Reklama

Ludzie i Konie

Klejnoty pustyni

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

„Jewels of the Desert. The Magic of Egyptian Arabians” to nowa publikacja poświęcona koniom arabskim – albumowe wydanie autorstwa Judith Wich, niemieckiej dziennikarki i znanej fotograf, rozpoznawalnej w środowisku „arabiarzy” na całym świecie, na co dzień współpracującej głównie z niemieckimi czasopismami, ale też z wieloma międzynarodowymi magazynami. Do tej pory udało jej się z aparatem kilkakrotnie okrążyć świat! W sposób specjalny autorka traktuje wyprawy na Bliski Wschód. Prywatnie hoduje konie o czysto egipskich rodowodach w swojej stadninie Orienta Arabians, której również dedykuje część albumu.

Książkę otwiera przedmowa szejka Abdula Aziza Bin Khaleda Bin Hamada Al-Thaniego ze stadniny Al Rayyan z Kataru: „Konie arabskie podbiły wiele serc na całym świecie. W ostatnich latach obserwujemy także ogromny wzrost zainteresowania końmi arabskimi w krajach Zatoki Perskiej. Od tysięcy lat żyjemy obok siebie: ludzie i konie. Egipski koń arabski jest zapisem przeszłości, prawdziwym skarbem, którym możemy się cieszyć także dzisiaj”. Kolejną, niezwykle zasłużoną dla hodowli koni arabskich osobą, która wprowadza czytelnika w nastrój albumu, jest Judith Forbis (Ansata Arabians, USA). Pisze ona tak: „Natchnienie artystom, pisarzom i fotografom daje wiele tematów, ale tutaj jest pasja, którą można wyrazić siebie”.

Autorka, pisząc o wyjątkowym wdzięku koni egipskich, przedstawia ich historię, życie beduinów i obecny stan hodowli – w Europie, USA, a przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Przytacza tu znany fragment Al-Damiri, który mówi o rubinowych, uskrzydlonych koniach, jakie czekają na wiernych, którzy dostaną się do raju. W rozdziale „Kraina nad Nilem” przedstawia pochodzenie egipskich koni arabskich. Autorka pisze o swojej „bezczasowej i bezcennej fascynacji”. Rozdział zatytułowany „Podróż do Zatoki Arabskiej” zawiera krótkie opisy stadnin, specjalizujących się w hodowli koni egipskich, w dalszej części ukazanych na fotografiach, które stanowią największą i główną część albumu. Można sporo dowiedzieć się o stadninach w Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Omanie… Oprócz fotografii koni, wstęp zawiera zdjęcia z międzynarodowego pokazu w Katarze, a także nastrojowe panoramy rzeki Nil, fotografie z „lotu ptaka” Dohy, Bahrainu, słynnego dubajskiego Burj Al Arab Hotel, romantyczne wieczory na rzece w Sharjah oraz przepych i luksus tego miasta.

Książka z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi koni arabskich, dla którego może być lekcją poznawczą, ukazuje bowiem różnice pomiędzy egipskimi końmi hodowanymi w Europie, USA i na Bliskim Wschodzie. Poznajemy stadniny z Półwyspu Arabskiego, ich historię, a przede wszystkim mamy możliwość obejrzenia nastrojowych kadrów, nasyconych ciepłym, wieczornym światłem i barwą, często lekko nieostrych, dla podkreślenia energicznego ruchu, plastyczności i romantyzmu niezwykłych stworzeń, jakimi są konie arabskie.

„Klejnoty pustyni” zostały opublikowane przez wydawnictwo należące do autorki – Orienta Publications. Na 176 stronach kredowego papieru znalazło się 135 kolorowych fotografii, nie licząc kilku sepii i litografii. Galerie z poszczególnych stadnin dekorowane są arabską kaligrafią. Tekst jest w całości po angielsku. Twarda, elegancka oprawa z podwójną okładką, o wymiarach 25,6/25,6 cm, zamyka bogato wydany album. Jego przejrzysty i nowoczesny układ podkreśla elegancję przedstawionych w nim bohaterów. Koszt albumu to 69 euro, nabyć można go bezpośrednio u autorki.

Judith Wich
Tel.: +49 15156234434
e-mail: [email protected]
www.JewelsoftheDesert.de

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.