Reklama
Listy z podróży na Bliski Wschód cz.II

Aktualności

Listy z podróży na Bliski Wschód cz.II

Fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Spektakl nazwany ceremonią zakończenia pokazu, jakim organizatorzy Katara International Horse Festival pożegnali gości, był absolutnie wyjątkowy. Nie mam tu na myśli jedynie wrażeń estetycznych i artystycznych, ale także przesłanie jakie ze sobą niosło to przedstawienie. Odwołanie do historii i własnej tradycji było bardzo wyraźne. Zaproszenie już teraz, na kolejną edycję pokazu Katara, było pięknym akcentem kończącym czterodniowe show. Dynamiczny, a jednocześnie wysmakowany spektakl w iście teatralnej oprawie, jak przystało na jeden z najbogatszych krajów świata, z pewnością przejdzie do historii.

Główny ring pokazu, fot. Ewa Imielska-Hebda

W przerwie pomiędzy czempionatami organizatorzy zaprezentowali czysto egipskiego ogiera Barraq El Alya ze stadniny Al Waab Farm, który jest dumą tej hodowli, pomimo że zdecydowanie różni się od koni biorących udział w pokazie. Ogier pokazany w kondycji hodowlanej, kwintesencja męskiej siły i charyzmy, zaprezentowany został jako przedstawiciel tradycyjnego typu konia. Tutejsi hodowcy wyraźnie mają świadomość, że obecnie modny typ konia pokazowego będzie raczej epizodem w kilkusetletniej hodowli tej rasy, stąd zachowując konie w tradycyjnym typie będą mogli zawsze do nich wrócić.

Sektor VIP i ring pokazu, fot. Ewa Imielska-Hebda

Hodowla prowadzona jest więc równolegle w dwóch kierunkach, które znacząco różnią się od siebie zadaniami: program pokazowy z dolewem krwi międzynarodowej oraz program Straight Egyptian. Hodowla koni arabskich w Katarze spełnia również cele edukacyjne, niosąc w sobie nie tylko walory rozrywkowe, lecz także właśnie te edukacyjne, przypominając nowoczesnemu społeczeństwu o ważnym elemencie kulturowej tradycji, jakim jest hodowla koni arabskich.

Hanna Sztuka reprezentująca polskiearaby.com, fot. Ewa Imielska-Hebda

To, co bardzo mocno różni tutejsze pokazy od naszych europejskich, to wszechobecny luksus, piękne wysmakowane wnętrza sektorów dla gości i niezwykła gościnność gospodarzy, którą zachwycał się już Ziętarski 90 lat temu, nie docierając jednak wtedy do Kataru. Począwszy od pana Ahmeda w hotelu, który koordynował logistykę, do opiekunki mediów międzynarodowych Anu Sharmy, która troszczyła się o każdy szczegół i dopieszczenie odwiedzających gości. Szczególnie ujmujące, że robi to z rozbrajającym uśmiechem, a na koniec żegna serdecznie do przyszłego roku.
Imprezy towarzyszące pokazowi w Katara Cultural Village przyciągnęły tłumy zwiedzających, ale ludzie zachowują covidowy dystans, a personel dyskretnie zwraca uwagę na konieczność stałego noszenia maseczek. Wejście na teren pokazu jest możliwe wyłącznie za okazaniem zielonego kodu na aplikacji i dotyczy to wszystkich obecnych, w tym także VIP-ów. Wzdłuż bulwaru otaczającego pokaz ustawiono stoiska z pamiątkami, lokalnymi produktami, prawdziwymi oleistymi perfumami oraz sprzętem jeździeckim i dziełami sztuki. Co jest szczególnie ciekawe, to całkowity brak plastikowej „chińszczyzny”. Liczne są natomiast stoiska z książkami i grami edukacyjnymi dla dzieci. Zorganizowana przez Ambasadę RP w Katarze ekspozycja, poświęcona manuskryptowi Emira Rzewuskiego, doskonale wpisuje się w intencje organizatorów. Miłym akcentem w przerwie pomiędzy czempionatami młodzieżowymi a seniorskimi, była aukcja dzieł sztuki oraz przygotowany na tę okazję piękny katalog, w którym umieszczono 10 pozycji, w tym obrazy, ceramikę oraz rzeźbę. Łączny przychód ze sprzedaży 9 pozycji to 186 500 USD. Sama licytacja, przeprowadzona niezwykle profesjonalnie, podobnie jak wcześniejsza sprzedaż koni (29 stycznia), zajęła około 30 minut.

Katara Cultural Village, fot. Arabian Essence

Wszystkie wrażenia związane z pokazem wymagają osobnego artykułu, który pojawi się już wkrótce.  Pozostawiając za sobą to piękne miejsce, gdzie w niezwykły sposób mieszał się zapach morza, stajni i kardamonu, mamy nadzieję na spotkanie z tym pięknym krajem na kolejnej, przyszłorocznej edycji Katara International Arabian Horse Festival.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.