Reklama
Przed sezonem: doping – ostrzeżenie

Aktualności

Przed sezonem: doping – ostrzeżenie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

13 lutego na stronie ECAHO opublikowano komunikat informujący o wykryciu niedozwolonych substancji u czterech złotych medalistów Narodowego Czempionatu Jordanii (16-17 maja 2013 r.). Badanie próbek krwi wykazało obecność fenylbutazonu oraz oksyfenylbutazonu (metabolit fenylbutazonu, powstający w wyniku jego rozpadu). Fenylbutazon to niesterydowy lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany u koni w leczeniu problemów związanych z układem ruchu. Przy podawaniu doustnym oraz dożylnym jest wykrywalny w organizmie przez około 7 dni.

Maciej Kacprzyk, członek Zarządu PZHKA, komentuje: – Fenylbutazon to silny lek stosowany głównie przy kulawiznach, zarówno w przypadku „świeżych” kontuzji, jak również chronicznych problemów. Niektórzy stosują go również do obniżania podwyższonej temperatury ciała. Jego popularność wynika z silnego działania, stosunkowo niskiej ceny oraz łatwej dostępności, także w formie do podawania doustnego, co umożliwia stosowanie bez konieczności wykonania zastrzyku dożylnego. Właśnie łatwość podania (często bez konsultacji z lekarzem) oraz długi czas detekcji wpływają na częste wpadki dopingowe wynikające z użycia fenylbutazonu.

– Fenylbutazon to silny środek, który stosuje się leczniczo – dodaje Kacprzyk. – Koń będący pod jego wpływem nie może ani trenować, ani startować w konkursach. Na pewno nie można traktować go jako „suplementu wspomagającego aparat ruchu”. Podkreślam, że jest to lek, który ma dużo niepożądanych skutków ubocznych, m.in. może powodować wrzody żołądka, dlatego nie można go nadużywać. Jeszcze silniejszym przewinieniem jest stosowanie sterydów anabolicznych.

Pierwsza wersja komunikatu na stronie ECAHO mówiła o dyskwalifikacji. Potem jednak informacja zniknęła, a następnie pojawiła się ponownie. Okazało się, że konie, u których wykryto niedozwolone substancje, nie zostały jednak zdyskwalifikowane, ze względu na nieprawidłowości formalne podczas testów.

Mimo to warto pamiętać o tym, że groźba dyskwalifikacji jest realna. Przygotowując konie do pokazów oraz do innych zawodów sportowych, należy mieć na uwadze listę preparatów, które mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. A przede wszystkim nie zapominać o zdrowiu przygotowywanych koni.

Listę zabronionych substancji można znaleźć tutaj: http://www.fei.org/fei/cleansport/ad-h/prohibited-list

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.