Reklama
Polka rządzi na pustyni – Kamila Kart na czele rankingu jeźdźców Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej

Ludzie i Konie

Polka rządzi na pustyni – Kamila Kart na czele rankingu jeźdźców Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Kamila Kart na koniu Shah Khan, President Cup 2012, fot. Barbara Miller
Kamila Kart na koniu Shah Khan, President Cup 2012, fot. Barbara Miller

W pubie w Londynie na hasło „Polska” pada odpowiedź „Wojciech Szczęsny”, w Atenach polscy turyści wciąż słyszą wspomnienia o innych piłkarzach – Józefie Wandziku i Krzyszofie Warzysze. Tymczasem na zawodach rajdowych w Abu Zabi czy Dubaju, mówiąc, że jesteś z Polski, możesz od razu usłyszeć: „KAMILA KART!”. Wszystko to za sprawą drobnej blondynki dzielnie radzącej sobie na tamtejszych trasach.

„Polish rider rules endurance race” (polska zawodniczka rządzi na rajdzie długodystansowym) – taki tytuł ukazał się w marcu na portalu gulfnews.com informującym o wydarzeniach z Zatoki Perskiej, a w dziale sportowym również o rozstrzygnięciach w najważniejszych konkursach rajdowych rozgrywanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wówczas Kamila Kart wdarła się na czołówki gazet, triumfując w trzydniowym konkursie CEI 3* rozegranym na dystansie 240 km (3 x 80 km) w Abu Zabi. Było to podsumowanie wspaniałego sezonu startów Polki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na podbój Emiratów

Kamila Kart, Mistrzostwa Polski Seniorów, Warka 2008, fot. Mateusz Jaworski
Kamila Kart, Mistrzostwa Polski Seniorów, Warka 2008, fot. Mateusz Jaworski

Kamila Kart na początku 2011 roku zdecydowała się na wyjazd do pracy w stajni rajdowej Emirates Stable należącej do Szejka Al Maktouma. Nowy rozdział kariery rozpoczęła mocnym akcentem, zwyciężając w rajdzie tylko dla kobiet o Puchar Szejka Hamdana bin Mohammed Al Maktouma rozegranym na dystansie 100 km w marcu 2011 w Dubaju. Polska zawodniczka przejechała trasę w czasie 3 godzin, 43 minut i 4 sekund, co dało jej przeciętną 26,9 km/h. Kolejne sukcesy przyszły w następnym sezonie, 2011/2012. Polka nabrała doświadczenia, coraz więcej startowała, odpłacając za zaufanie dobrymi wynikami. Była druga oraz trzecia w konkursach międzynarodowych na 120 km. Zajęła także siódme miejsce w konkursie CEI 3* 160 km o Puchar Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na koniu Shah Khan (Elcatero – Shananaa/Figaro, hod. Tjust Araber, SE). Triumfowała również w konkursie tylko dla kobiet o Puchar Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich na dystansie 90 km. Podsumowaniem udanego sezonu było, wspomniane już, wspaniałe zwycięstwo w konkursie trzydniowym na dystansie 240 km rozegranym w ramach festiwalu rajdowego imienia Szejka Sułtana Zayeda Al Nahyana.

Wcześniej w Polsce

Kamila Kart na Elbanie jako 18-latka, Mistrzostwa Polski Seniorów 2002, fot. Zbigniew Kacprzyk
Kamila Kart na Elbanie jako 18-latka, Mistrzostwa Polski Seniorów 2002, fot. Zbigniew Kacprzyk

Przed wyjazdem na podbój pustyni Kamila Kart przez ponad 10 lat reprezentowała Klub Jeździecki Champion (Łódź). Wspaniały sukces osiągnęła już na początku swojej kariery, zwyciężając w Mistrzostwach Polski Seniorów w 2002 r. (miała wówczas zaledwie 18 lat!). „Pierwsze ważne zwycięstwa Kamili Kart należy łączyć z czystej kwi Elbanem (Balon – Elekta/Palas), z którym stanowili zgrany duet. W 2001 roku Elban został czempionem koni 6-letnich, a rok później, w 2002 r., para ta zajęła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski. Warto dodać, że był to dystans 2×100 km, który Kamila wraz z Elbanem pokonała ze średnią prędkością 20,36 km/h” – wspomina Ewa Szarska, międzynarodowy sędzia zawodów rajdowych.

Kolejne duże sukcesy osiągała na innym synu Balona – wałachu Cert (Balon – Certoza/Set hod. R. Talarek). Razem zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców na 120 km w 2005 roku oraz srebro w Mistrzostwach Polski Seniorów na 160 km w 2006 i złoto w 2008 roku.

Czas na Mistrzostwa

Kamila Kart na Wenedzie, Euston Park 2012, fot. Melanie Cottle-Askew
Kamila Kart na Wenedzie, Euston Park 2012, fot. Melanie Cottle-Askew

Mimo licznych sukcesów w kraju tylko raz reprezentowała Polskę na międzynarodowych zawodach rangi mistrzowskiej. W 2009 wraz z Certem wzięła udział w Mistrzostwach Europy Seniorów w Asyżu, we Włoszech. Niestety, podobnie jak reszta naszej ekipy, nie ukończyła tego konkursu. Szansę na poprawę statystyk będzie miała już w sierpniu tego roku, na Mistrzostwach Świata Seniorów w Euston Park, w Wielkiej Brytanii, gdzie będzie reprezentować Polskę razem z Beatą Dzikowską oraz Olgą Ciesielską.

„Liczę na bardzo dobry start Kamili, która ma świetny sezon. Obecnie prowadzi w rankingu jeźdźców Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i mam nadzieję, że potwierdzi swoją doskonałą formę na mistrzostwach w Euston Park – mówi Andrzej Bereznowski, przewodniczący Komisji Sportowych Rajdów Konnych w Polski Związku Jeździeckim. – Co ważne, na mistrzostwach będzie dosiadać polskiej hodowli Weneda (Espadero – Włócznia/Borek, hod. Adam Sobczuk)” – dodaje. Wened po udanym sezonie startów pod Krzysztofem Czarnotą (triumfy w konkursach CEI 1* 80 km w Babolnej oraz CEI 2* 120 km w Kuźni Nowowiejskiej) został, pod koniec 2011 r., wyeksportowany do Dubaju. Tam, z Kamilą w siodle, ukończył dystans 160 km w tempie 19,42 km/h. Z kolei na początku czerwca nasza para zajęła 2. miejsce w konkursie CEI 2* 120 km z tempem 21,27 km/h na zawodach w Euston Park (tam swoją bazę na europejską część sezonu mają stajnie z Dubaju).

Wyniki te dają nadzieję na dobry występ w Mistrzostwach Świata. “Sezon Rajdowy 2011/ 2012 w Emiratach Arabskich był dla Kamili bardzo udany – podsumowuje Olga Ciesielska, zawodniczka, która dziś mieszka i startuje w rajdach we Włoszech, przyjaciółka Kamili z KJ Champion. – Jest pierwszą Polką w historii, której udało się osiągnąć tyle sukcesów na tamtejszej arenie”.

Artykuł w wersji angielskiej do pobrania jako PDF»

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.