Reklama
Białka 2013: Swojskie klimaty i międzynarodowy status, czyli niepowtarzalne, białeckie połączenie

Pokazy

Białka 2013: Swojskie klimaty i międzynarodowy status, czyli niepowtarzalne, białeckie połączenie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Euzona, fot. Ewa Imielska-Hebda
Euzona, fot. Ewa Imielska-Hebda

Co nowego, a co po staremu

Tegoroczny Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich przyniósł sporo nowości. Największa i najważniejsza to poszerzenie puli nagród o czempionat roczniaków – doskonały pomysł, z sukcesem wypróbowany już na świecie. Od lat mówiło się o tym, że porównywanie rocznych koni z trzylatkami ma niewielki sens. A dodatkowe nagrody to kolejna zachęta dla hodowców. Wygląda na to, że zmianę tę wszyscy przyjęli z dużym zadowoleniem. Druga znacząca – wręcz symboliczna – nowość to „umiędzynarodowienie” Białki. Po raz pierwszy po tytuły sięgnęły konie niebędące polską własnością (Gajman PS, Eurogrant OZ). Nie da się także ukryć, że dominacja

Kalahari, fot. Ewa Imielska-Hebda
Kalahari, fot. Ewa Imielska-Hebda

zagranicznych ogierów stała się faktem. Tylko jeden z koni na podium to potomek polskiego ogiera – Eksterna (janowski Ankor). Wszyscy pozostali medaliści mają „obce” pochodzenie w górnej części rodowodu. W stawce reproduktorów wyróżnił się w tym roku włoski Ajman Moniscione, którego trójka potomków sięgnęła po tytuły (Gajman PS, Eurogrant OZ i Kalahari). W ten sposób do czołówki przedarły się dość mocno malowane kasztany, co do tej pory w Polsce zdarzało się raczej rzadko.

Białecka publiczność, fot. Krzysztof Dużyński
Białecka publiczność, fot. Krzysztof Dużyński

Pomimo nowości, jedno w Białce pozostaje niezmienne – swojski klimat. Kiedyś dużym powodzeniem cieszył się telewizyjny program „Swojskie klimaty”; dziś widzimy, że atmosfera pikniku i lokalnej atrakcji, bez silenia się na wielkie wydarzenie, służy białeckiemu czempionatowi. Wszyscy wiedzą, jaki jest cel tej imprezy: z jednej strony chodzi o porównanie osiągnięć hodowlanych, z drugiej o pobudzenie rywalizacji i pokazanie siły polskiej hodowli. Tylko tutaj – jest to polska specyfika, która niewątpliwie ma wyjątkową moc przyciągania – udaje się zgromadzić ponad setkę młodych koni! W tym roku zgłoszeń było 112 i większość uczestników pojawiła się w ringu.

Złoty Medal sięga po złoty medal

Złoty Medal, fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoty Medal, fot. Ewa Imielska-Hebda

W upalny, słoneczny dzień, rywalizację rozpoczęły ogierki roczne grupy A (13 uczestników). Na wyłonienie lidera nie czekaliśmy zbyt długo – pojawił się z numerem 3 i z wiele mówiącym imieniem Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda/Pesal). Wychowanek SK Michałów zdobył 41,5 pkt., co okazało się wynikiem nie do pobicia w tej klasie. Następnego dnia został Czempionem Ogierów Rocznych. Trzeba przyznać, że nadając mu imię, hodowcy z Michałowa wykazali się niezwykłym wprost wyczuciem. Drugi zawodnik w tej klasie, janowski Ankor (Ekstern – Anarchia/Gazal Al Shaqab, nota 40,83), w czempionacie również zajął drugie

Ankor, fot. Ewa Imielska-Hebda
Ankor, fot. Ewa Imielska-Hebda

miejsce, otrzymując tytuł Wiceczempiona Ogierów Rocznych. Trzeci, Ebenos (Om El Bellissimo – Enaam/Ekstern), także z Janowa Podlaskiego, został oceniony na tę samą liczbę punktów co jego kolega stajenny, ale przegrał notami za typ. W końcowej piątce znalazły się jeszcze Primo del Prince (Ajman Moniscione – Primadonna/Padrons Psyche), hod/wł. Tomasza Tarczyńskiego (39,67) oraz Psyche Ull (Forteynas Magic – Psyche Victoria/Ekstern), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac (39,5).

Fot. Krzysztof Dużyński
Fot. Krzysztof Dużyński

Już w tej pierwszej klasie zarysowała się tendencja, którą mogliśmy obserwować aż do końca pokazu – a mianowicie spore rozbieżności w ocenach sędziowskich. To się oczywiście zdarza, zwłaszcza podczas sędziowania młodych koni, ale czasem wydawało się, że poszczególni sędziowie widzą całkiem innego konia. Oceny za kłodę wahały się od 7 punktów do 8,5 (Primo del Prince), a za głowę z szyją nawet od 7,5 do 9 (Smolik po Pegasus, od Spały/Ekstern, wł/hod. Bogusława Dąbrowskiego), za typ zaś od 8,5 do 10 (Piacolla). O gustach się nie dyskutuje, ale mimo wszystko tak duży rozstrzał ocen może budzić zdziwienie.

W klasie B roczniaków (12 rywali) na prowadzenie wysunął się, z notą 40,5, Eurogrant OZ (Ajman Moniscione – Ekspiacja/Emigrant), hod. Ofer Meiri & Yzhak Dror, dzierżawiony przez gospodarza pokazu. Ogierek pozostanie w Polsce przez 2,5 roku, a może i dłużej. Zwycięstwo Eurogranta OZ w klasie, a potem brąz w czempionacie ogierków rocznych, jest – jak pisaliśmy – symboliczne i, obok sukcesu Gajmana PS, wyznacza nowy, międzynarodowy

Eurogrant OZ, fot. Ewa Imielska-Hebda
Eurogrant OZ, fot. Ewa Imielska-Hebda

etap w historii pokazu. Na drugim miejscu znalazł się michałowski Larando (QR Marc – Laranda/Ekstern), z notą 40,5 – z Eurograntem OZ przegrał typem – na trzecim Fair (AB Jamil La Piana – Fila/Oset), hod/wł. PPH Parys (40,33), czwarty był Portman (Alert – Pistoria/Gazal Al Shaqab) z Michałowa (40,33), piąty Agordat (Echo Ofira – Altara/Gazal Al Shaqab), hod/wł. Janusza Ryżkowskiego (39,83). Do piątki nie wszedł janowski Estoril (Ekstern – Eutona/Etogram), mimo ruchu ocenionego na dwie „10” (co prawda, trzeci z sędziów przyznał mu za tę cechę jedynie „8”).

Gajman PS, fot. Ewa Imielska-Hebda
Gajman PS, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klasy ogierków dwuletnich były o wiele mniej liczne – zaledwie po 6 (grupa A) i 5 (grupa B) uczestników. Tę pierwszą wygrał bezapelacyjnie Gajman PS (Ajman Moniscione – Gracja Bis/Monogramm), hod. Przemysława Sawickiego, wł. Al Safinat Stud – Nashaat Hegazy (Egipt). Malowany kasztanek, mimo młodego wieku, jest pokazowym „starym wyjadaczem” – startował już kilkakrotnie, w Skandynawii i na Bliskim Wschodzie, plasując się w pierwszych piątkach klas. W Białce otrzymał w sobotę najwyższą notę dnia – 41,83, w tym „10” za ruch. W niedzielę został Czempionem Ogierów Młodszych, jako drugi w historii białeckiego pokazu ogierek hodowli

Barok, fot. Ewa Imielska-Hebda
Barok, fot. Ewa Imielska-Hebda

prywatnej, po Girlan-Beyu, któremu udała się ta sztuka w 2003 roku. Należy dodać, że oba konie to synowie jednej klaczy – Gracji Bis/Monogramm, hod. Michała Bogajewicza. Klacz ta okazała się więc matką czempionów! Gajman PS pozostawił w pobitym polu janowskiego Baroka (Om El Bellissimo – Baida/Balon) – 41 pkt., zwycięzcę klasy i brązowego medalistę z zeszłorocznego Janowa. W finale Barok do swego sukcesu z Czempionatu Narodowego 2012 dodał tytuł Wiceczempiona Ogierów Młodszych z Białki 2013.

Primanus Qatar, fot. Ewa Imielska-Hebda
Primanus Qatar, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klasę B ogierków 2-letnich wygrał z łatwością Primanus Qatar (Abha Qatar – Pogoria/Ekstern), hod/wł. Katarzyny Dolińskiej-Witkowskiej (Zalia Arabians). Z notą 40,67 pokonał białeckiego Perrero (Esparto – Perra/Ararat) – 38,33 ( w tym „10” za ruch). Primanus Qatar, mający za sobą udane starty na pokazach w Europie (Moorsele 2012, Wels 2013 – 3. miejsce w klasie), teraz może się poszczycić także brązowym medalem z Białki.

Ogierki 3-letnie wystąpiły tylko trzy. Zwyciężył Echo Mars, kolejny w konkursie potomek Ajmana Moniscione (od Echo Kirke/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac, z notą 39 pkt.

Klaczki roczne budzą emocje

Emandorissa, fot. Ewa Imielska-Hebda
Emandorissa, fot. Ewa Imielska-Hebda

Trzy grupy klaczek rocznych liczyły sobie 12, 11 i 13 zawodniczek. Zwyciężczyni sekcji A, michałowska Emandorissa (Abha Qatar – Emanda/Ecaho), zdobyła jedną „10” za ruch, otrzymując końcową notę 41,33. W niedzielnym finale jednak pokonała ją druga w tej klasie, janowska klaczka Paterna (Eden C – Pinga/Gazal Al Shaqab) – 41,17, zdobywając tytuł Wiceczempionki Klaczy Rocznych. Za liderkami klasy uplasowały się: janowska Wiga (Om El Bellissimo – Wołogda/Ekstern, 40,17), michałowska Galacja (WH Kaneko – Galilea/Laheeb, 39,83) i janowska Patria (Eden C – Palmeta/Ecaho, 39,5). Cała piątka finalistek tej klasy to córki znakomitych klaczy, pierwszoligowych gwiazd polskiej hodowli państwowej.

Białecka publiczność, fot. Krzysztof Dużyński
Białecka publiczność, fot. Krzysztof Dużyński

Grupę B wygrała Pustynna Noc (WH Kaneko – Pustynna Rosa/Ekstern, 40,33) z Michałowa, przed Angeliną (Elmaran – Antalia Bay DD/El Amin, 40,17), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego (Best Arabians, dawniej Nazaret Arabians). Dalsze trzy miejsca w tej klasie zajęły reprezentantki stadnin państwowych – Janowa (córki Edena C Atanda – 40,17, i piąta w tej stawce Piera – 39,33) oraz Michałowa (Matahna po WH Kaneko, 39,83 i 4. miejsce).

W klasie C poznaliśmy późniejszą zwyciężczynię Czempionatu Klaczek Rocznych, ciemno-gniadą Piacollę (Enzo – Polonica/Ekstern), hod/wł. SK Michałów. Z jedną „10” za typ, zebrała

Piacolla, fot. Ewa Imielska-Hebda
Piacolla, fot. Ewa Imielska-Hebda

41,33 pkt. (i sporą grupę oddanych fanów), pokonując córkę Ajmana Moniscione i Kashiry/Magnum Psyche, Kalahari (40,83), hod. Andrzeja Wójtowicza (Bełżyce Arabians), wł. PPH Parys. W niedzielę Kalahari zakończyła finałową rywalizację z brązowym medalem klaczy młodszych, ku wielkiej i żywiołowo okazywanej radości swoich właścicieli. Za tymi dwiema klaczkami uplasowały się: michałowska Wieża Bajek po Abha Qatar, od Wieży Marzeń/Ekstern (39,67), janowska Alamina po Om El Bellissimo, od Alamedy/Wachlarz (39,33) oraz Escalada (Esparto – Estrala/Werbum), hod/wł. stadniny w Kurozwękach (Jean-Marie Popiel) – 39,17.

Szczęśliwa trzynastka

Potentilla, fot. Ewa Imielska-Hebda
Potentilla, fot. Ewa Imielska-Hebda

W niedzielę – mimo niekorzystnych prognoz, równie upalną, jak sobota – zaprezentowały się klacze dwu i trzyletnie. Dwulatki podzielono na dwie grupy, z 12 (A) i 11 (B) zawodniczkami. Jak się wkrótce okazało, Potentilla (Ekstern – Panonia/Eukaliptus) ustanowiła niepobity już do końca pokazu wynik – 42,17 punktów, w tym 2×10 za ruch. Wychowanka Janowa wydawała się więc murowaną kandydatką do zdobycia podium – tak się jednak nie stało. Medal (srebrny) zgarnęła za to druga w tej klasie El Siena (HDB Sihr Ibn Massai – El Aria/Ararat), hod/wł. ZPH Strusinianka (41,83), bez wątpienia najlepsza spośród dość licznego

El Siena, fot. Ewa Imielska-Hebda
El Siena, fot. Ewa Imielska-Hebda

w Polsce przychówku swego ojca. Do finałowej piątki weszły jeszcze: Piniata (Eden C – Pinga/Gazal Al Shaqab) z Janowa (4,67), Milka (PS Pacos – Mira/Sarmata), hod. Agnieszki Wojtowicz (Bełżyce Arabians), wł. PPH Parys (40,83) oraz białecka Cirlita (Eryks – Cirka/Borek) – 40,17.

Zaskoczenie przyniosły wyniki rywalizacji w drugiej grupie dwulatek. Białecka młoda gwiazda

Egiria, fot. Krzysztof Dużyński
Egiria, fot. Krzysztof Dużyński

Perfinka (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab) – Młodzieżowa Wiceczempionka Polski 2012, zwyciężczyni Tulip Cup 2013 – z notą 41 pkt. zajęła 3. miejsce i nie weszła do czempionatu. Pokonały ją janowskie zawodniczki: późniejsza Czempionka Klaczek Młodszych i Best in Show Euzona (Om El Bellissimo – Euzetia/Etogram, 41,67) oraz El Fada (Ekstern – El Fatha/Entyk, 41,33). Piątkę uzupełniły białecka Egiria (Esparto – Egira/Emigrant, 40,67, w tym „10” za głowę z szyją) oraz michałowska Dolores (Kabsztad – Dombra/Eldon, 40,5).

Echo Aurora, fot. Krzysztof Dużyński
Echo Aurora, fot. Krzysztof Dużyński

Wśród 9 zawodniczek 3-letnich zwyciężyła niedawna wiceczempionka z Wels, wychowanka Chrcynna Echo Aurora (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff), z notą 41,67. Zdobyła niedługo później brązowy medal. Stolik w sektorze VIP z numerem 13, zajmowany przez pp. Poszepczyńskich z Chrcynna oraz przez pp. Błaszkiewiczów ze Strusinianki okazał się więc szczęśliwą trzynastką, jako że i jedni, i drudzy hodowcy mogli się cieszyć w Białce medalami dla swoich koni (Echo Aurora i El Siena). Tymczasem jednak w czołówce ostatniej klasy, za Echo Aurorą, uplasowały się jeszcze Emerida (Esparto – Emrida/Ararat), hodowli i własności gospodarzy pokazu (40,17), Ewarda (Ekstern –

Fot. Krzysztof Dużyński
Fot. Krzysztof Dużyński

Estaka/Gazal Al Shaqab) z Falborka (39,83) oraz michałowska El Mediara (Eryks – El Emeera/Ekstern) – 39,5.

Wielką przyjemność, jaką było podziwianie koni, które są nadzieją swoich hodowców, nieco popsuła drobna niespodzianka. Otóż wielu odbierających nagrody wyraziło tęsknotę za utrwaloną na dziesiątkach zdjęć, charakterystyczną białecką statuetką. Niektórzy chętnie by wymienili obecną nagrodę na poprzednią, tak mocno związaną z wizerunkiem wiosennego czempionatu.

Wyniki

Czempionat Klaczy Młodszych:
Złoto
& Best in Show
Euzona (Om El Bellissimo – Euzetia/Etogram), hod/wł. SK Janów Podlaski
Srebro
El Siena (HDB Sihr Ibn Massai – El Aria/Ararat), hod/wł. ZPH Strusinianka
Brąz
Echo Aurora (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

Czempionat Klaczek Rocznych:
Złoto

Piacolla (Enzo – Polonica/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Srebro
Paterna (Eden C – Pinga/Gazal Al Shaqab), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
Kalahari (Ajman Moniscione – Kashira/Magnum Psyche), hod. Andrzej Wójtowicz, wł. PPH Parys

Czempionat Ogierów Młodszych:
Złoto

Gajman PS (Ajman Moniscione – Gracja Bis/Monogramm), hod. Przemysław Sawicki, wł. Al Safinat Stud – Nashaat Hegazy (Egipt)
Srebro
Barok (Om El Bellissimo – Baida/Balon), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
Primanus Qatar (Abha Qatar – Pogoria/Ekstern), hod/wł. Katarzyna Dolińska-Witkowska (Zalia Arabians)

Czempionat Ogierków Rocznych:
Złoto

Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda/Pesal), hod/wł. SK Michałów
Srebro
Ankor (Ekstern – Anarchia/Gazal Al Shaqab), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
Eurogrant OZ (Ajman Moniscione – Ekspiacja/Emigrant), hod. Ofer Meiri & Yzhak Dror (Izrael), wł. SO Białka & Ofer Meiri i Yzhak Dror

 

Galeria zdjęć Ewy Imielskiej-Hebdy

Wyniki

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.