Reklama
Powożenie tradycyjne Zamek Książ 2021

Aktualności

Powożenie tradycyjne Zamek Książ 2021

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Polskie Towarzystwo Powozowe zaprasza na VII Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego, który odbędzie się w Zamku Książ w dniach 17-18 lipca 2021 r.

Organizatorzy przedstawiają również krótką charakterystykę powożenia tradycyjnego. Tradycja powożenia zaprzęgami konnymi w Polsce ma dość wczesną metrykę. Rozmiłowanie w świetnych koniach i pięknych pojazdach wśród polskiej arystokracji i ziemiaństwa było niejednokrotnie powodem do spektakularnych wystąpień, skrzętnie odnotowywanych przez pamiętnikarzy już od XVI wieku. Na XVIII-wiecznych warszawskich wedutach Bernarda Belotta zwanego Canalettem, możemy zobaczyć ekwipaże nie gorsze od tych, które w tamtym czasie krążyły po ulicach Londynu, Paryża czy Wiednia. W drugiej połowie tegoż wieku stają się modne pojazdy do amatorskiego powożenia wśród elity społeczeństwa – faetony, karykle, kariolki etc.

Sportowe i spacerowe użycie zaprzęgów rozwija się przez cały wiek XIX-ty i nie traci popularności do II Wojny Światowej. Wielkie rezydencje polskiej arystokracji, takie jak Łańcut, Antoniny, Sławuta czy Chorostków, gromadzą wspaniałe kolekcje pojazdów oraz szczycą się posiadaniem i hodowlą znakomitych koni. Pierwsze konkursy zaprzęgowe pojawiają się już w drugiej połowie XIX wieku, organizowane najczęściej z okazji wystaw rolniczych i hodowlanych, wyścigów konnych i konkursów hippicznych. Organizowane też są corsa kwiatowe, pojawiają się konkursy regionalne, a na wschodnich kresach popularne stają się pokazy zaprzęgów bałagulskich. W Warszawie, w Parku Łazienkowskim, na Placu Ujazdowskim czy Polach Mokotowskich pojawiają się znakomite zaprzęgi startujące również w konkursach, w których przez wiele lat dominują ekwipaże Nowego Tattersalu.

Niestety, te piękne karty dziejów sportu zaprzęgowego kończy II Wojna Światowa i nowa epoka niszczenia wszystkiego, co by miało związek z elitarnym stylem życia. Wprawdzie sport zaprzęgowy w Polsce odżywa w latach 60-tych, a w późniejszych odnosi liczne sukcesy, ale formuła tradycyjnego powożenia jak dotąd nie odnalazła swojej przestrzeni. Pojawili się natomiast pasjonaci tego sportu i stylu życia oraz wola, by w Polsce, podobnie jak w krajach Europy zachodniej, konkursy tradycyjnego powożenia były organizowane. Książ, ze wspaniałym, historycznym zamkiem, zabytkowymi stajniami, które mogą zaliczać się do najpiękniejszych w Europie i pięknym krajobrazem oraz przyrodą, jest miejscem szczególnie sprzyjającym organizacji tego typu spotkań.

Dlatego Polskie Towarzystwo Powozowe wystąpiło z inicjatywą zorganizowania wspólnie z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów pierwszych międzynarodowych zawodów tradycyjnego powożenia w Polsce. Pierwszy taki konkurs odbył się w roku 2013. Spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów, publiczności oraz dobrym przyjęciem zawodników i właścicieli koni. Poza walorami kulturowo historycznymi konkurs tradycyjnego powożenia jest doskonałą ofertą dla osób, które zajmują się powożeniem na poziomie rekreacyjnym. Zadania z jakimi mierzy się zawodnik są nieporównywalnie łatwiejsze od tych które spotykałby na zawodach zaprzęgowych FEI. Wymagane jest panowanie nad zaprzęgiem na poziomie nie zagrażającym bezpieczeństwu ludzi, koni i otoczenia. Zawody tradycyjnego powożenia składają się z trzech konkursów. Pierwszy, prezentacja to zadanie bardzo statyczne. Zaprzęg podjeżdża stępem do wyznaczonego miejsca zatrzymuje się, stoi kilka minut, które pozwalają na ocenę wyglądu zaprzęgu. Trzech niezależnych sędziów, w trzech oddalonych od siebie miejscach czeka na zawodników, którzy podjeżdżają w odstępach ok. 7 minut. Oceniane są: ogólne wrażenie, konie, uprząż, pojazd oraz to jak są ubrani pasażerowie i powożący. To w sobotę. Niedzielę otwiera próba terenowa, która polega na pokonaniu odcinka kilkunastu kilometrów. Trasa jest urozmaicona i bardzo malownicza. W odcinek ten wkomponowane są zadania, bo trudno nazywać to przeszkodami. Przykładowo: zatrzymanie i stanie w nieruchomości, jazda po wyznaczonej prostej linii, zatrzymanie bez użycia hamulca, cofanie itp. Zadania są proste i nie niosą ze sobą ryzyka kolizji, wywrotki itp. Ten kilkunastokilometrowy odcinek pokonuje się w spokojnym tempie, ale z zachowaniem wyznaczonej normy czasowej. Konie, które pracują w domu na poziomie rekreacyjnym bez problemu radzą sobie kondycyjnie z takim zadaniem. Po próbie terenowej mamy przerwę. Konie odpoczywają w stajni, a zawodnicy mają w tym czasie możliwość obejrzenia placu, na którym rozstawione są kegle” (gumowe stożki z piłką). To konkurs zręczności powożenia, który niczym się nie różni od klasycznego. Z jednym wyjątkiem, jest bardzo łatwy, uwzględniający fakt, że zawodnicy jadą pojazdami tradycyjnymi. Nie ma ciasnych zakrętów, wyśrubowanej normy czasowej, a rozstaw bramek i tempo jest dostosowany do kategorii zaprzęgu. Przykładowo, inny dla zaprzęgu jednokonnego, inny dla czwórki. Bezpośrednio po tym konkursie odbywa się bardzo widowiskowa ceremonia dekoracji wszystkich uczestników.

Konkurs tradycyjnego powożenia, to bardzo malownicze widowisko dla publiczności, ale również wspaniała przygoda dla uczestników. Walorem jego jest również fakt, że na pojazd można zabrać ze sobą przyjaciół lub rodzinę. Na temat szczegółów związanych z tym jak przygotować zaprzęg do takiego konkursu, można się dowiedzieć na szkoleniach organizowanych cyklicznie przez Polskie Towarzystwo Powozowe. Kontakt w sprawie zawodów: tel. +48 604 789 199 lub [email protected].

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.