Reklama
Aachen 2019: Puchar Hodowców dla Polski

Aktualności

Aachen 2019: Puchar Hodowców dla Polski

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Puchar Hodowców dla Polski, fot. Ewa Imielska-Hebda
Puchar Hodowców dla Polski, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podczas tegorocznego Pucharu Narodów w Akwizgranie (28-29 września) Polska zdobyła prestiżowy Puchar Hodowców, jedną z dwóch nagród przyznawanych zbiorowo drużynom narodowym. Na ten sukces złożyły się: medale w Czempionacie Klaczy Starszych (srebro i brąz) dla janowskiej Alsy (Kahil Al Shaqab – Alameda/Wachlarz), przebywającej w dzierżawie w Ajman Stud i michałowskiej Wildony (Shanghai EA – Wilda/Gazal Al Shaqab), dzierżawionej przez Al Sheikh Stud szejka Mohameda Sulimana, jak również wygrane klasy (Wildona, Alsa, Ekspulsja i Calateon, który otrzymał także nagrodę dla najlepszego konia hodowli i własności prywatnej – Best European Private Bred and Owned Horse 2019) i szereg miejsc w pierwszych piątkach klas (poza już wymienionymi w Top Five swoich klas znalazły się: roczna Amirata z Janowa i roczny Star Farid z Best Arabians; Encarina, Protekcja, Pascuala i El Bellisima w klasie dwulatek; Erantis w klasie og. 2-letnich; trzylatki Parantella i Escotia oraz Ames JR; Prunella, Pregoła, Anawa i Pustynia Kahila w klasach klaczy 4-6-letnich; Pistolero w kl. og. 4-6-letnich; Wieża Mocy, Piacenza i Emandorissa w kl. klaczy 7-10-letnich; Pepita, Lawinia i Elliseina, które wystąpiły w klasie klaczy najstarszych; i wreszcie Lissar i Eternal w klasie og. najstarszych – w tej ostatniej stawiły się jednak tylko cztery konie, podobnie zresztą jak w klasie og. 7-10-letnich). Ponadto, w finale dla wałachów, brąz przypadł urodzonemu w Michałowie synowi QR Marca i Emandy/Pamir, El Emando. W sumie w pokazie, razem z klasami wałachów, wystąpiły 124 konie – całkiem spora grupa, mimo braku reprezentacji niektórych ważnych światowych graczy, jak Al Shaqab czy Dubai Stud.

 

Niektóre z wyhodowanych w Polsce koni zaimponowały także niezwykle wysoką punktacją. Najwyższą notą pokazu wśród klaczy może pochwalić się Alsa – 93,83, w tym po 4×20 za typ i głowę oraz cały rząd „dwudziestek” za ruch! Niewiele gorzej poradziła sobie Ekspulsja (Gazal Al Shaqab – Elandra/Monogramm), hod. SK Michałów, wł. Halsdon Arabians, która otrzymała 93,70 pkt, w tym również same maksymalne oceny za ruch. Podobnym osiągnięciem, jeśli chodzi o noty za tę cechę, choć minimalnie mniej spektakularnym (5×20 i 1×19,5), popisała się także urodzona w Janowie Anawa (Abyad AA – Anarchia/Gazal Al Shaqab), wł. Armada Arabians z Wielkiej Brytanii. Wynik Wildony to 93,33 (w tym 5×20 za typ, 4×20 za głowę i 4×20 za ruch), a urodzonej w Janowie Pepity (Ekstern – Pepesza/Eukaliptus), wł. Akmal Stud – 93,30 pkt. (przy czym jej klasę oceniało pięciu, nie sześciu sędziów).

 

Puchar Hodowców dla Polski, fot. Ewa Imielska-Hebda
Puchar Hodowców dla Polski, fot. Ewa Imielska-Hebda

Puchar Narodów przyznano w tym roku Zjednoczonym Emiratom Arabskich.

 

Przypomnijmy, że w 2014 i 2015 Polska zdobyła zarówno Puchar Hodowców (The Major T.W.I. Hedley Memorial Trophy), jak i Puchar Narodów (The Lady Harmsworth Blunt Memorial Trophy). Puchar Narodów trafił w ręce Polaków dziewięciokrotnie, a Puchar Hodowców, dzięki tegorocznemu zwycięstwu, siedmiokrotnie.

 

Szczegółowe wyniki

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.