Reklama
Koń arabski i Figura animalis. Wystawa prac Robby’ego Cyrona

Aktualności

Koń arabski i Figura animalis. Wystawa prac Robby’ego Cyrona

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Robby Cyron i jedna z jego prac, wernisaż w Leica 6x7 Gallery w Warszawie, fot. Monika Luft
Robby Cyron i jedna z jego prac, wernisaż w Leica 6×7 Gallery w Warszawie, fot. Monika Luft

Miłośników fotografii i koni arabskich – a także kur ozdobnych – z pewnością zainteresuje wystawa prac Robby’ego Cyrona, zorganizowana w Leica 6×7 Gallery w Warszawie. Wernisaż projektu „Figura animalis”, czyli serii zdjęć koni arabskich i kogutów na czarnym tle, odbył się wczoraj, w piątek 9 lutego. Co łączy ptaki i konie? „Piękno” – odpowiada fotograf, który po raz pierwszy zachwycił się kurami ozdobnymi, gdy ujrzał koguta z kolekcji Leona Tarasewicza, malarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych, od lat zajmującego się hodowlą tych ptaków. Konie arabskie zaś zobaczył Cyron przed trzema laty w Bukszy. Postanowił sportretować je na czarnym tle, podobnie jak kury, by wydobyć najdrobniejsze szczegóły tego, co dla fotografa najbardziej fascynujące: barw, kształtów, faktur, lśniącej sierści czy połyskliwych piór. „Przyjechał na pokaz jakiś wariat z czarnym tłem” – śmieje się artysta, wspominając wizytę w Bukszy. Do momentu pierwszej sesji zdjęciowej, nie wiedział nic o koniach arabskich. „Gdy zacząłem robić zdjęcia, zdałem sobie sprawę, że koń arabski ma zupełnie wyjątkową grację i urodę” – mówi. Sesje zdjęciowe były poważnym przedsięwzięciem logistycznym: na plan przyjeżdżała cała ciężarówka ze sprzętem, koniecznym do realizacji zdjęć wielkoformatowych. Czy warszawska wystawa to koniec przygody z arabami? „Absolutnie nie – deklaruje artysta. – Nie lubię zamykać projektów. Mam nadzieję, że dalej będziemy jeździć i fotografować konie arabskie. Zaczynam współpracę z hodowcami, którzy chcą, aby w ten sposób sportretować wszystkie ich konie. W koniach arabskich jestem zakochany”.

 

Celita w obiektywie Robby’ego Cyrona, Figura animalis, wystawa w Leica 6x7 Gallery w Warszawie
Celita w obiektywie Robby’ego Cyrona, Figura animalis, wystawa w Leica 6×7 Gallery w Warszawie

Na wystawie możemy oglądać zdjęcia: klaczy Mandjuria ze źrebakiem po Vitorio TO, klaczy Elwira po Arbil, Wersa po Ekstern, Estama po EKS Alihandro i Celita po Lawrence El Gazal, a także ogiera Kawalier po Fawor.

 

Robby’emu Cyronowi (ur. 1970 roku w Gliwicach) tematyka natury, zmysłowości i piękna bliska jest od wielu lat. Swoje prace publikował na łamach największych magazynów mody na świecie, ma też na koncie liczne wystawy, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2003), Galerii Nizio (Warszawa 2004), Instytucie Fotografii Fort (Warszawa, 2016) oraz w Monachium, Kunzell i Fuldzie, gdzie mieszka.

 

Wystawa potrwa do 17 marca. Spotkanie autorskie z artystą odbędzie się 1 marca (czwartek), o g. 18:00.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.