Reklama
Nietykalni, czyli cenzura powraca – na szczęście nie wszędzie!

Aktualności

Nietykalni, czyli cenzura powraca – na szczęście nie wszędzie!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Nasz portal na tyle długo funkcjonuje na rynku i w środowisku hodowców koni arabskich, że niewiele może nas jeszcze zaskoczyć; użytkownicy znają zapewne nasze hasło z profilu na Facebooku: Wiemy, jak jest! Ostatnie wydarzenia związane z cenzurowaniem komentarzy przez prywatne podmioty, w tym przypadku prywatny blog i witrynę internetową, to niestety kontynuacja smutnej tradycji. I teraz, i w przeszłości, uczestniczą w tego typu wydarzeniach ci sami tzw. arabocelebryci, od lat powiązani ze sobą interesami. Tak o dzisiejszych przejawach cenzury pisze komentatorka Beata Kumanek w liście do redakcji:

Szanowna Redakcjo,

Niniejszym pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt pojawienia się cenzury na krytyczne opinie wobec działań Anny Stojanowskiej w obszarze państwowej hodowli koni arabskich. Prywatny blog Marka Szewczyka Hipologika decyzją jego właściciela zablokował w miniony piątek możliwość komentowania przeze mnie umieszczanych tam tekstów. Powód: krytyczne wypowiedzi na temat Anny Stojanowskiej, Marka Treli oraz Jerzego Białoboka.

W dniu dzisiejszym umieściłam trzy komentarze pod artykułem Anny Stojanowskiej z dnia 27.09.2020 opublikowanym na portalu Świat Koni. Artykuł ten zawierał omówienie Czempionatu Europy koni arabskich w Pradze. Odnośne komentarze nie zawierały żadnych obraźliwych sformułowań, lecz jedynie krytykę działań autorki w czasie, gdy była doradcą ex p.o. prezesa Janów Podlaski oraz sugestię, by w odrębnym artykule wyjaśniła zasady ustalania cen rezerwowych na janowskie konie oferowane na aukcjach Pride of Poland oraz Summer Sale. Jeden z owych trzech komentarzy krytycznie oceniał działalność Tomasza Chalimoniuka jako pełnomocnika ds. hodowli koni. Wszystkie trzy komentarze zostały usunięte przez Administratora jakoby ze względu na naruszenie regulaminu, co nie jest prawdą. Jedynym powodem usunięcia tych komentarzy były krytyczne uwagi wobec Anny Stojanowskiej i Tomasza Chalimoniuka.

Wyżej opisane zdarzenia ilustrują powstawanie niebezpiecznego zjawiska polegającego na tym, iż niektóre osoby z polskiego środowiska koni arabskich zyskują status osób nietykalnych i nie podlegających żadnej krytyce. Jest to zjawisko niebezpieczne o tyle, że dotyczy osób mających duży wpływ na stan państwowej hodowli koni arabskich. Ponadto, takie zjawisko stanowi zaprzeczenie demokracji i wolności słowa w mediach. Mam nadzieję, że redakcja portalu polskiearaby.com zwróci uwagę środowiska na ten ze wszech miar destrukcyjny fenomen.

Rzecz ocenią sami czytelnicy. My przypominamy przy tej okazji sytuację sprzed kilkunastu lat. Na łamach „Konia Polskiego” odbywała się polemika na temat łączenia klaczy z linii Scherife z ogierami z rodu Ibrahima, w której głos zabierał Marek Trela, a uczestniczył w niej też publicysta Robert Raznowiecki. Po rozmowie ówczesnej prezes PZHKA Izabelli Pawelec-Zawadzkiej z ówczesnym redaktorem naczelnym pisma Markiem Szewczykiem temat został ucięty. Tak zakończyła się krótka przygoda Roberta Raznowieckiego z tą redakcją. Ostatecznie autor ten trafił do „Końskiego Targu”, gdzie opublikował szereg wartościowych tekstów.

Tam, gdzie istnieje konkurencja na rynku mediów, nie da się bowiem do końca uciszyć tych, którzy mają inne zdanie (czy to za pomocą cenzury, czy przemocy fizycznej, co się ostatnio, jak pamiętamy, również wydarzyło). Nawet tzw. „lumpen-arabiarze” mają na Facebooku swoje platformy. Szczęśliwie pluralizm mediów tematycznych ma się na razie całkiem nieźle. Panią Beatę Kumanek zapraszamy zaś na nasze łamy!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.