Reklama
Ontario HF obronił prymat na Służewcu

Wyścigi / Sport

Ontario HF obronił prymat na Służewcu

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ontario HF, fot. Zuzanna Zajbt
Ontario HF, fot. Zuzanna Zajbt

Amerykańskiej hodowli reproduktor Ontario HF (Monarch AH – Orzonna/Pepton), stanowiący od 2008 roku w SK Tarnawka (powiat rzeszowski), ponownie zwyciężył w klasyfikacji ojców potomstwa biegającego na Służewcu. W sezonie 2013 jego przychówek (16 koni) odniósł 21 zwycięstw w 105 występach, wygrywając w sumie 382 060 zł (średnia – 23 878 na jednego konia). Tuż za Ontario HF uplasował się francuski Nougatin (Dormane – Nouillaugratin/Dunixi), odpowiednio: 19-28-100; 378 630 (19 927).

Gwiazdą pierwszej wielkości spośród potomków Ontario HF okazał się wyhodowany przez Jana Głowackiego i trenowany przez jego syna Bartosza czteroletni Wares (od Wienerva po Santhos), który w sześciu startach odniósł cztery zwycięstwa (w tym trzy kategorii A). Najwartościowsza była oczywiście wygrana w Derby. W biegu tym Wares wystartował z pozycji umiarkowanego faworyta,

Wares, fot. Zuzanna Zajbt
Wares, fot. Zuzanna Zajbt

gdyż cztery tygodnie wcześniej w gonitwie o Nagrodę Janowa finiszował pod dżokejem Mirosławem Pilichem dopiero jako czwarty. Przegrał wtedy w wyścigu „na końcówkę” (tempo ostatnich 500 m wyniosło 32,8 s) o ok. 4 długości ze zwycięzcą Masterem Barsem (Akbars – Megrissa/Ganges), o 3,5 z Wierzbinem (Gorec – Wiatka/Pamir) i o 1,5 dł. ze swą przyrodnią siostrą Netką (od Nesstika Bint Ness po Gips), która miała lepszą od niego karierę w wieku trzech lat (wygrała trzy gonitwy).

Rywalizacja w Derby była już diametralnie inna. Nie wystartował w niej z powodu kontuzji Master Bars. Mocnego tempa od startu (34,2-33,4) nie wytrzymała m.in. Netka, która przybiegła dopiero 11. Gdy odpadli liderzy, prowadzenie objął dziewiąty w grze janowski Etard (Ganges – Etezja/Pilot). Jadący na nim Piotr Krowicki zwolnił nieco (35-36,5-35), ale po wyjściu na prostą zaczął uciekać i napędził sporo strachu właścicielom oraz zwolennikom faworytów, gdyż prowadził jeszcze 250 m przed celownikiem. Przyspieszenie na ostatniej prostej (33,6) kosztowało jednak Etarda wiele sił. Pierwszy dobrał się do niego dosiadany przez Wiaczesława Szymczuka Wierzbin, a następnie mocno wysyłany przez Aleksandra Reznikova Wares. W pewnej chwili wydawało się, że wygra ten pierwszy, gdyż uzyskał przewagę szyi. Ale wtedy Reznikov przystąpił do kontrataku i Wares zwyciężył o 0,75 dł., w rekordowym czasie 3’27,9, lepszym od poprzedniego rekordu Pirata (Akbars – Parafraza/Arbil) o 2,5 sekundy.

Netka, fot. Zuzanna Zajbt
Netka, fot. Zuzanna Zajbt

Następnie świeżo upieczony derbista i rekordzista toru dosyć nieoczekiwanie musiał w biegu o Nagrodę Michałowa stoczyć na finiszu walkę z Netką (wygrał o szyję). Ta dzielna klacz, choć nie zdołała ostatecznie odnieść zwycięstwa w wieku 4 lat, to jednak dzięki trzem drugim lokatom (Sabelliny, Oaks, Michałowa) i jednej trzeciej (Janowa) też dołożyła swoją cegiełkę do rankingowego sukcesu Ontario HF.

Kropkę nad i postawił Wares w Porównawczej, w której po efektownym finiszu wygrał z Piratem o 0,75 dł. Końcówka tego wyścigu była niezwykle emocjonująca. Pirat wyprzedził trzecią Wielką Damirę (Ontario HF – Wielka Dama/El Amor) o krótki łeb, a ona z kolei pokonała Safara (Ganges – Salsa/Wojsław) o nos.

Ontario HF, fot. Edyta Trojańska-Koch
Ontario HF, fot. Edyta Trojańska-Koch

Wymieniona w powyższym akapicie córka bohatera tego artykułu, w gonitwie o Nagrodę Porównawczą wystąpiła już jako podopieczna trenera Macieja Malinowskiego. Wcześniej, w treningu u Jana Głowackiego, wygrała grupową gonitwę i stoczyła zwycięski pojedynek z Netką w Oaks. Po tym biegu (15.09) jej hodowca i właściciel Krzysztof Zakolski postanowił ją, a także jej starszego o rok brata Wielkiego Damatiego, przenieść z Nowej Małej Wsi (ośrodek Głowackich k. Leoncina) do Olszan (stadnina M. Malinowskiego k. Grójca), gdyż obawiał się, iż może dojść do konfliktu interesów: Głowaccy będą bardziej zainteresowani wygraną Waresa w Porównawczej – rozumował. A on chciał, żeby jego klacz zwyciężyła. Cóż, walczyła wspaniale, ale ogiery okazały się nieznacznie lepsze.

Wielki Damati w Porównawczej nie wystartował, gdyż po nieoczekiwanie słabym występie w biegu o Nagrodę Figaro (22.07, 9. miejsce) już nie wrócił do dyspozycji z pierwszej części sezonu, kiedy to wygrał nagrody Kabareta i Kurozwęk, bijąc za pierwszym razem trzeciego na mecie Pirata (drugi był Cekur) o 4,5 dł, a za drugim, w wyścigu na końcówkę (32,2), pokonując go o szyję. Tak więc syn Ontario HF, wicederbista 2012, po raz trzeci okazał się lepszy od derbisty z tamtego roku (pierwszy raz pokonał go w Porównawczej).

Wasilew, fot. Zuzanna Zajbt
Wasilew, fot. Zuzanna Zajbt

Z koni starszych wyróżnił się jeszcze 5-letni Wasilew (od Warty po Wermut), hodowli FHP „Giewont” i własności M. Wnorowskiej, który wygrał trzy grupowe gonitwy. Jako ciekawostkę warto podać, że w handikapie I gr. o Nagrodę Bandosa (01.06) triumfował „tercet Ontario HF”: Wasilew–Wares–Wielka Damira.

Z pozostałych starszych synów i córek najlepszego reproduktora 2013 wygrały po jednej gonitwie Addis, Auza, Galaxy, Elegra i Merlini. Bez zwycięstw pozostały Migma i Mohamedia (wystartowała tylko raz), natomiast Fibia nie wyszła do startu.

Addis, fot. Zuzanna Zajbt
Addis, fot. Zuzanna Zajbt

Z czterech trzylatków zdecydowanie wyróżniła się Esponna (od Elegantka z Izb po Mocny), hodowli RES-GAL i własności UNI-RES. Okazała się ona swego rodzaju fenomenem, gdyż po kądzieli ma mało znane pochodzenie. Tymczasem wygrała trzy gonitwy (w tym Sasanki, kat. B) oraz dwukrotnie była druga (PZHKA i Amuratha – obie kat. B). W biegu o Nagrodę Emaela (I gr.) pokonała o szyję dobrze zapowiadającego się Ziko (Marwan I – Zbójna Góra/Egon), który następnie wziął na niej rewanż w N. Amuratha (przegrała o 0,75). W N. PZHK była druga o szyję za Afrah (Nougatin – Almina/Furiat). Ostatnie 500 m te dwie walczące ze sobą klacze pokonały w rewelacyjnym tempie 32,1 s. Po jednym zwycięstwie odniosły Es-Fahan (od E-Diva po Grafik) i Wespa (od Wimejka po Wachlarz). Nie zdołał wygrać Wakat (od Wiatka po Pamir), który zdaniem trenera Krzysztofa Ziemiańskiego był jeszcze niedojrzały psychicznie. W wieku 4 lat może to być już inny koń.

Wares, fot. Zuzanna Zajbt
Wares, fot. Zuzanna Zajbt

W sezonie 2014 głównym reprezentantem Ontario HF będzie Wares. Wielki Damati został zgłoszony do sezonu, ale Krzysztof Zakolski ma różne plany co do niego i nie wiadomo, czy ostatecznie tego świetnego bieguna zobaczymy na Służewcu. Wielka Damira oraz Netka zakończyły już karierę wyścigową i rozpoczynają hodowlaną.

Rodowód i kariera wyścigowa najlepszego reproduktora w sezonach 2012–2013 zostały przedstawione w artykule „Wejście smoka – Ontario HF na wyścigach” (25.04.2013).
 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.