Reklama
Pożegnanie El Dorady (1998-2016)

Aktualności

Pożegnanie El Dorady (1998-2016)

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
El Dorada, Paryż 2011, fot. Lois Rose
El Dorada, Paryż 2011, fot. Lois Rose

Wczoraj Stadnina Koni Michałów pożegnała jedną ze swych największych gwiazd, a przy tym jedną z najpiękniejszych klaczy świata – 18-letnią, utytułowaną michałowską El Doradę (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus). El Dorada zdobyła m.in. tytuły Wiceczempionki Świata Klaczy Starszych (2004) i Narodowej Czempionki USA (2006). Jako dwulatka (2000) wygrała Białkę, Janów, pokaz w szwedzkim Blommeröd oraz została Młodzieżową Czempionką Europy. W 2002 ponownie zwyciężyła w Janowie, tym razem w kategorii seniorek, a także została czempionką Pucharu Narodów i wiececzempionką Europy. Po tytuł Czempionki Europy Klaczy Starszych sięgnęła w 2004. W 2012 została uhonorowana srebrem w Aachen, srebrem w Moorsele i brązem w Paryżu. W 2015 w Menton przyznano jej nagrodę dla najlepszej reproduktorki.

 

Jak informuje SK Michałów na swojej witrynie, El Dorada odeszła po długiej chorobie. Michałowską załogę odejście klaczy pogrążyło w wielkim smutku. El Dorada była ukochaną podopieczną trenera Mariusza Liśkiewicza, który powiedział nam kiedyś o niej, że była „koniem jego życia”.

 

El Dorada dwukrotnie przebywała w dzierżawie – w Stanach Zjednoczonych, w stadninie Valley Oak Arabians Manny’ego Vierry, oraz w Athbah Stud (Arabia Saudyjska). W barwach dzierżawców walczyła na ringach pokazowych, co przyniosło jej m.in. srebro w Scottsdale (2006) oraz w Rijadzie (PSAIAHF 2013).

 

El Dorada reprezentowała linię Milordki – jedną z najbardziej zasłużonych dla polskiej hodowli – i była, obok janowskiej Andaluzji (od Antwerpia/Eternit), matki Alerta, najcenniejszą polską córką og. Sanadik El Shaklan. Przychówek michałowskiej gwiazdy obejmuje w sumie 13 sztuk potomstwa. Ostatnie źrebaki urodziły się w Athbah Stud w 2014 roku (klaczka i ogierek). Czworo źrebiąt przyszło na świat w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pozostawiła przede wszystkim El Medinę (po Gazal Al Shaqab), która dziś jest matką siódemki potomków. Najbardziej znanym na świecie przychówkiem El Dorady jest og. El Palacio VO (po Al Lahab), urodzony w Valley Oak Arabians, który jest własnością księcia Khaleda bin Sultan Al Saud (Al Khalediah Stables, Arabia Saudyjska). Jego córką jest m.in. tegoroczna brązowa medalistka czempionatu świata Bint Hazy Al Khalediah (od Hazy Al Khalediah/F Shamal), własności kuwejckiej.

 

W macierzystej stadninie, poza wspomnianą El Mediną, pozostawiła klacze: El Dorrę 2010 (po QR Marc), El Dorellę 2012 (po Eden C) i El Denabę 2013 po Esparto (która jednak padła w 2013). El Dorra urodziła El Azję 2015 (po Ekstern). W 2016 przyszły na świat: klaczka po Medalionie od El Dorelli oraz klaczka po Eksternie od El Dorry.

 

El Dorada, zgodnie ze swym imieniem, była żyłą złota: „Przysporzyła nam ponad 2 miliony euro ze sprzedaży swego potomstwa – mówił o niej były dyrektor SK Michałów Jerzy Białobok*.

——————————————————-

*http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/pinczow/art/8484886,gwiazda-stadniny-michalow-klacz-el-dorada-pojedzie-na-rok-do-arabii-saudyjskiej,id,t.html

 

Czytaj także w dziale Hodowla – artykuł podsumowujący dokonania i dziedzictwo El Dorady: El Dorada. Pożegnanie Klaczy z Krainy Złota

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.