Reklama
Czy to był dobry rok? Podsumowanie sezonu hodowlanego 2010

Hodowla

Czy to był dobry rok? Podsumowanie sezonu hodowlanego 2010

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Poganin - Paryż 2010. Fot. Krzysztof Dużyński
Poganin – Paryż 2010. Fot. Krzysztof Dużyński

Niewiele godzin dzieli nas od nocy sylwestrowej, kiedy to świętować będziemy koniec starego i początek nowego roku. W hodowli koni arabskich okres ten zbiega się z zamknięciem sezonu pokazowego, a otwarciem sezonu wyźrebień. Jeszcze nie zdążyły opaść emocje po jubileuszowym XXX Czempionacie Świata Koni Arabskich w Paryżu, a już rośnie ekscytacja wywołana oczekiwaniem na efekt koncepcji hodowlanych, które zaowocują przyjściem na świat pierwszych źrebiąt rocznika 2011. Jaki był ten rok i co przyniesie następny?

Stadniny ANR

W stadninach należących do Skarbu Państwa przyszły w tym roku na świat 153 źrebaki, w tym 72 klaczki i 81 ogierków. To o 20% mniej niż w poprzednich sezonach. Dla przypomnienia, w 2009 roku urodziło się 185 źrebiąt, a dwa lata temu 178. Tym razem najwięcej źrebiąt, bo aż 69 – po 12 ogierach – przyszło na świat w Michałowie. Najliczniejsza stawka źrebiąt (13) to potomstwo Poganina, który niedawno zaskoczył większość z nas, wygrywając w pięknym stylu klasę B ogierów starszych podczas Salonu Konia Arabskiego w Paryżu. Pokonał m.in. Czempiona Świata Ogierów Starszych z roku 2007, ogiera Dakharo (Dakar El Jamaal – FOF Kharolina/Padrons Psyche), amerykańskiej hodowli, wł. Al Khalediah Stables, czym udowodnił swoją klasę i drzemiący w nim potencjał. Ten 9-letni ogier wyhodowany przez Stadninę Janów

Kabsztad - Janów 2010, fot. Wiesława Bałut
Kabsztad – Janów 2010, fot. Wiesława Bałut

Podlaski rozpoczął karierę hodowlaną w Michałowie, gdzie spędził dwa sezony stanówkowe. Wówczas (2006) urodziło się po nim 19 źrebiąt, a rok później 13. Już w pierwszym roczniku pojawił się wyjątkowy ogierek, syn niepowtarzalnej Kwestury – Kabsztad, przyszły Czempion Polski Ogierów Młodszych, Wiceczempion Europy Ogierów Młodszych, Brązowy Medalista prestiżowego pokazu klasy A w Dubaju i Czempion Ogierów Młodszych pokazu w Sharjah. Dotychczas Poganin dochował się stu kilkunastu potomków, a znaczna ich część przyszła na świat u hodowców prywatnych.

Wersja, Janów Jesienny 2007, fot. Zuzanna Zajbt
Wersja, Janów Jesienny 2007, fot. Zuzanna Zajbt

Trzeba przyznać, że niejednokrotnie były to bardzo trafione koncepcje. W Stadninie Koni Kurozwęki urodziła się kasztanowata Wersja (od Wenta/Empres), pierwszy koń, który po długiej przerwie związanej ze zmianą statusu tej stadniny, zdobył dla Kurozwęk znaczące trofeum, jakim był tytuł Czempionki Klaczy Młodszych II Jesiennego Pokazu Koni Arabskich w Janowie Podlaskim 2007. Rok później, dzięki kolejnemu potomkowi Poganina, ogierkowi Cerio (od Cetra/Eldon), stadnina ta wywalczyła tytuł Wiceczempiona Ogierów Młodszych Jesiennego Pokazu. W 2009 roku, także podczas Jesiennego Pokazu, tytuł Czempiona Ogierów Młodszych przypadł wyhodowanemu przez Justynę Płatek ogierkowi Czar Dam (od Contra/Eldon), który również jest synem Poganina. Z kolei mijający rok należał zdecydowanie do córki Poganina, siwej Chaos Persefony (Poganin – Ceres/Ganges), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac, która wygrała klasę i zdobyła tytuł Top Five Klaczy Młodszych podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich w

Chaos Persefona - Janów 2010, fot. Wiesława Bałut
Chaos Persefona – Janów 2010, fot. Wiesława Bałut

Janowie Podlaskim, a później z powodzeniem startowała w pokazach zagranicznych, zdobywając m.in. 3. miejsce w klasie podczas Pucharu Narodów w Aachen czy czwartą lokatę podczas Czempionatu Europy. Jak widać, Poganin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i pozostaje mieć nadzieję, że tegoroczna trzynastka źrebiąt i kolejna piątka, która przyjdzie na świat w nadchodzących miesiącach, przyniesie chlubę Stadninie Koni Michałów. Uwagę przykuwa na pewno klaczka o szczupaczej główce Pustynna Oaza (od Pustynna Rosa/Ekstern).

Licznych stawek, po 10 źrebiąt, doczekały się: multiczempion Ekstern oraz ciągle sprawdzany Pegasus. Niezawodny Ekstern dał m.in. przyjemną klaczkę o prawidłowej kłodzie i urodziwej głowie, siwą Karbonę (od Karbala/Emigrant), która potwierdza po raz kolejny słuszność łączenia krwi Monogramma i Emigranta. Na świat przyszła też dziewiątka udanych źrebiąt po QR Marcu, który w zeszłym sezonie dał w Michałowie stawkę 11 osobników. Niewątpliwie zobaczymy niektóre z nich na przyszłorocznym Młodzieżowym Pokazie w Białce, który w tym roku bezsprzecznie należał do potomstwa zagranicznych reproduktorów. W oczy rzuca się filigranowa gniada Cheronea (od Chimera/Emigrant), o rzeźbionej główce, z wielkim czarnym okiem, o dobrej kłodzie i zamaszystym ruchu. Także w tym roku w Michałowie doczekano się po

Klaczka od Czarnoty po Ganges, fot. Sylwia Iłenda
Klaczka od Czarnoty po Ganges, fot. Sylwia Iłenda

dwójce źrebiąt po takich ogierach jak Enzo i Eden C oraz po jednym po Om El Shahmaan i po nieżyjącym od 2 lat Sanadiku El Shaklan. Profil wyścigowy wzbogacił się o 4 źrebięta po amerykańskim, a reprezentującym linię polskiego Orła ogierze KA Czubuthan. Nadal niewiele, bo 6 źrebaków, urodziło się po ogierze Gaspar, który używany jest raczej powściągliwie. Na świat przyszła niewielka stawka 5 potomków Eryksa i taka sama stawka po ogierze Ganges, który po szerokim użyciu w Janowie Podlaskim doczekał się kolejnych źrebiąt w rodzimej stadninie.

Klaczka od Belgiki po Ganges, fot. Mateusz Jaworski
Klaczka od Belgiki po Ganges, fot. Mateusz Jaworski

W Janowie Podlaskim urodziło się równo 50 źrebiąt, w tym 22 klaczki i 28 ogierków. Najliczniejsza stawka, 14 źrebiąt, to potomstwo ogiera Ganges. Jego źrebaki cieszyły się największym uznaniem obserwatorów wiosennego przeglądu podczas Zjazdu PZHKA. Zauroczyły nas szczególnie klaczki od córek ogiera Gazal Al Shaqab, takich jak np. Czarnota (od Czartawa/Arbil) czy Belgica (od Belladona/Europejczyk). Łącznie przez 3-letni okres pobytu Gangesa w Janowie przyszło tu na świat 49 jego źrebiąt. Martwi fakt, że z tak dużej stawki tak niewiele koni pojawia się na pokazach. Warto jednak pamiętać, że Ganges pokrył bardzo dużo klaczy z prospektu wyścigowego, dodając potomstwu urody, a przy tym, dzięki kalibrowi i poprawnej budowie, przekazując predyspozycje do biegania. Sam osiągnął wysoki współczynnik powodzenia równy 3,00. Podczas 2-letniej kariery na torze wystartował w 16 gonitwach, 3 razy był pierwszy, wygrywając m.in. Nagrodę Koheilana I. Jego syn Don Carlos (od Decyzja/Pamir) w ciągu dwóch lat startował 14 razy, z czego 11 razy zajął płatne miejsca, a przede wszystkim w 2005 roku wygrał Derby.

Palmeta, fot. Mateusz Jaworski
Palmeta, fot. Mateusz Jaworski

Bardzo typowe i poprawne potomstwo pozostawił 25-letni Ararat, który dobrze połączył się z klaczami po Eksternie. Dał 3 klaczki i 4 ogierki. W zeszłym roku ubolewałem, że pokryta nim Palmeta (Ecaho – Pilica/Fawor) pozostała jałowa. W tym roku jednak się udało i klacz jest źrebna Araratem. Zawiodło, jak się wydaje, potomstwo ogiera Polon, który swoim rodowodem (Ekstern – Pianosa /Eukaliptus) miał gwarantować klasę źrebiąt. Ogier dostał swoją szansę i urodziło się po nim w tym roku aż 9 źrebiąt. Należy jednak jeszcze poczekać z oceną jego przydatności w hodowli, zwłaszcza że w przyszłym roku urodzą się po nim źrebaki w Halsdon Arabians. Z kolei wypróbowany tylko na dwóch klaczach ogier Albus (Gazal Al Shaqab – Alegoria/Eukaliptus) dał urodziwe dwie klaczki, w tym jedną od El Fatha (po Entyk). W przyszłym sezonie będzie użyty przez swego nowego właściciela, Przemysława Sawickiego.

Ogierek od Almeidy po Polon, fot. Sylwia Iłenda
Ogierek od Almeidy po Polon, fot. Sylwia Iłenda

Przyjemna stawka 3 źrebaków urodziła się po ogierze Aslan, z ładnymi, krótkimi główkami, którym minimalnie brakuje jednak nieco bardziej szczupaczego profilu. Na świat przyszło również 6 źrebiąt po ogierze Piaff, 2 po wyścigowym Sabacie oraz jedno po Porto. W tym roku urodziły się dwa ogierki po katarskim ogierze Gazal Al Shaqab, a wśród nich ostatni potomek urodzony na polskiej ziemi od wyjątkowej klaczy Pilar (po Fawor), najdroższego konia Aukcji Pride of Poland 2010. Ogierek charakteryzuje się króciutką główką o szerokim czole i szczupaczym profilu. Dużą niewiadomą jest przychówek Alantiny (po Emigrant), Etnologii (po Gazal Al Shaqab) i Pohulanki (po Pepton), które urodziły potomków ogiera Om El Shahmaan. Jak uczy nas historia, reproduktory z rodu El Shaklan niosą w sobie

Ogierek od Pilar po Gazal Al Shaqab, fot. Sylwia Iłenda
Ogierek od Pilar po Gazal Al Shaqab, fot. Sylwia Iłenda

wielki potencjał, ale przy tym trzeba mieć odrobinę szczęścia, by dobrać im odpowiednie partnerki. W stawce tegorocznych źrebiąt jest również jeden ogierek (od Alena/Emigrant) po eksportowanym w grudniu 2003 roku do Kalifornii ogierze Ecaho. Może w przyszłości ten umiarkowanie zinbredowany (6,25%) na Peptona ogierek zastąpi w stadninie swojego ojca?

W SO Białka na świat przyszły w tym roku 34 źrebaki, 15 klaczek i 19 ogierków. Przeszło połowa stawki, a dokładnie 19 osobników, urodziło się po ogierze Esparto. Są to pierwsze źrebaki, które przyszły na świat w Polsce po tym 8-letnim reproduktorze. Wcześniej, w sezonie 2007/2008, przebywał w dzierżawie w Ajman Stud, w której barwach zdobył wiele trofeów,

Esparto, fot. Mateusz Jaworski
Esparto, fot. Mateusz Jaworski

wygrywając międzynarodowe pokazy, m.in. w Doha, Dubaju i Sharjah, czy pokaz narodowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Dhabi. Bardzo dobrze połączył się z klaczami po Gazal Al Shaqab, dając urokliwe ogierki od Perfirki (od Perforacja/Ernal) i Perolii (od Pereira/Eldon). Bardzo przyjemne klaczki urodziły się od córek ogiera Emigrant: Pelgrimy (od Perfazja/Batyskaf) i Egiry (od Emkira/Batyskaf). Sześcioro źrebiąt urodziło się po ogierze Celsjusz, 4 po Piaff, po dwóch potomków dali Ostragon i Ekier, a jeden ogierek urodził się po Gangesie.

W stadninach ANR obecnie jest 200 klaczy matek, z czego połowa w przedziale wiekowym 3-7 lat, 1/3 w przedziale 8-12 lat, a pozostałe 15% to klacze starsze. Najwyższą średnią wieku klaczy matek ma Stadnina Koni Janów Podlaski, a to za sprawą kilku utytułowanych matek, które tworzą trzon stadniny. Imponująca wielkość stada podstawowego jest wynikiem zwiększonego importu koni arabskich w minionych latach, dla przypomnienia: w roku ’60 stado matek liczyło 96 klaczy, a w ’71 już 156. Dziś w stadninach ANR oczekuje na wyźrebienie 190 klaczy, więc nasuwa się pytanie, czy w obliczu kryzysu gospodarczego i załamania eksportu liczba ta nie okaże się zbyt duża? Miejmy nadzieję, że marka polskiego konia pozwoli na swobodną pracę hodowlaną na dotychczasowym poziomie i nie będziemy zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji o ograniczeniu populacji stada podstawowego. Co ciekawe,

Alert - Janów 2010, fot. Krzysztof Dużyński
Alert – Janów 2010, fot. Krzysztof Dużyński

procent zaźrebień nie rośnie proporcjonalnie wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej i nowych technik stosowanych w rozrodzie, a wręcz odwrotnie. Najwyższe wskaźniki miała Stadnina Koni Albigowa, o której krążyły legendy, że miała zawsze 100% źrebiąt, a nawet, jak twierdzili niektórzy, ponad 100%, bo jedna z klaczy urodziła bliźnięta. Dziś trudno ustalić wszystkie wskaźniki, ale dzięki badaniom Romana Pankiewicza możemy przyjąć przybliżone wartości: 93% dla Stadniny Albigowa (lata 1948–1962), 85% dla Stadniny Koni Michałów (lata 1954–1971), 80% dla Stadniny Koni Janów Podlaski (lata 1961–1971), a w sezonach 1931/32 i 1937/38 współczynnik zaźrebień kształtował się na poziomie około 79% *. Dziś procent źrebności kształtuje się na podobnym poziomie: 87,6% w Michałowie, 84,44% w Janowie Podlaskim i 84,6% w Białce. Współczynnik ten obniża się znacząco przy inseminacji mrożonym nasieniem, a z takim w większości mamy do czynienia w przypadku zagranicznych ogierów, które ostatnio coraz chętniej używane są w stadninach ANR.

Wachlarz, fot. archiwum
Wachlarz, fot. archiwum

W tym roku w SK Michałów użyto 16 ogierów, największą pulę klaczy przydzielono pod Pegasusa, który pokrył 30 klaczy, z czego zaźrebił 28. Urodzą się po nim 22 źrebaki, gdyż 6 klaczy sprzedano. Dużą szansę dostał świeżo upieczony Czempion Polski Ogierów Starszych, siwy Alert, który pokrył 23 klacze, a zaźrebił 19. W nadchodzącym sezonie urodzi się po nim 14 źrebiąt od tak wyjątkowych matek, jak Primawera (Emigrant – Premiera/Piechur) – matka pięknej Piacenzy (po QR Marc), czy Emanda (Ecaho – Emanacja/Eukaliptus) – matka utytułowanej Emandorii (po Gazal Al Shaqab). Sprawdzone i dobre matki pozwolą nam uzyskać odpowiedź na pytanie, jaką wartość reprezentuje ten ogier i czego możemy się po nim spodziewać. Na razie budzi spore zainteresowanie, miejmy nadzieję, że sprosta oczekiwaniom hodowców. Jedenaście klaczy przydzielono debiutującemu w hodowli Kabsztadowi, z czego zaźrebiło się 8 i tyle samo się wyźrebi w stadninie. Profil wyścigowy umocni 6 źrebaków, które urodzą się po ogierze amerykańskiej hodowli DA Adios (Wiking – Sanibel IA/Samtyr) – w 100% polski rodowód – oraz jeden źrebak po KA Czubuthan. Pięć źrebaków urodzi się po Poganinie, 3 po Eksternie i Gasparze, a dwa po Eldonie. Po 5 latach przerwy w michałowskich stajniach zagości potomstwo 20-letniego już ogiera Wachlarz, który zaźrebił 7 klaczy, w tym 5 córek ogiera Gazal Al Shaqab. Niestety, najpiękniejsza z nich, gniada Ejrene (od

Palanga, fot. Joanna Jonientz
Palanga, fot. Joanna Jonientz

Emocja/Monogramm) pozostała w tym sezonie jałowa. Trzy klacze urodzą potomstwo ogiera QR Marc. Wyjątkowe klacze, jakimi bezsprzecznie są El Dorada (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus), Norma (Gazal Al Shaqab – Nina po Monogramm) oraz Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda po Ecaho), urodzą potomstwo ogiera Eden C. Wiceczempionka Polski Klaczy Starszych z 2007 roku, zjawiskowa Palanga (Ekstern – Panika/Eukaliptus), która jako roczniaczka wywalczyła tytuł Czempionki Europy Klaczy Młodszych, spodziewa się w nadchodzącym sezonie potomka ogiera Om El Shahmaan.

Equifor - Janów 2010, fot. Sylwia Iłenda
Equifor – Janów 2010, fot. Sylwia Iłenda

W Janowie Podlaskim po kilku latach przerwy znów pojawił się ogier Ekstern, który pozostawił tu wybitny rocznik 2005. Urodziły się wtedy takie osobniki, jak sprzedana za pół miliona euro na Aukcji Pride of Poland 2009 Wiceczempionka Polski Klaczy Młodszych 2007 Pinta (od Pilar/Fawor), Czempionka Polski Klaczy Młodszych 2006 Sefora (od Sawantka/Pepton), czy dwa ogiery: Czempion Polski Ogierów Młodszych i Najlepszy Koń Pokazu w Białce 2007 Prado (od Pętla/Visbaden) oraz Polon (od Pianosa/Eukaliptus). Eksternem zostały pokryte 22 klacze, z czego 19 się zaźrebiło, a 17 sztuk ich potomstwa przyjdzie na świat w janowskich stajniach. Jedenaście klaczy urodzi potomstwo ogiera Pilot,

Om El Bellisimo, fot. Krzysztof Dużyński
Om El Bellisimo, fot. Krzysztof Dużyński

który po raz kolejny (pierwszy raz w latach 2000/2001) przyjechał do Polski w dzierżawę. Dzięki temu wymierający ród Kuhailan Afas or.ar. ma szansę na reaktywację. Piętnaście klaczy przydzielono pod Equifora, który wrócił z długiej, 3-letniej dzierżawy w Canterbury Farms w USA. Ostatecznie zaźrebił 11 klaczy, z czego 10 wyźrebi się w stadninie. Również po raz pierwszy użyty został wydzierżawiony przez stadninę Janów Podlaski Om El Bellissimo, któremu przydzielono 13 klaczy (wszystkie zaźrebił, 6 z nich sprzedano, a pozostałe 7 czeka na wyźrebienie). W zabytkowych stajniach przyjdzie na świat 3 potomków Piaffa, 2 Sabata oraz jeden Ararata. Cztery klacze urodzą potomstwo nieużywanego od 5 lat ogiera Kulig. Przydzielono mu klacze o bardzo różnych rodowodach: Carelia (Emigrant – Cedra/Pamir), Oktavia (Om El Extreem – Olita/Ecaho), Watra (Metropolis NA – Wanilia/Alegro) i

Kulig, fot. Krzysztof Dużyński
Kulig, fot. Krzysztof Dużyński

Entima (Ekstern – Etalanta/Europejczyk). Z zagranicznych ogierów sięgnięto po raz kolejny po Om El Shahmaana, którym pokryto Seforę (Ekstern – Sawantka/Pepton). Ponadto użyto szwedzkiego ogiera Portmer (Amer – Portelia/Monitor), który pokrył dwie klacze z prospektu wyścigowego: Salsę (Wojsław – Sarmacja/Gil) oraz Windobonę (Furiat – Wina/Sennik). Cztery klacze pokryto amerykańskim DA Vinci FM, niestety żadna z nich nie jest źrebna. Dwie klacze spodziewają się potomstwa ogiera Eden C, który w Janowie Podlaskim pozostawił już m.in. udaną klaczkę Primera (od Preria/Ararat).

Stado Ogierów w Białce użyło w tym roku 3 reproduktorów. Najskromniej własnej hodowli

Eryks, fot. Sylwia Iłenda
Eryks, fot. Sylwia Iłenda

Celsjusza, któremu przydzielono dwie klacze, z czego jedna została zaźrebiona. Pozostałą pulę podzielono niemal po równo. I tak, stacjonujący tu już drugi sezon Esparto pokrył 24 klacze (19 zaźrebił). Najliczniejszą stawkę, bo 26 klaczy, otrzymał ogier Eryks, zapładniając 24 z nich (92,3%). Dotychczas wypróbowywany był w macierzystej stadninie na kilku klaczach rocznie, przeważnie tych słabszych. W tym roku otrzymał szansę, by wykazać się na większej stawce klaczy o zróżnicowanym pochodzeniu. To pozwoli spojrzeć na tego ogiera pod innym kątem i wyrobić sobie bardziej obiektywną opinię na temat jakości jego przychówku.

Hodowla prywatna

Evolett, fot. Katarzyna Dolińska
Evolett, fot. Katarzyna Dolińska

Zważywszy, że w rękach prywatnych hodowców znajduje się 3-krotnie więcej klaczy stadnych niż w hodowli państwowej, niemożliwe jest dokładne przeanalizowanie zachodzących tu zmian. Skupię się więc na najważniejszych akcentach. Rok 2010 przejdzie do historii jako ten, w którym po raz pierwszy w Polsce urodziły się dwie klaczki po ogierze Marwan Al Shaqab: gniada Markiza El Marwan (od Mina/Monogramm), która przyszła na świat w Stadninie Minnesota Arabians, oraz gniada Parysada PS (od Prokanitsa/Karnaval), która urodziła się w stadninie Przemysława Sawickiego. Drugim ogierem, którego potomstwo wzbudza wielkie zainteresowanie, jest Ajman Moniscione. W tym roku dał 4 źrebaki w stadninie Zalia Arabians: dwie siwe klaczki, Evolett (od Erica/Poganin) i Prema (od Pogoria/Ekstern) oraz dwa kasztanowate ogierki Martiz (od Monalisiana/Monogramm) i Parnassus (od Poruta/Monogramm). W SK Chrcynno-Pałac dał natomiast dwa ogierki: Echo Angus (od Echo Kaliope/Piaff) i Echo Mars (od Echo Kirke/Ecaho). W stadninie tej przyszła też na świat pierwsza urodzona na ziemiach polskich córka ogiera Eternity Ibn Navarrone-D, siwa klaczka Echo Aurora (od Echo Afrodyta/Piaff). Po raz kolejny urodziło się kilkoro źrebiąt po „producencie” koni pokazowych, ogierze WH Justice, m.in. w stadninie Słowianin siwy ogierek

Echo Apollo, fot. Katarzyna Dolińska
Echo Apollo, fot. Katarzyna Dolińska

(od Elfera/Psytadel), w stadninie Strusinianka pełen brat utytułowanej El Piatzolli – siwy El Fado (od Enya/Ekstern), a w stadninie Minnesota Arabians klaczka od Missisipi (po Eldon). Ciekawostką może być również przyjście na świat kasztanowatej klaczki po nieżyjącym już Sanadiku El Shaklanie, Gallady PS (od Gracja-Bis/Monogramm), hod/wł. P. Sawicki. W Nazaret Arabians urodziła się gniada klaczka po ogierze Al Lahab, El Lahabia (od Esika/Esculap). Również w stadninie Falborek Arabians dochowano się potomstwa tego ogiera oraz kilku osobników po reproduktorach własnej hodowli: Altisie (WH Justice – Albia/Pers), Satisie (WH Justice – KP Sadika/Simeon Sadik) i Werdenie (Gazal Al Shaqab – Wedeta/Wermut). To wskazuje, że hodowcy coraz chętniej używają własnych ogierów, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i dlatego, że ich ogiery są coraz wyższej jakości. W przyszłym sezonie przyjdą na świat źrebaki m.in. po kasztanowatym ogierze Elmaran (Al Maraam – Ekstera/Ekstern), hod/wł. Nazaret Arabians, który zdobył Brązowy Medal w Czempionacie

Psyche Ares, fot. Sylwia Iłenda
Psyche Ares, fot. Sylwia Iłenda

Ogierów Młodszych na pokazie klasy A w Wels. Swoich ogierów w tym sezonie użyła również stadnina Chrcynno-Pałac, a szansę dostały Echo Apollo (Piaff – Echo Kallisto/Pamir), który w 2009 roku zdobył tytuł Top Five Ogierów Młodszych podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich w Janowie Podlaskim; dobrze wypadający na pokazach w kraju i zagranicą Echo Adonis (Al Maraam – Echo Kallisto/Pamir) oraz zdobywca pierwszego miejsca w klasie ogierków dwuletnich podczas Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce 2009 – kasztanowaty Psyche Ares (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho).

Prywatni hodowcy koni pokazowych w przyszłym sezonie oczekują potomstwa m.in. po takich zagranicznych reproduktorach, jak WH Justice, Ajman Moniscione, Psytadel, Amir Ashiraf, Abha Qatar, Magnum Chall, Shakir El Marwan, HDB Sihr Ibn Massai, czy Stival.

Z lewej Masza, fot. Zuzanna Zajbt
Z lewej Masza, fot. Zuzanna Zajbt

Profil wyścigowy wzbogacił się o potomstwo ogiera Nougatin, który dał 3 źrebaki w stadninie Mała Wieś: klaczki Szatynka (od Sasanka Fata/Sam Tiki) i Marwina (od Magna S/Prince d’Orient) oraz ogierka Westim (od Wienerva/Santhos). Natomiast w stajni Zbigniewa Górskiego urodziły się: ogierek od Aaran (Borysław – Aktorka/Embargo), klaczki od Alminy (Furiat – Amina/Murat-Gazon) i Maszy (Ataman – Mari/Murat-Nur) oraz ogierek od Arwimy (Wachlarz – Aktorka/Embargo). U tego samego hodowcy przyszło na świat potomstwo ogiera Dormane: klaczki od Aminy (Murat-Gazon – Aktorka/Embargo) i od Ekstry (Wojsław – Estela/Probat). Potomstwo ogiera Marwan I to: klaczka od Abbi (Pamir – Aktorka/Embargo) i ogierek od kl. Zanja (Murat-Nur – Zaabibi/Pan), które również urodziły się w stajni Zbigniewa Górskiego, oraz klaczka od Om Mantry (Wiliam – Ormianka/Dziewierz), hodowli Kishore Mirpuri. U Longina Błachuta w tym sezonie urodziło się jedno źrebię, klaczka Mona Fata po gniadym ogierze Sam Tiki od cennej matki stadnej i byłej derbistce, siwej Minervie (Santhos –

Z tyłu Om Mantra, fot. Tomasz Zelmer
Z tyłu Om Mantra, fot. Tomasz Zelmer

Makalfa po Mahomet). Niestety źrebię padło, a na pocieszenie pozostaje fakt, że jego pełna starsza siostra Mufta Fata wyrasta na bardzo poprawną klacz. W nadchodzącym sezonie hodowca spodziewa się dwóch źrebiąt. Siwa HF Sequoi (Origan – Stokrotka po Bandos) jest źrebna ciemnogniadym amerykańskim derbistą Doran SFAR (Dormane – Ortie po Djouran), a gniada HF Olympia (Monarch AH – Orgia po Krezus) – ogierem Chndaka (Dormane – Malika Fonteney po Medicq Allah). Pozostali hodowcy sięgnęli po takie ogiery, jak Akim De Ducor, Dahess, Nougatin, Dormane, Von czy Marwan I.

Niewątpliwie w polskich stajniach urodziło się wiele pięknych źrebiąt i nie sposób wymienić wszystkich, a pewnie i w nadchodzącym roku pojawią się niespodziewane gwiazdy, o których nikt nic nie wiedział… Wielu hodowców szuka własnych niebanalnych koncepcji, wkładając w hodowlę wiele wysiłku i serca. Pozostaje życzyć, by 2011 rok był dla nich łaskawy, a źrebaki, które pojawią się już w najbliższych dniach, spełniły ich oczekiwania.

* Dane zaczerpnięte z artykułu „Próba oceny działalności stadnin arabskich w latach 1947/48 – 1970/71”, Koń Polski Nr 2 (30), 1973

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.