Reklama
Sezon stanówkowy w stadninach państwowych – plany na rok 2017

Aktualności

Sezon stanówkowy w stadninach państwowych – plany na rok 2017

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyglądać będzie tegoroczny sezon krycia w stadninach państwowych. Skierowaliśmy więc do Michałowa, Janowa Podlaskiego i Białki następujące pytania:
1. Czy planowane jest krycie klaczy ogierami zagranicznymi? Czy zamierzają Państwo wykorzystać inne niż w ubiegłych latach ogiery?
2. Które z ogierów będą przez Państwa wykorzystywane w najszerszym zakresie? Innymi słowy, na które ogiery będą Państwo stawiać w tym sezonie?
3. Jeśli pojawią się nowe ogiery, to czy będą one dostępne także dla klaczy spoza stadniny?

 

Dodatkowo, do Janowa wysłaliśmy również pytanie o ew. użycie ogiera Prometeusz ur. 2012, dostępnego w USA, a do Michałowa o użycie og. Morion ur. 2013, który sprzedawany jest przez jego dzierżawcę w Europie.

 

– Planowane jest krycie ogierami zagranicznymi i będą to inne ogiery niż w latach ubiegłych – informuje nas Hanna Sztuka, dyrektor ds. hodowli koni i bydła w Michałowie. – Dodatkowo wydzierżawiliśmy dwa ogiery polskiej hodowli, czyli Waresa (Ontario HF – Wienerva/Santhos), hod. Jana Głowackiego i michałowskiej hodowli Ekwista (Eukaliptus – Emanta/Pamir), który w tym celu został sprowadzony z Włoch. Dodatkowo przyjedzie jeden ogier z Tierska w Rosji oraz jeden ogier z Kataru/Włoch.

 

– Plan stanówki będzie zrównoważony – kontynuuje Hanna Sztuka. – Zamierzamy bardzo starannie podejść do użycia ogierów z zanikających rodów męskich, czyli Krzyżyka or.ar., Ibrahima or.ar., Kuhailana Haifi or.ar., czy Ilderima or.ar. Dodatkowo zostaną użyte w Michałowie i udostępnione na zewnątrz dwa ogiery o wybitnych osiągnięciach wyścigowych (oczywiście bez krwi francuskiej w rodowodzie). Ponadto użyjemy mrożone nasienie dwóch ogierów zagranicznych z wybitnych linii pokazowych (Saklavi I oraz Mirage or.ar.). Jeden młody ogier z linii pokazowej zagości w Michałowie na dwa najbliższe sezony stanówkowe*. Planujemy również, podobnie jak w roku 2016, użycie janowskiego ogiera Pogrom (QR Marc – Pętla/Visbaden) oraz własnych ogierów: Empire (Enzo – Emira/Laheeb), Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), El Omari (Enzo – Embra/Monogramm), Forman (Wachlarz – Formia/Gazal Al Shaqab), Ganges (Monogramm – Garonna/Fanatyk) i przede wszystkim Ekstern (Monogramm – Ernestyna/Piechur). 

 

Jak się dowiadujemy, niewymienione z imienia ogiery zostaną zaprezentowane, gdy wszystkie szczegóły umów z ich właścicielami zostaną ostatecznie uzgodnione*.

 

Czy będą one dostępne dla ogierów spoza stadniny? – Staramy się tak zawierać kontrakty, aby możliwe było udostępnianie ogierów wszystkim hodowcom. Jedynie ogier Ekstern został ograniczony do 5 sprzedanych w drodze licytacji stanówek, ale tutaj warunki podyktowało zdrowie i podeszły wiek ogiera – odpowiada główny hodowca. I zaznacza: – Nie przewidujemy użycia w Michałowie w sezonie 2017 ogiera Morion.

 

Hanna Sztuka poinformowała także, iż w ramach uzgodnień z SO Białka, ogier Medalion (QR Marc – Mata Hari/Werbum) został wydzierżawiony do tej stadniny na dwa sezony. Białka zamówiła również nasienie ogierów Ekstern, Empire, Wares oraz ewentualnie tego ogiera, który będzie dzierżawiony. Potwierdza to Renata Kurzyńska, główny specjalista ds. hodowli koni w MHR Sp. z o.o.: – Białka w tym sezonie będzie korzystać z ogierów arabskich Medalion i HK Krystall (LD Pistal – Lisa Mine/RD Ariel), hod. Joanny E. Kale, US. Te dwa ogiery będą oczywiście dostępne także dla hodowców prywatnych. Będziemy też korzystać z nasienia ogierów Empire, Ekstern i Wares. Mamy w planie pokryć kilka klaczy mrożonym nasieniem Emeralda J (QR Marc – Emandoria/Gazal Al Shaqab), hod. Jadem Arabians. W Białce będą dostępne Cefir (Eryks – Celina/Metropolis NA) oraz Milian (Lawrence El Gazal – Mila/Ararat).

 

Stadnina janowska nie odpowiedziała na nasze pytania.

————————————————————–

 

*Jak poinformowała SK Michałów, 11.02 do stadniny przybył og. Sahm El Arab ur. 2013 (WH Justice – Om El Excella/Al Lahab), hod. Om El Arab International (USA), wł. Aljassimya Farm (Katar). Po kwarantannie dostępna będzie ograniczona liczba stanowek tym ogierem dla hodowców prywatnych.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.