Reklama
Michałowice bez Michałowa. W trosce o przejrzystość. UWAGA! Aktualizacja

Aktualności

Michałowice bez Michałowa. W trosce o przejrzystość. UWAGA! Aktualizacja

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Stadnina Koni Michałów poinformowała o swojej decyzji wycofania 13 koni zapisanych do rozpoczynającego się dzisiaj pokazu w podkrakowskich Michałowicach. Jak wyjaśnia w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie, „Decyzja władz stadniny co do anulowania swego udziału w pokazie podyktowana została zarówno troską o interes firmy, jak i o przejrzyste zasady przeprowadzania pokazów koni arabskich”. Chodzi o niejasne relacje służbowe pomiędzy członkiem Komisji Dyscyplinarnej Ireną Cieślak a stadniną Halsdon Arabians. Cieślak była członkiem Komisji Dyscyplinarnej podczas pokazu w Pradze w ubiegły weekend. Polskie media, w których często się wypowiada (np. TVN24, Polsat News, RMF FM, „Newsweek”) przedstawiają Cieślak jako „menedżerkę”, „byłą menedżerkę” bądź „byłą przedstawicielkę” Shirley Watts, właścicielki Halsdon Arabians. Tymczasem w Pradze wystąpiła należąca do Halsdon Arabians klacz Altamira. SK Michałów wyraziła obawę, że i do Krakowskiego Pokazu mogą być zapisane konie należące do Shirley Watts. „SK Michałów wystosowała do organizatorów Krakowskiego Pokazu oraz do organizacji ECAHO pytania o to, w jakim okresie Cieślak pracowała w Halsdon Arabians jako menedżerka oraz kiedy dokładnie ustała zależność służbowa między nią a Shirley Watts” – czytamy w oświadczeniu.

 

Wczoraj wieczorem organizatorzy Krakowskiego Pokazu zamieścili na swojej stronie odpowiedź: „W związku z pismem nadesłanym przez SK Michałów do biura PZKHA, dotyczącym II Krakowskiego Pokazu Koni Arabskich, organizatorzy pokazu oświadczają, co następuje: 1. do dn. 7 września br. żaden z wystawców koni nie zgłosił konfliktu interesów w stosunku do żadnej z osób oficjalnych (sędziowie, DC, ringmaster), pełniących funkcje podczas pokazu; 2. II Krakowski Pokaz Koni Arabskich jest pokazem typu C National, w związku z czym nie mogą brać w nim udziału konie zarejestrowane w innych księgach stadnych niż PASB. Biorąc powyższe pod uwagę, organizatorzy uważają zastrzeżenie SK Michałów za bezzasadne”.

 

W pokazach typu „National” (Narodowy) brały już jednak udział konie urodzone i zarejestrowane w Polsce, a należące do zagranicznych właścicieli. Dodatkowo, w warunkach pokazu w wersji angielskiej, organizatorzy Krakowskiego Pokazu napisali, że jest to pokaz dla koni zarejestrowanych w księgach uznanych przez WAHO. Tak więc dopuszczenie do pokazu koni należących do Halsdon Arabians (zwłaszcza urodzonych i przebywających w Polsce), było prawdopodobne. Zapisano np. konie należące do Niny Suskevichovej z Czech.

 

Zapytani przez nas hodowcy prywatni komentują sytuację, lecz (z czym spotykamy się po raz pierwszy) proszą o niepodawanie nazwisk. „Wolałbym, aby nie było sytuacji konfliktowych – mówi jeden z nich. – Szkoda, że nie zobaczymy w Krakowie koni michałowskich. Ale z drugiej strony, brak przejrzystości to śmierć pokazów. Lepiej wyjaśniać wszystkie wątpliwości zawczasu, zamiast zamiatać sprawy pod dywan”. Inny zastrzega: „Nie będę mówił pod nazwiskiem, bo coś zawiozłem na Kraków. Nie odpowiada mi atmosfera podejrzeń, oskarżeń z obu stron. Jestem za tym, żeby szukać tego co łączy, a nie co dzieli. Że tego na razie nie widać? Ktoś musi pójść po rozum do głowy. Pieniądze i konie arabskie lubią ciszę”. Kolejny z naszych rozmówców dodaje: „To niewielkie środowisko, ludzie pełnią często różne funkcje. Dlatego pewnie tak rzadko mówi się o konfliktach interesów. Mniejsi hodowcy boją się mówić o takich sprawach”. Jeszcze inny podsumowuje: „Jak są jakieś wątpliwości, to trzeba to mówić głośno, a nie tylko szeptać po stajniach. Wszyscy wszystko wiedzą, tylko nie ma komu zapytać”.

 

Aktualizacja:

10.09.2017

Wczoraj Stadnina Koni Michałów podtrzymała swoje stanowisko w sprawie zastrzeżeń do udziału Ireny Cieślak w Komisji Dyscyplinarnej Krakowskiego Pokazu, wykazując, że reprezentuje ona jednocześnie jednego z wystawców, a mianowicie stadninę Regina Arabians (wystąpiły 3 konie z tej stadniny). SK Michałów wyraziła zdziwienie, że organizatorzy zlekceważyli fakt, iż osoby oficjalne nie powinny jednocześnie reprezentować wystawców; jak również ubolewanie z powodu faktu niewpuszczenia jej uprawnionego przedstawiciela do strefy VIP i zabrania mu karty VIP.

 

Ogier Atius O ze stadniny Regina Arabians został w niedzielę ogłoszony srebrnym czempionem ogierów starszych. Stanówki tym ogierem oferowała w sezonie 2017 Irena Cieślak.

 

Oświadczenie SK Michałów z dn. 9.09.2017

Oferta stanówki na stronie PZHKA

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.