Reklama
Alfabet białecki (4-5 czerwca)

Pokazy

Alfabet białecki (4-5 czerwca)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Piacenza, fot. Wiesława Bałut
Piacenza, fot. Wiesława Bałut

B – jak Białka
Położone w malowniczym pagórkowatym terenie, w otoczeniu pól, łąk i lasów, Stado Ogierów w Białce od 1981 roku pełni funkcję Stadniny Koni Czystej Krwi Arabskiej. W budynkach powstałych z miejscowego wapienia w latach 1928-1930 utrzymywanych jest dziś ponad 150 koni arabskich.

C – jak czempionat
Pierwszy Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich odbył się w 1983 roku w Łącku, a kolejny dopiero w 1988 w Białce. Po kolejnych pięciu latach przerwy pokaz trafił na stałe do kalendarza krajowych imprez, a organizacją zajęła się stadnina w Michałowie, która gościła młode konie w latach 1993-1996. Od 1997 roku pokaz odbywa się w SO Białka i jest niewątpliwie unikatowym wydarzeniem na skalę międzynarodową. Od roku 2007 w Białce możemy oglądać nie tylko roczniaki i dwulatki, ale także konie trzyletnie.

D – jak dynastia

Pomian, fot. Wiesława Bałut
Pomian, fot. Wiesława Bałut

XXI Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich bezapelacyjnie został zdominowany przez dynastię katarskiego ogiera Gazal Al Shaqab. Cztery z sześciu medali, sześć z dziesięciu wyróżnień przyznawanych w ramach Top Five trafiło do jego potomstwa, wnuków i prawnuków, które stanowiły ¼ całej prezentowanej stawki na tegorocznym pokazie. Tytuł Młodzieżowego Czempiona Białki Ogierów Młodszych przypadł jego synowi, wyhodowanemu w SK Janów Podlaski, siwemu ogierkowi Pomian. Jest on ostatnim urodzonym w kraju potomkiem jednej z najbardziej zasłużonych klaczy tejże stadniny, sprzedanej do Kataru podczas zeszłorocznej aukcji Pride of Poland za 240 tys. euro Pilar. Ogierek zdobył najwyższą punktację wśród prezentowanej męskiej młodzieży, a na końcowy wysoki wynik 42,5 pkt. złożyła się „10” za typ przyznana przez Holgera Ismera. Ogier Gazal Al Shaqab, który przebywał w Polsce w latach 2002-2003 (później używano jego nasienia mrożonego), dochował się w Polsce kilkunastu synów. Na pokazie mogliśmy oglądać potomstwo trójki z nich: siwego Pegasusa (od Pepesza/Eukaliptus), gniadego Drabanta (od Demona/Monogramm) – dwukrotnego Wiceczempiona Polski Ogierów Starszych – oraz Eryksa (od Emmona/Monogramm). Po tym ostatnim obejrzeliśmy szóstkę potomstwa, spośród którego wyróżniły się dwie roczne klaczki, Diara i El-Mediara. Pierwsza (od Diaspora/Ganges), gniada, z niewielką gwiazdką na bardzo

Diara, fot. Wiesława Bałut
Diara, fot. Wiesława Bałut

szlachetnej i szczupłej główce, obok Zigi Zany i Primery dostała najwyższe noty za typ (10-10-9,5), uzyskując wysoką notę końcową 42,67. Z drugiego miejsca w klasie weszła do czempionatu i zdobyła tytuł Wiceczempionki Białki Klaczy Młodszych. Tym samym została drugim potomkiem Eryksa, który zdobył medal (w 2009 tytuł Młodzieżowego Czempiona Białki Ogierów Młodszych przypadł ciemnogniademu Chimerykowi od Chimera/Emigrant). Drugą (od El Emeera/Ekstern) oceniono na 41,33 pkt., co pozwoliło jej zająć drugie miejsce w klasie.

Po raz pierwszy w historii pokazu mogliśmy obejrzeć córkę najsłynniejszego potomka Gazala, dwukrotnego Czempiona Świata og. Marwan Al Shaqab. Wyhodowana przez Małgorzatę i Józefa Pietrzaków gniada Markiza of Marwan (od Mina/Monogramm), jak przystało na potomstwo swojego ojca, charakteryzowała się piękną, długą szyją. Klaczka wyszła do dekoracji na piątym miejscu w klasie.

Equator, fot. Wiesława Bałut
Equator, fot. Wiesława Bałut

Krew Marwana Al Shaqab płynie również u potomstwa dwóch jego synów, które mogliśmy obejrzeć na pokazie. Pierwszy z nich, QR Marc, reprezentowany był przez dziewiątkę potomków. Z ogierków najlepiej zaprezentował się bukietowy Equator, który ładnie pokazał się w ruchu. Wygrał swoją klasę z notą 41,67, a w niedzielne popołudnie zdobył tytuł Młodzieżowego Wiceczempiona Białki Ogierów Młodszych. Jego matka, klacz Ekliptyka (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus) jest pełną siostrą utytułowanego ogiera Esparto. Znakomite pochodzenie w połączeniu z dobrą budową i charyzmą, którą niewątpliwie obdarzony jest ten ogier, budzi spore nadzieje. Z klaczek wyróżniła się Piacenza (od Primawera/Emigrant) – o

Cheronea, fot. Wiesława Bałut
Cheronea, fot. Wiesława Bałut

której jeszcze będzie mowa – i pięknie ruszająca się, z wysoko odsadzonym ogonem, gniada Cheronea (od Chimera/Emigrant), która wygrała swoją klasę z łączną punktacją 42,83 pkt. Niezwykle ciekawie wyglądała rywalizacja w klasie klaczek dwuletnich serii A, w której znalazły się prawdziwe gwiazdy. Niespodziewanie wygrała ją Waranga (od Wilga/Ekstern), pokonując o 0,34 pkt. świeżo upieczoną wiceczempionkę z Wels, nagrodzoną dwiema „10” za typ Zigi Zanę (od Zagrobla/Monogramm).

Drugim synem Marwana, którego potomka mogliśmy obejrzeć, był Marajj. Dwuletni gniady ogierek Mirajj (od Mina/Monogramm), hod/wł. Małgorzaty & Józefa Pietrzaków zajął 3. lokatę w klasie, z końcową punktacją 40,33.

E – jak Esparto

Peron, fot. Wiesława Bałut
Peron, fot. Wiesława Bałut

Po raz pierwszy na pokazie mogliśmy obejrzeć potomstwo 9-letniego ogiera Esparto – syna niepokonanego Eksterna. To pierwszy rocznik jego potomstwa urodzonego w Polsce. Wcześniej, w sezonie 2007/2008, przebywał w dzierżawie w Ajman Stud, w której barwach zdobył wiele trofeów, wygrywając międzynarodowe pokazy, m.in. w Doha, Dubaju i Sharjah oraz pokaz narodowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Dhabi. W zeszłym roku w SO Białka urodziło się po nim 19 źrebiąt. Bardzo dobrze połączył się z klaczami po Gazal Al Shaqab, dając urokliwe ogierki od Perfirki (od Perforacja/Ernal) i Perolii (od Pereira/Eldon). Ta ostatnia urodziła gniadego ogierka Peron, którego rzeźbiona główka i bardzo dobra kłoda pozwoliła mu na zdobycie drugiego miejsca w klasie, z wysoką notą końcową 41 pkt. Wcześniej białecki roczniak wygrał klasę na pokazie Tulip Cup klasy B w Deurne (Holandia). Bardzo przyjemne klaczki urodziły się z kolei od córek ogiera Emigrant: Pelgrimy (od Perfazja/Batyskaf) i Egiry (od Emkira/Batyskaf). Delikatna kasztanowata Pelmira zdobyła 40 pkt., a siwa Egema, obdarzona szczupaczą głową, o punkt więcej. Obydwie zajęły w swoich klasach czwarte lokaty. Jak widać, Esparto bardzo dobrze połączył się z tutejszym stadem. Kolejna piętnastka źrebaków po nim przyszła na świat w tym roku. Po długiej przerwie, dla białeckiej stadniny wreszcie wyszło słońce (dosłownie i w przenośni) i zaznaczyła swoją obecność w pokazie, który gości od lat.

F – jak frekwencja

Mirajj, fot. Wiesława Bałut
Mirajj, fot. Wiesława Bałut

Można zaobserwować tendencję spadkową w liczebności prezentowanych koni, która związana jest z rosnącymi kosztami hodowli, jak i treningu koni pokazowych. Coraz większa konkurencja i wysoki poziom spowodował, że na białecki pokaz przywożona jest tylko wybijająca się młodzież. W 2007 w 10 klasach zmierzyło się 126 ze zgłoszonych 150 roczniaków, dwulatków i trzylatków. Duża liczba koni związana była z faktem, że właśnie w tamtym roku po raz pierwszy wprowadzono klasy koni 3-letnich. Ponadto to wówczas Czempionat Polski Ogierów Młodszych został włączony do programu narodowego w Janowie Podlaskim. Tak więc pierwszy raz klaczki i ogierki startowały w Białce na takich samych zasadach – zwykłego pokazu klasy C. Rok później zgłoszono 149 koni, a oceniono 133. W roku 2009 zapisanych było 147 koni, a wystąpiło 131. Na pokaz w zeszłym roku zgłoszono już tylko 123 konie, z których obejrzeliśmy 110. W tym roku ich liczba spadła poniżej magicznej setki i obejrzeliśmy tylko 94 konie (w tym 47 prywatnych) ze 108 zgłoszonych.

I – jak inbred

Gataka, fot. Wiesława Bałut
Gataka, fot. Wiesława Bałut

Klasę klaczek rocznych serii B wygrała frunąca w powietrzu ciemnogniada klaczka o wyprofilowanej główce z szerokim czołem i dużymi czarnymi oczami, Gataka (Ekstern – Gwarka/Monogramm), hod/wł. SK Bełżyce. Klaczka zdobyła 42,33 pkt., w tym 3-krotnie notę „9,5” za typ. Analizując jej rodowód dostrzegamy wysoki współczynnik inbredu na ogiera Monogramm, który kształtuje się na poziomie 12,5%. Ciekawa i odważna koncepcja hodowlana poskutkowała narodzinami wyjątkowego konia. Na świecie obserwuje się coraz częstszy chów wsobny, zwłaszcza wśród modnych koni pokazowych pochodzących z rodu Saklawi I, m.in. inbred na Padronsa Psyche czy Gazala Al Shaqab. Na kartach polskiej hodowli zapisał się amerykański ogier Monogramm i jego wpływ na dzisiejsze stado narodowe jest ogromny. Mówią o tym liczby chociażby z tegorocznego pokazu, podczas którego obejrzeliśmy: szesnaścioro potomków Eksterna, siedmioro Gangesa i ośmioro Esparto – głównych reproduktorów z rodu Kuhailan Haifi or.ar., z którego wywodzi się Monogramm. Nie dziwi więc fakt, że hodowcy w kraju wprowadzają w życie krzyżówki łączące jego potomków. Przykładem łączenia wnuczki Monogramma z jego synem jest klaczka Gizelda (Ekstern – Ginerva/Werbum), hod/wł. Czeple Arabians, która zajęła 4. miejsce w klasie klaczek rocznych serii A, z dobrą notą końcową 40,8 pkt. Inbred w tym przypadku jest umiarkowany i wynosi 6,25%. Niższym współczynnikiem chowu krewniaczego, bo na poziomie 3,125% charakteryzuje się koń pochodzący z połączenia dwóch wnuków danego osobnika, w tym przypadku ogiera Monogramm. Przykładem takiej krzyżówki są m.in. wcześniej wspomniane córki ogiera Eryks (Gazal Al Shaqab –

Cella, fot. Wiesława Bałut
Cella, fot. Wiesława Bałut

Emmona/Monogramm): El Mediara i Diara, których matki są wnuczkami Monogramma. Kolejnym przykładem inbredu o tym samym rzędzie wielkości zastosowanego w SO Białka jest połączenie syna Monogramma (Eksterna) z jego prawnuczkami, a jego efekt to klaczki Calatea (od Calineczka/Metropolis NA), wł. Marka Kondrasiuka i Cella (od Celina/Metropolis NA). Ta ostatnia, płynąc w powietrzu z wysoko uniesionym ogonem, zauroczyła sędziów, którzy przyznali jej wysokie noty, dzięki czemu z końcowym wynikiem 41,83 wyszła do dekoracji najlepszej trójki klasy klaczy trzyletnich.

P – jak prywatne

El Piatzolla, fot. Wiesława Bałut
El Piatzolla, fot. Wiesława Bałut

W 2000 roku po raz pierwszy koń prywatnej hodowli zakwalifikował się do czempionatu – był to Mango hodowli K. i M. Bogajewiczów. W 2003 roku liczba koni prywatnych biorących udział w pokazie przekroczyła liczbę koni ze stadnin państwowych i pierwszy raz czempionat wygrał (włącznie z tytułem Best in Show) koń hodowli i własności prywatnej – Girlan-Bey. Od tego czasu liczba koni prywatnych w czołówce pokazu rośnie. W tym roku po medale (brązowe) sięgnęły dwa konie hodowli prywatnej. Pierwszy przypadł złotej medalistce majowego pokazu Tulip Cup w Holandii El Piatzolli (WH Justice – Enya po Ekstern), hod. i wł. Podlesie Arabians. Klaczka pokazała zamaszysty kłus, za co sędziowie nagrodzili ją dwiema „10”, co pozwoliło jej wygrać klasę z wysoką punktacją 43 pkt. Tym razem musiała zadowolić się jednak brązem. Jak historia pokazuje, niejednokrotnie trudniej jest wygrać na własnym podwórku niż za granicą. Obdarzony piękną gęstą grzywą gniady Maran (FS Bengali – Missouri/Wachlarz), hod/wł. SK Kielnarowa, umiłował kolekcjonowanie medali w kolorze własnej maści, bo powtórzył swój wynik sprzed roku i zdobył brąz, tak samo zresztą jak na pokazie Tulip Cup trzy tygodnie wcześniej. Udany debiut ma za sobą Simon Bey (Psytadel – Sarahbi Bay

Maran, fot. Wiesława Bałut
Maran, fot. Wiesława Bałut

JC/Kubinec), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego. Gniady ogierek rozpoczął zmagania XXI Młodzieżowego Pokazu startując z numerem 1 i od razu podniósł wysoko poprzeczkę, z trzema notami „9,5” za ruch, co przełożyło się na wynik końcowy 41 pkt. i drugą lokatę w klasie. Ostatecznie zdobył tytuł Top Five w Czempionacie Ogierów Młodszych (4. lokata). Po Psytadelu łącznie obejrzeliśmy 7 koni, najwięcej w klasie ogierów 3-letnich, którą wygrał z notą 41,33 pkt. jego syn Epifan (od Epimeria/Pesal), hod/wł. Piotra Hełki.

Mieliśmy też przyjemność obejrzeć pierwszą urodzoną w Polsce córkę czempiona świata ogiera Eternity Ibn Navarrone-D. Bardzo żeńska i egzotyczna Echo Aurora  (od Echo Afrodyta/Piaff), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac, w mocnej klasie klaczek rocznych serii A zajęła 3. miejsce z notą 41,17. Widać, że klaczka dysponuje wielkim potencjałem.

V – jak vabank

Piacenza, fot. Wiesława Bałut
Piacenza, fot. Wiesława Bałut

Odważnym i ryzykownym posunięciem było wystawienie na pokazie dwóch najmłodszych klaczy tegorocznej oferty aukcji Pride of Poland. Stadnina Koni Michałów postanowiła „grać o wszystko” i zaprezentowała gwiazdę aukcji – siwą Piacenzę (QR Marc – Primawera/Emigrant), która w zeszłym roku lokowała się w czołówce na pokazach najwyższej rangi, zdobywając m.in. Top Five Czempionatu Europy Klaczy Młodszych i Top Ten Czempionatu Świata Klaczy Młodszych. Wśród licznych tytułów brakowało jej choć jednego medalu w kolorze złota. W perfekcyjnej formie wygrała w Białce z notą 43,67, po czym zdobyła tytuł czempionki oraz Best in Show. W jej klasie nie znalazły się główne konkurentki, z którymi przegrała w czempionacie w zeszłym roku (Zigi Zana, Primera), a przyszło jej się zmierzyć z koleżanką aukcyjną, bukietową i obdarzoną długą łabędzią szyją Camilią (Piaff – Calineczka/Metropolis NA), która zgodnie z numerem startowym pokazała 100% swoich możliwości, uzyskując wysoki wynik 42,83 pkt., w tym jedną „10” za ruch.

Z – jak zwycięzcy

Waranga, fot. Wiesława Bałut
Waranga, fot. Wiesława Bałut

Tegoroczny pokaz był niezwykle udany dla SK Michałów. Wyhodowane przez dyrektora Jerzego Białoboka konie zdobyły trzy z czterech głównych tytułów czempionatowych, a dodatkowo Piacenza została wybrana Najlepszym Koniem Pokazu. Wynik ten nie powinien nikogo dziwić, gdyż w ostatnich dziesięciu latach stadnina ta wywalczyła 19 z 40 najważniejszych tytułów. Drugie miejsce w rankingu zwycięstw dziesięciolecia zajęła stadnina Janów Podlaski z 16 tytułami na koncie, a pozostałe 5 wywalczyli hodowcy prywatni. W 2003 roku był to wyhodowany w SK Niewierz, wspomniany już Girlan-Bey (Pesal – Gracja-Bis/Monogramm). Cztery lata później, w roku 2007, wiceczempionat przypadł SK Falborek Arabians dzięki egzotycznej klaczce Wasa (WH Justice – Waresa/Empres). W kolejnym roku tytuł wiceczempiona Białki zdobył gniady Boreas (Metropolis NA – Bombina/Bomarc), wyhodowany przez śp. Wojciecha Kowalika. Zdecydowanie najszczęśliwszym rokiem dla prywatnych hodowców był sezon 2009, w którym Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) ze stadniny Chrcynno-Pałac zdobyła tytuł Czempionki Klaczy Młodszych i Najlepszego Konia Pokazu, a finezyjny ogierek Eternal (FS Bengali – Ewitacja/Ganges), wyhodowany przez Jana Głowackiego, zdobył tytuł wiceczempiona. W tym roku hodowla prywatna poszczycić się może dwoma brązowymi medalami.

 

Wyniki

Artykuł w wersji angielskiej do pobrania jako PDF»

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.