jeden. Tak uhonorowano najmodniejszego i najbardziej wpływowego ogiera ostatnich lat. Dzięki aż dziesięciu „20” (za typ, głowę i ruch), zdobył on oszałamiającą końcową notę 340,5 punktów! WH Justice’a pokazał zrelaksowany Michael Byatt, który nie szczędził publiczności przyjemności kontaktu z jej ulubieńcem. Widzowie mogli go dotknąć, a nawet częstować – z czego ogier chętnie korzystał, podgryzając także kwiatki ze stolików. Sam Byatt wabił go marchewką, jak gdyby to był trening, a nie prestiżowa, publiczna prezentacja.

Podczas niedzielnych finałów przed parą Pogrom-Paweł Kozikowski stało niezwykle trudne zadanie. Ale jednak się udało! Pogrom w ostatecznym starciu pokonał WH Justice’a, który musiał zadowolić się srebrem. To wielkie osiągnięcie zarówno samego ogiera, jak i jego prezentera, oraz stadniny Janów Podlaski. Paweł Kozikowski przebojem wdarł się do pierwszej, światowej ligi prezenterów. Dodajmy, że wygrał złoto także w konkurencji klaczek rocznych. To on prezentował zwyciężczynię AJ Manayer (Vitorio TO – Anna Marie BHF/Marwan Al Shaqab) – która wcześniej nazywała się Bella Vitorio ORA (imię nadane jej przez hodowcę, Oak Ridge Arabians, a zmienione przez nowego właściciela, Ajman Stud). To chyba najbardziej spektakularna kariera prezenterska ostatnich lat! Zapytany przez polskiearaby.pl, czym jest dla niego ten sukces, Paweł Kozikowski odpowiedział: „Chyba to jeszcze do mnie nie dotarło. Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny za możliwość prezentacji Pogroma”. Wcześniej, podczas parady flag, polską flagę niósł mentor Kozikowskiego, Gerard Paty.

Excalibur E.A. został wiceczempionem ogierów młodszych, za og. Om El Sanadeed (Om El Shahmaan – Om El Jinaah/Al Lahab), hod. Om El Arab International, wł. Al Shahania Stud (Katar), który otrzymał złoto.

Oprócz koni, w Las Vegas nagrodzeni zostali także ludzie. Najpierw Egipcjanin Nasr Marei (Albadeia Stud), wielokrotnie zapraszany do sędziowania w Polsce, odebrał nagrodę za osiągnięcia życia (Lifetime Achievement Award), a potem honorowa przewodnicząca PZHKA, p. Izabella Pawelec-Zawadzka otrzymała tytuł Ambasadora Pucharu Hodowców (Arabian Breeders World Cup Ambassador).

Puchar Hodowców, po raz trzeci w ciągu 7 lat, zdobyła stadnina Om El Arab International.

Pełne wyniki pokazu w Las Vegas znaleźć można na witrynie ArabianHorseResults:
http://www.arabianhorseresults.com/shows/view/51

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.