Reklama
„Farid”, czyli „niezrównany”. O ogierze Farid Al Hawajer!

Hodowla

„Farid”, czyli „niezrównany”. O ogierze Farid Al Hawajer!

Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali
Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Każdy prawdziwy miłośnik koni arabskich doskonale zna tę piękną świecką tradycję: co roku od lat po Pucharze Narodów opuszczamy Niemcy i udajemy się na wycieczkę po Belgii na dni otwarte w jednych z najbardziej uznanych ośrodków treningowych koni czystej krwi na świecie. Jednym z tych wyjątkowych miejsc jest Jadem Arabians, gdzie w zeszłym roku mieliśmy przyjemność podziwiać wspaniałego ogiera RFI Farid, multiczempiona i jednego z najbardziej pożądanych ogierów we współczesnej historii koni tej rasy. Czy jego syn przyniesie ojcu chlubę i dumę? Rzućmy okiem na juniora – oto Farid Al Hawajer.

Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali
Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali

Narodziny legendy

Skarogniady i niesamowicie męski Farid Al Hawajer urodził się 2 lutego 2018 r. w emirackiej stadninie Al Hawajer Stud i nie minął nawet rok, gdy wywalczył swój pierwszy medal. Zrodzony z połączenia ikony rasy, ogiera RFI Farid, i klaczy Jameelah Al Hawajer (do niej jeszcze wrócimy), jako roczniak był niemal bezkonkurencyjny na Ajman Arabian Horse Show 2019, gdzie zdobył tytuł Srebrnego Czempiona Ogierków Rocznych, ustępując wyłącznie ogierkowi D Shakhat (D Khattaf – D Shireen / Kahil Al Shaqab) z Dubai Arabian Horse Stud. Ci, którzy uważnie śledzą scenę arabską ostatnich lat, być może pamiętają Toma Obena w towarzystwie połyskującego blaskiem i charyzmatycznego, intensywnie gniadego roczniaka na tym pokazie pewnego styczniowego wieczoru roku 2019 w Ajman Equestrian Club – tak, to właśnie bohater naszej opowieści.

Nazwany oczywiście na cześć swojego wybitnego ojca, Farid Al Hawajer już na samym początku stanął przed nie lada wyzwaniem, by choć w niewielkim stopniu dorównać rodzicielowi. Swoje zadanie wykonał koncertowo. Podczas 1. Sharjah Kalba Arabian Horse Festival w listopadzie 2019 r., również pokazany przez Toma Obena, ponownie zajął pierwsze miejsce w klasie, zupełnie jak w Adżmanie, i do domu wrócił jako posiadacz brązowego medalu w Czempionacie Ogierków Dwuletnich. A już jako roczniak zdobywał „dwudziestki” za głowę i szyję. Niemniej, nie od wczoraj wiadomo, że w przypadku młodych koni rzadko można z całkowitą pewnością przewidzieć, co właściwie z nich wyrośnie. Na przestrzeni kilku następnych lat Farid Junior miał odrobinę mniej szczęścia do medali, lecz niezmiennie dowodził drzemiącego w nim potencjału, by w przyszłości zasłużyć na miano ogiera-reproduktora.

Wszak długo wyczekiwane święto w końcu nadeszło 25 marca 2022 r. na Emirates Arabian Horse Breeders Championship w Abu Zabi. Był to pokaz na skalę w Polsce niespotykaną, bo sędziowie zobaczyli łącznie aż 342 konie w ciągu zaledwie trzech dni. Nasz bohater otrzymał od nich najwyższą notę pokazu: 92,20, ex æquo z bardzo żeńską AD Bdoor (AJ Azzam – Torfah Al Zobair / S.M.A. Magic One), posiadaczką tytułu Gold Filly Foal, czyli Złotej Medalistki Czempionatu Źrebiąt z prestiżowego pokazu Dubai International Arabian Horse Championship 2021, wyhodowaną przez Hamada Adnana Shabana Alshehhiego. Z trzema dwudziestkami za typ (jedna wykreślona) i jedną za ruch (niestety również wykreślona) musiał sięgnąć po medal z najszlachetniejszego kruszcu. W rzeczy samej zwyciężył w Czempionacie Ogierów Starszych, ku uciesze i wzruszeniu niekryjących dumy hodowców. Wspomniane już chlubę i dumę bez wątpienia przyniósł również swojemu ojcu, ogierowi RFI Farid. Tom Oben, z którym nasz heros stawiał pierwsze kroki stępem i kłusem na arenach pokazowych, był u jego boku również wtedy, razem z Dr. Ghanemem al Hajrim, założycielem Al Hawajer Stud z Szardży, który to złotego czempiona „własnoręcznie” wyhodował.

Shamikhat Al Hawajer po ogierze Farid Al Hawajer podczas Al Shaqab International Show, na którym wywalczyła tytuł Złotej Czempionki Klaczy Młodszych, fot. Amira Rahdi
Shamikhat Al Hawajer po ogierze Farid Al Hawajer podczas Al Shaqab International Show, na którym wywalczyła tytuł Złotej Czempionki Klaczy Młodszych, fot. Amira Rahdi

Uosobienie piękna

Matką naszego bohatera jest Jameelah Al Hawajer (Alixir – Thee Midnight Angel / Al Baraki), kara klacz, której imię po arabsku oznacza „piękna”. Niczym nubijska królowa, ta piękność Straight Egyptian zasłynęła nie jako klacz stadna, lecz jako matka czempionów. Jej potomstwo, choć stosunkowo nieliczne, wielokrotnie trafiało na przysłowiowe pierwsze strony gazet.

W grudniu 2024 r. podczas Czempionatu Świata Koni Arabskich w Paryżu zapytałem Fariborza Vadipoora, jakie były jego pierwsze wrażenia, gdy zobaczył Farida Al Hawajera. Zamiast odpowiedzieć na pytanie wprost, wyraźnie zebrało mu się na wspomnienia i skupił się na Jameeli: „Nim pierwszy raz usłyszałem imię Farid Al Hawajer, a później ujrzałem go na własne oczy, zakochałem się w jego cudownej urody matce. Kara gwiazda Jameelah Al Hawajer, pochodząca z linii American Straight Egyptian, rodziła niesamowite wręcz źrebięta. Gniady Mandela Al Hawajer był w 2014 r. jej pierwszym, to zresztą pełny brat Farida. Jako pięciolatek wywalczył tytuł Złotego Czempiona Ogierów Starszych na Narodowym Czempionacie Koni Arabskich Zjednoczonych Emiratów Arabskich. A było to lata przed tym, jak Farid zdobył swoje złoto”.

Zachwyt, jaki Fariborz musiał czuć dekadę temu, gdy odkrywał „zjawiskową damę w czerni”, był niemal namacalny: „Następnego roku przyszła na świat siostra Mandeli, Bint Jamelah Al Hawajer po Royal Colours, niesamowita kara klacz Straight Egyptian, po dziś dzień wytworna i dystyngowana. Następnie Jameelah urodziła gniadą Baraqah Al Hawajer po Dominic M, która została Srebrną Czempionką Rocznych Klaczy na Czempionacie Narodowym ZEA w 2019 r.”

Podobnie jak w jednym z filmów hollywoodzkiego enfant terrible, Fariborz najpierw wzbudził moje zainteresowanie, a następnie przykuł uwagę. Nie spodziewałem się, że będzie się tak rozwodził nad matką Farida ani jego rodzeństwem, więc postanowiłem drążyć temat: „Jestem zdania, że matka i siostry ogiera, jeśli wiesz, czego szukać i ufasz swojej intuicji, pozwalają przewidzieć, jakie potomstwo może dać w przyszłości. Zobaczywszy latorośl Farida urodzoną w Al Hawajer Stud, która świetnie sobie radziła na pokazach, nie miałem wątpliwości, że ten bardzo urodziwy, charyzmatyczny ogier to nie tylko archetyp nowoczesnego araba, ale także ojciec kolejnego pokolenia czempionów”.

Czeladka grzechu warta

Szybki rzut oka na potomstwo Farida Al Hawajera wystarczy, aby przekonać się, że źrebięta po nim są naprawdę wspaniałe. Urodzone po nim potomstwo podbija pokazy koni arabskich na całym Bliskim Wschodzie, a nawet próbowało szczęścia po europejskiej stronie Morza Śródziemnego. Ale czy tytan czystej krwi RFI Farid byłby dumny ze swojego emirackiego następcy? Rozłóżmy jego potencjał jako reproduktora na czynniki pierwsze.

Shamikhat Al Hawajer po ogierze Farid Al Hawajer podczas Al Shaqab International Show, na którym wywalczyła tytuł Złotej Czempionki Klaczy Młodszych, fot. Amira Rahdi
Shamikhat Al Hawajer po ogierze Farid Al Hawajer podczas Al Shaqab International Show, na którym wywalczyła tytuł Złotej Czempionki Klaczy Młodszych, fot. Amira Rahdi

Zacznijmy od Shamikhat Al Hawajer, urodzonej 28 października 2022 r. gniadej klaczki, będącej obecnie własnością Al Thamer Stud. Shamikhat na świat wydała Durah Al Hawajer (FA El Shawan – Gloryannaa / Versace). Niech jej młody wiek cię nie zwiedzie, drogi czytelniku! Ta niezwykle żeńska, obdarzona pięknym spojrzeniem młoda klacz jest już czterokrotną czempionką, trzykrotnie jako roczniaczka. Swój pierwszy medal zdobyła w listopadzie 2023 r. na Sharjah Arabian Horse Festival. W klasie zdobyła swoją pierwszą w życiu dwudziestkę za głowę i szyję, zakwalifikowała się do czempionatu i zdobyła srebro, przegrywając jedynie z Al Aryam Harbah (S.M.A. Magic One – Al Aryam Hamrah / Marajj).

Ponownie spotkały się pod koniec stycznia 2024 r. na Al Shiraa International Arabian Horse Show i, jak wiadomo nie od dziś, historia lubi się powtarzać, ponieważ tutaj też trafiło do niej srebro. Pod koniec marca przypadł jej w udziale medal brązowy na Dubai International Arabian Horse Championship 2024, a następnie na początku listopada ubiegłego roku, miesiąc przed Czempionatem Świata, wygrała swoje pierwsze złoto na Al Shaqab International Arabian Horse Show 2024. W klasie miała komplet dwudziestek za głowę i szyję, a dwa dni później w Czempionacie Klaczy Młodszych zdobyła złoty medal, pokonując swoją przyrodnią siostrę…

Farida Mudhar po ogierze Farid Al Hawajer na pokazie Global Champions Arabians Tour w Adżmanie, fot. Auriane Schwanen
Farida Mudhar po ogierze Farid Al Hawajer na pokazie Global Champions Arabians Tour w Adżmanie, fot. Auriane Schwanen

… Faridę Mudhar, która na tym samym pokazie otrzymała w czempionacie srebro. Urodzona 2 kwietnia 2022 r. Farida Mudhar jest córką klaczy A.L.R. Aseela (D Mshary – D Noorah / QR Marc). Rok wcześniej, w połowie listopada 2023 r., zdobyła tutaj tytuł Złotej Czempionki Klaczy Rocznych, zajmując pierwsze miejsce w klasie i zdobywając dwudziestki za głowę i szyję. To rodzinne – jej ojciec czarował sędziów i widzów swoimi oczami i urodą, podobnie robią jego córki. Niedaleko pada jabłko od jabłoni, ale zanim przejdziemy do jej przyrodniego brata, może powinniśmy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy: Farida była czwarta w Czempionacie Klaczy Rocznych na Czempionacie Świata 2023 w Dosze – przegrała o punkt z brązową medalistką.

A skoro już wspomnieliśmy o jej bracie, to przybliżmy jego postać. Adnan Mudhar, jak i jego siostra Farida, jest hodowli i własności Szejka Hamada Aliego Al Thaniego z Kataru. Adnan jest synem klaczy Soufiya Al Shaqab po S.M.A. Magic One od michałowskiej hodowli klaczy Pretia (Kahil Al Shaqab – Parmana / Al Maraam). Ten sympatyczny ogierek urodził się 13 lutego 2024 r. i zdobył swój pierwszy złoty medal jako dziewięciomiesięczny źrebak na Al Shaqab International Arabian Horse Show 2024, uzyskując ponad dwukrotnie więcej punktów niż jego osrebrzony kolega! Dla wnucząt ogiera RFI Farid był to zaiste dobry pokaz.

Adnan Mudhar, hodowli i własności stadniny Mudhar Stud, fot. Marian Alshehhi
Adnan Mudhar, hodowli i własności stadniny Mudhar Stud, fot. Marian Alshehhi

Lista młodych i bardzo młodych koni, które szturmem podbijają bliskowschodnie pokazy, jest długa, a to bardzo dobrze świadczy o ogierze RFI Farid jako twórcy czempionów. Co więcej, jak się zdaje, tę cechę swojego ojca Farid Al Hawajer odziedziczył. Hasseeb Al Zobair to kolejny przykład juniora z świetlaną przyszłością. Urodzony 12 października 2023 r., od matki Zoheya Al Zobair (Dominic M – Star of Al Zobair / Ajman Moniscione), wyhodowany przez Szejka Abdullę bin Mohammeda Aliego Al Thani i będący własnością Szejki Maryam Ahmed Abdullah Al Thani, ten gniady młodzieniec dał się poznać na Sharjah Arabian Horse Festival w listopadzie 2024 r., gdzie zdobył złoto w Czempionacie Ogierków Rocznych. Poprawny, ruszający się, obdarzony piękną głową ogierek zrobił tak ogromne wrażenie na sędziach, że miał jedną z najwyższych not pokazu i trzy razy 20 za… no właśnie: głowę i szyję! Po czym w czempionacie aż siedmiu z ośmiu sędziów wskazało go na złoto.

Farid Al Hamidiya to kolejny ogierek, którego karierę warto byłoby śledzić w nadchodzących latach. Na świat 3 października 2023 r. wydała go D Awaly (FA El Rasheem – Ghazalah Alaalya / Monticeto LN), a jego hodowcą i właścicielem jest Ali Mohammed Eissa Bushehab Alsuwaidi. Jako źrebak triumfował pod koniec marca 2024 r. w klasie Colt Foals (klasa Źrebiąt Ogierków) i był w gruncie rzeczy bezkonkurencyjny.

Przenieśmy się do miejsca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w którym Farid Al Hawajer się urodził, i wybierzmy po klaczce i ogierku, które mają to w sobie, by sięgnąć gwiazd jak ich ojciec i dziadek. Gniady Moth’hel Al Hawajer od Muth’hela Al Hawajer (FA El Rasheem – Gloryannaa / Versace) urodził się 2 października 2022 r. i już jest podwójnym medalistą. Obecnie należący do Abdulaziza Souda Almutairiego, był pierwszy w klasie i zdobył srebrny medal na Emirates Arabian Horse National Championship pod koniec marca 2023 r. Tuż przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem, na 4. Doha International Arabian Horse Show zdobył brąz w Czempionacie Roczniaków, zbierając wcześniej cztery dwudziestki za ruch (jedna skreślona), co dowodzi, że dzieci Farida również potrafią się ruszać.

Muth'hel Al Hawajer, hodowli Alhawajer Stud i własności Diamond Arabians, fot. Hossein Movahed
Muth’hel Al Hawajer, hodowli Alhawajer Stud i własności Diamond Arabians, fot. Hossein Movahed

Salymah Al Hawajer będzie ostatnią, której poświęcimy kilka linijek, ponieważ w przeciwnym razie potrzebowaliśmy raczej dodatkowych kilku akapitów! Ta siwa klaczka urodziła się w Al Hawajer Stud 20 grudnia 2022 r., a jej matką jest Salymah E.A. (Khidar – Libanon Azadika / Om El Azadik po Sanadik El Shaklan). Salymah E.A. to jedna z najbardziej znanych klaczy na świecie, jest matką m.in. epokowego multiczempiona ogiera Shanghai E.A. Do tej pory juniorka była tylko na dwóch pokazach, a jej najlepszym wynikiem jest 2. miejsce w klasie na 5. Sharjah Kalba Arabian Horse Festival na początku grudnia 2023 r. Z takim rodowodem z pewnością będzie niezwykłą matką stadną, a kto wie…? Być może patrzymy na przyszłą matkę czempionów, która podąży ścieżką wyznaczoną przez Jameelę Al Hawajer, uszczęśliwiając swoich właścicieli z Ramz Stud?

Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali
Farid Al Hawajer, fot. Alessio Azzali

Ciąg dalszy nastąpi

Rozmyślając o potomstwie Farida Al Hawajera, Fariborz Vadipoor nie może powstrzymać się od uśmiechu: „Zarówno ogierki, jak i klaczki po Faridzie mogą pochwalić się urodą, czarem i charyzmą, a na niektórych z najpoważniejszych pokazów na Bliskim Wschodzie czują się jak w domu. Opuszczają je z tytułami czempionów, a to jeszcze bardziej rozsławia na cały świat uznany dorobek stadniny Al Hawajer, budując trwałe dziedzictwo, które niewątpliwie będzie miało znaczący wpływ na przyszłe pokolenia koni czystej krwi arabskiej”. Pytanie, które powinniśmy sobie teraz zadać, brzmi: czy i my chcemy dołożyć naszą niewielką cegiełkę do tego dziedzictwa? A zatem: jesteście gotowi wprowadzić Farida Al Hawajera do swoich programów hodowlanych? Jak by nie patrzeć, „farid” po arabsku oznacza „niezrównany”… Decyzję podejmijcie sami.

Farid Al Hawajer jest własnością KHD Partnership ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego nasienie, zarówno świeże, jak i mrożone, jest dostępne w Europie i na Bliskim Wschodzie w Danisa Training Center (obecnie część Privilege SFQ) w Belgii. Nasienie mrożone jest zmagazynowane w Polsce i dostępne do użycia dla polskich hodowców.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.