Reklama
Wirtualna aukcja koni

Aktualności

Wirtualna aukcja koni

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Z powodu sytuacji epidemicznej zimowa aukcja koni arabskich w Stadninie Koni Michałów odbyła się w formie elektronicznej. Michałów, z 16 wystawionych klaczy i 2 ogierów, sprzedał 11 klaczy, za łączną sumę 99 000 EUR, Stadnina Janów Podlaski – trzy z pięciu, łącznie za 20 000 EUR, a Białka jedną z trzech, za jedyne 4000 EUR. A więc ceny podobnego rzędu, jak na przetargach z lat poprzednich. W ofercie większość klaczy stanowiły młode córki dobrych matek, a więc wymarzone dla chętnych na materiał hodowlany. Zaniepokojenie budzi fakt, że Michałów wyraźnie wyzbywa się linii zasłużonej, dzielnej i płodnej kl. Forta c.gn. 1943, z rodziny Ukrainki – niegdyś „znaku firmowego” tej stadniny. Przedstawicielki tej linii uzyskały zresztą przyzwoite ceny – kl. Formiss  s. 2013 (Esparto – Formia), którą można zakwalifikować jako „Pure Polish”, poszła za 12 000 EUR i została w kraju, a Flaminia gn. 2008 (Gaspar – Filistia) za 10 000. Dobrze, że nie została sprzedana Czempionka Klaczy Rocznych 2019, przepiękna Florissima s. 2018 (Sahm El Arab – Forgissima), z kilometrową szyją – tak młoda, a przy tym utytułowana klacz, nie powinna opuszczać macierzystej stadniny bezpotomnie!

 

Na ogiery na ogół nie ma zbyt wielu chętnych, więc w domu zostały i Pointer s. 2018 (Sahm El Arab – Palanga), i Chimeryk  sk.gn. 2008 (Eryks – Chimera). Na miejscu właścicieli nie wystawiałabym jednak do sprzedaży dwuletniego ogierka z pięknymi osiągnięciami pokazowymi, gdyż może on jeszcze zdobyć dla macierzystej stadniny trochę medali w klasach juniorskich i seniorskich. Jego roczna półsiostra Padrona s. 2019 po El Palacio VO, sprzedała się za 8000 EUR. Chimeryk byłby wspaniałym nabytkiem dla dobrego jeźdźca ujeżdżeniowego, ale nadano mu imię dekonspirujące jego charakter. Jego uzdolnienia do użytkowania pod siodłem odziedziczyła córka Lakonia c.gn. 2014 (od Lawinia), pięknie się ganaszująca, o szczupaczej głowie i horyzontalnej linii górnej. Pod siodło nabywcy nada się także Emily s. 2011 (Poganin – Emboria), chodząca od lat w szkółce jeździeckiej w Michałowie.

 

Wysoką (stosunkowo) cenę 14 000 EUR, rekord tej aukcji, osiągnęła klacz Primrose gn. 2013 (Equator – Primawera), półsiostra urodziwej Piacenzy. Dla amatorów modnej maści karej Janów dostarczył młodą klaczkę El Faiza 2017 (Ascot DD – El Fatha), która ma szansę na przekazywanie tej maści, bo taka jest jej matka. Dobrze, że ostatecznie w domu została Elsandra  gn. 2010  (Polon – Elima), klacz „Pure Polish”, malutka, drobniutka, ale świetna „podkładka” – pokazała, że w dobrym połączeniu potrafi dać tak wartościowy przychówek, jak kl. El Safija kaszt. 2017 (po Paladid), a więc trzeba dać jej szansę, by więcej takich urodziła. Nawiasem mówiąc, Elsandra sprzedawana jest bez efektu od czterech lat.

 

Czy uzyskane ceny uznamy za wysokie, czy niskie – rzecz względna. Zależy, kto je wyznacza, a kto ocenia. Na pewno w obecnej sytuacji stadnin państwowych każdy grosz jest na wagę złota, a w większości przypadków zostały sprzedane raczej nadwyżki hodowlane.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.