Reklama
Klikowa Arabians – Pasmo sukcesów

AktualnościHodowla

Klikowa Arabians – Pasmo sukcesów

Klikowa Arabians Stud
Klikowa Arabians Stud

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Klikowa Arabians to młoda, działająca na rynku od 2016 roku stadnina koni arabskich mieszcząca się w Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa. Aktualnie stado składa się z 50 koni. Właścicielami są Małgorzata, Marek i Marcin Rzepka.

Stadnina Klikowa powstała z ogromnej pasji do zwierząt, która w tej rodzinie trwa już od pokoleń. Pan Marek i Marcin Rzepka od 40 lat związani są z hodowlą i wyścigami gołębi pocztowych. Osiągnęli w tej dziedzinie wszystkie możliwe sukcesy, począwszy od gołębia olimpijskiego, aż po mistrzostwo kraju. Pomimo iż pierwsza pasja to gołębie, Pan Marek już od dziecka marzył o hodowli koni, jednak przez wiele lat było to dla niego nieosiągalne. Jako dziecko mieszkał w sąsiedztwie Pałacu Sanguszów w Gumniskach. Obserwował prowadzone tam gospodarstwo, w tym konie, które były dla niego czymś magicznym. Po wielu latach postanowił zrealizować w końcu swoją pasję i zakupił pierwsze konie arabskie, które początkowo przebywały w zabytkowej stadninie należącej niegdyś do Księcia Romana Sanguszki zlokalizowanej w Tarnowie w dzielnicy Klikowa. Od tego właśnie miejsca powstała nazwa „Klikowa Arabians”. W 2020 roku konie przeniosły się nowej stajni, która powstała w Woli Rzędzińskiej. Początkowo stadnina była w stanie pomieścić 31 koni, jednak w związku ze stałym rozwojem stada ośrodek został rozbudowany. Aktualnie stajnia jest przystosowana do przebywania 50 koni. Dowiedzmy się jakie sukcesy udało im się osiągnąć, a także jaki jest ich przepis na sukces.

EFORINA KL ( EKS FARAJJ x EFORA KL by QR MARC ) 2022 Grey Junior Filly
EFORINA KL (EKS FARAJJ x EFORA KL by QR MARC) 2022 Grey Junior Filly

Zacznijmy jednak od pytania: dlaczego konie Czystej Krwi Arabskiej?
Po części jest to nawiązanie do hodowli Księcia Romana Sanguszki, który konie arabskie sprowadzał prosto z pustyni. Dla nas Araby posiadają wiele walorów. Niezaprzeczalny jest fakt, że ta rasa wygląda wspaniale, ma bardzo dobre cechy pod wystawy, ale również jest w stanie osiągnąć doskonałe rezultaty w wyścigach. Skupiamy się głownie na pokazach, ale też wysyłamy konie 3-letnie na treningi pod wyścigi konne. Klikowa nie hoduje tylko pięknych koni, ale także dzielne. W 2023 roku osiągnęliśmy wspaniałe wyniki koniem Wizard KL. Raz wygrał gonitwę, dwukrotnie zajął drugie miejsce. Ponadto w Ogólnopolskim Pokazie 3-letnich Koni Arabskich Czystej Krwi w Treningu Wyścigowym w sezonie 2023 wygrał klasę. Sezon 2023 to nasz początek przygody z wyścigami. Osiągnęliśmy już pierwsze sukcesy w tej dziedzinie i aktualnie przygotowujemy kolejne konie do wyścigów.

LAURA KL ( WADEE AL SHAQAB x LILI PS by EKSTERN )
LAURA KL (WADEE AL SHAQAB x LILI PS by EKSTERN)

Jakie sukcesy pokazowe osiągnęliście w ostatnim czasie?
W ostatnim czasie osiągnęliśmy duże sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W naszym dorobku możemy pochwalić się dwukrotnym uzyskaniem tytułu Czempiona Europy. Szczególnie ostatni sezon 2023 przyniósł nam pasmo sukcesów:
🥇GOLD CHAMPION at European Championship 2023 – Yearling Colts Championship (Poker Face KL)
🥇GOLD CH. at Bialka 2023 – 33rd Junior Spring Show – Yearling Colts Championship (Pravo KL)
🥇GOLD CHAMPION at 2023 PRIDE OF POLAND – Polish National Arabian Horse Show – Yearling Colts Championship (Poker Face KL)
🥇GOLD CHAMPION at AH Weekend 2023 – International B-Show – Yearling Colts Championship (Poker Face KL)
🥇GOLD CH. at Bialka 2023 – 1st Polish Classic Show – Junior Fillies Awards (Class JFA) (Pianina KL)
🥈SILVER CH. at All Polish Arabian Horse Championship – Junior Colts Championship (Will KL)
🥈SILVER CH. at Bialka 2023 – 1st Polish Classic Show – Junior Fillies Awards ( El Jazza KL)
🥉BRONZE CHAMPION at Mediterranean and Arab Countries AHC – Menton 2023 – Yearling Colts Championship (Poker Face KL)
🥉BRONZE CH. at Bialka 2023 – 33rd Junior Spring Show – Junior Fillies Championship (Class JFC) ( Calgary EA)
🥉BRONZE CH. at All Polish Arabian Horse Championship – Junior Fillies Championship (Class JFC) ( Calgary EA)
🏵 3 rd at 39th All Nations Cup – Aachen 2023 – Yearling Colts (Poker Face KL)

POKER FACE KL ( RFI UNIQUE x PLIVIA by KAHIL AL SHAQAB ) 2022 Bay Junior Colt
POKER FACE KL (RFI UNIQUE x PLIVIA by KAHIL AL SHAQAB) 2022 Bay Junior Colt

Jak oceniacie aktualną sytuację koni arabskich w Polsce?
Niestety z przykrością obserwujemy, że Polska w ostatnich latach nie odnosi sukcesów na najważniejszych wystawach, m.in. w Menton, Aachen czy podczas Czempionatu Świata. Powodów jest na pewno wiele. Patrząc jednak obiektywnie, zauważamy, ze polskie konie niestety nie nadążają za zamianami, jakie nastąpiły w ostatnich latach. Wzorzec konia arabskiego, który odnosi sukcesy na wystawach, nieprawdopodobnie zmienił się na przestrzeni ostatnich 20 lat. Ilustrując to w zrozumiały sposób, koń który wygrał Czempionat Świata 20 lat temu, obecnie uplasowałby się pod koniec stawki z notą poniżej 90 pkt. Sędziowie oraz kraje arabskie, które ustalają trendy, preferują konie o ekstremalnie egzotycznych głowach. Niestety takich koni w Polsce brakuje. Uważamy, że obecne trendy szybko nie ulegną zmianie. Dlatego polscy hodowcy, chcąc osiągać wspaniałe rezultaty na wystawach powinni się do nich dostosować. W przeciwnym wypadku nadal pozostaniemy krajem hodującym konie o przeciętnych wynikach.

LYRIC EA ( SHANGHAI EA x LYRICA EA by SHANGHAI EA ) 2019 Grey Stallion
LYRIC EA (SHANGHAI EA x LYRICA EA by SHANGHAI EA) 2019 Grey Stallion

Czy uważacie, że istnieje szansa na dorównanie obecnym potęgom w hodowli koni arabskich?
Polskie linie koni arabskich posiadają wiele cech, których brakuje liniom zagranicznym. Są to m.in. wspaniały ruch, doskonała kłoda, świetna szyja. Polskie matki stanowią doskonałą bazę do hodowli, jednak, żeby dorównać potęgom, trzeba je umiejętnie wykorzystać. Istnieją linie hodowli koni na zagranicznych rynkach, które skutecznie poprawiają cechy, które są znacznie słabsze w polskich liniach, np. wygląd głów. Oczywiście nie jest to proste i po jednym pokoleniu nie uzyskamy idealnych koni. Uważamy, że aktualnie Polska jest trzy pokolenia w tyle, aby dorównać światowej czołówce. Proces ten może być długotrwały, ale dążymy do tego, aby był możliwy.

PHARO KL ( LYRIC EA x PORTA KL by QR MARC ) 2023 Colt
PHARO KL (LYRIC EA x PORTA KL by QR MARC) 2023 Colt

Jakie są wasze plany na najbliższe lata?
Mamy konkretny plan na najbliższe lata. Nakreśliliśmy sobie strategię na kolejne pokolenia naszych koni. Dokładnie wiemy jakie linie chcemy ze sobą łączyć. Plan jest długoterminowy, patrzymy mocno do przodu. Naszym głównym celem jest zbudowanie stada matek hodowlanych, które będą rodziły źrebięta o nowoczesnym wzorcu. Dążymy do tego, aby nasze konie odpowiadały wymaganiom współczesnych trendów hodowlanych, co umożliwi nam uzyskanie pożądanych wyników w hodowli i na wystawach. Poprzez selekcję i staranne planowanie hodowli, dążymy do stworzenia linii genetycznych, które będą stanowiły solidną podstawę naszej hodowli i przyniosą nam sukcesy w przyszłości.

POKER FACE KL ( RFI UNIQUE x PLIVIA by KAHIL AL SHAQAB ) 2022 Bay Junior Colt
POKER FACE KL (RFI UNIQUE x PLIVIA by KAHIL AL SHAQAB) 2022 Bay Junior Colt

Które ogiery planujecie wykorzystać jako podstawę hodowlaną?
Przez ostatnie lata używaliśmy najlepszych ogierów, Czempionów Świata. Efekty nie były dla nas aż tak zadawalające. Doszliśmy do wniosku, że nie zawsze użycie Czempiona daje gwarancję sukcesu, a jest nią dobrze przemyślane połączenie. Przy doborze ogierów, z tyłu głowy brzmi nam zdanie: „Nie ma złych matek, są tylko złe krycia”. Skupiamy się na analizie i używamy ogierów, które mocno przekazują pewne pożądane przez nas cechy, a które nie są dla nas zadawalające u matki. Nadal nasza hodowla będzie opierała się na topowych ogierach świata, nie zapominamy jednak, że w naszym stadzie również posiadamy dwa niesamowite ogiery: Lyric EA i Prometeusz. Obydwa wyróżniają się niesamowitym rodowodem. Prometeusz jest półbratem aktualnie najlepszego reproduktora świata Fa El Rasheem oraz jedynym synem legendarnej Pianissimy. Ogier Lyric EA jest synem epokowego ogiera Shanghai EA. Po zakupionym w Hiszpani ogierze Lyric EA w 2023 roku urodziło się 9 źrebiąt, z których jesteśmy bardzo zadowoleni. Wszystkie klacze po nim zostaną wykorzystane w naszej hodowli. Zdecydowaliśmy się na jego zakup ze względu na jego ekstremalne pochodzenie. Uważamy, że cechy, które posiada są w stanie przebić się na starym typie konia. I tak się stało – urodziły się źrebięta całkiem innego typu, dużo bardziej nowoczesne. Na córki Lyrica EA w przyszłości planujemy użyć naszego czołowego ogiera Prometeusza, który posiada niesamowitą elegancję, świetny ruch, kłodę, szyję. Z niecierpliwością czekamy na to połączenie.

PROMETEUSZ ( FA EL SHAWAN x PIANISSIMA by GAZAL AL SHAQAB  ) 2012 Bay Stallion
PROMETEUSZ (FA EL SHAWAN x PIANISSIMA by GAZAL AL SHAQAB) 2012 Bay Stallion

W 2023 roku użyliśmy kilkukrotnie ogiera Lyric EA na naszych klaczach, ale także wprowadziliśmy kilka innych ogierów. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie świeżej krwi ma szansę przyczynić się do ulepszenia koni według nowego wzorca. 2024 to kolejny rok budowania stada hodowlanego. Wykorzystamy 8 zewnętrznych ogierów z linii i o cechach, które mają poprawić przestarzałe cechy polskiego konia arabskiego.
Niewątpliwie istnieje grupa ludzi w Polsce, która mocno krytykuje obecny wzorzec konia i określa jako „wynaturzony”, „brzydaka”, „konika morskiego”. Naszym celem jest odnoszenie sukcesów na wystawach międzynarodowych. Każdy sam decyduje w jakim typie chce hodować konie. My mamy inne, jasno nakreślone cele.

LYRIC EA ( SHANGHAI EA x LYRICA EA by SHANGHAI EA ) 2019 Grey Stallion
LYRIC EA (SHANGHAI EA x LYRICA EA by SHANGHAI EA) 2019 Grey Stallion

Jaka jest Twoja ulubiona część bycia hodowcą?
Bezwzględnie najpiękniejszy jest moment narodzin nowego źrebięcia. To weryfikuje czy podjęte przez nas starania pozyskania jak najlepszego materiału genetycznego oraz dobór poszczególnych ogierów do klaczy przyniosło zamierzone efekty. Największą satysfakcję daje nam widok kolejnych źrebiąt, które z roku na rok rodzą się z coraz doskonalszą urodą i z roku na rok widoczna jest poprawa ich jakości. To również w dużej mierze przekłada się na osiągane przez nas wyniki na pokazach koni. Pierwszą radość przynoszą nam narodziny, ale bardzo istotne dla nas i dające kolejne bodźce do rozwoju jest uzyskiwanie najwyższych tytułów na pokazach.

PROMETEUSZ ( FA EL SHAWAN x PIANISSIMA by GAZAL AL SHAQAB ) 2012 Bay Stallion
PROMETEUSZ (FA EL SHAWAN x PIANISSIMA by GAZAL AL SHAQAB) 2012 Bay Stallion

Co jest receptą na Wasz sukces?
Na sukces składa się wiele czynników. Przede wszystkim to ogrom włożonej przez cały zespół ludzi ciężkiej pracy. Kierujemy się tym, aby otaczać się najlepszymi specjalistami w danej dziedzinie. Począwszy od rozrodu, poprzez żywienie, codzienną obsługę, treningi, a także marketing. Wszystkie działania jakie podejmujemy muszą być na najwyższym poziomie. Skupiamy się również na tym, aby stale pogłębiać swoją wiedzę. Uważamy, że ważna jest dyskusja, wymiana spostrzeżeń i zdobytych doświadczeń z ludźmi z branży. Analizujemy popełniane błędy i wdrażamy działania korygujące. Prowadzimy statystyki, które pomagają nam wyciągnąć cenne wnioski pomocne w dalszej hodowli. Pamiętamy również o tym, że we wszystkim należy mieć wyczucie, a przede wszystkim szczęście!

KLIKOWA ARABIANS
33-150 Wola Rzędzińska 589D,
www.facebook.com/KlikowaArabians
www.klikowaarabians.com
[email protected]

Owners Klikowa Arbians
Owners Klikowa Arbians

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.