Reklama
Czempionat Europy w Weronie: 6 medali i 4 tytuły Top Five dla polskiej hodowli! (9-10.11)

Pokazy

Czempionat Europy w Weronie: 6 medali i 4 tytuły Top Five dla polskiej hodowli! (9-10.11)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Emandoria, Złoto Klaczy Starszych, fot. Ricard Cunill
Emandoria, Złoto Klaczy Starszych, fot. Ricard Cunill

Podczas tegorocznej edycji Czempionatu Europy prowadzący do znudzenia powtarzał formułkę o pięknym mieście Weronie – być może, by pocieszyć tych wszystkich, którzy przez cały weekend nie opuszczali terenów targowych zajętych przez Fieracavalli i dla których piękno miasta było dostępne jedynie teoretycznie. Tak czy inaczej, prawdziwie zadowoleni wyjechali tylko ci, których konie przypadły do gustu sędziom.

Klaczki roczne podnoszą ciśnienie

Ajmaniah OS, fot. Ricard Cunill
Ajmaniah OS, fot. Ricard Cunill

Dwie grupy klasy klaczek rocznych od razu podniosły ciśnienie i pozwoliły dostrzec faworytki czempionatu debiutantek. W sekcji A pojawiła się pierwsza maksymalna nota, a otrzymała ją za głowę z szyją zwyciężczyni tej klasy Ajmaniah OS (Ajman Moniscione – AB Nastrapsy/Psytadel). O pół punktu (454) pokonała ona michałowską Piacollę (Enzo – Polonica/Ekstern). Także Kalahari (Ajman Moniscione – Kashira/Magnum Psyche), należąca do PPH Parys, potwierdziła swój pokazowy wdzięk (446) i weszła do finału (podobnie jak w Aachen, kwalifikację do końcowej rozgrywki otrzymywała bowiem pierwsza trójka każdej klasy). W sekcji B triumfowała austriacka M.M. Esplendida (RFI Farid – M.M. Eluise/WH Justice) ze stadniny Mario Matta, która notą 457,5 pokonała dwie wychowanki Scuderia Le Groane: SG Wendetta (Psyrasic – SG Wnusia/SDP Taylor) i SG Wisar (Ajman Moniscione – Wiolett/Pasch Vacan). Obie to przedstawicielki włoskiej sublinii założonej przez michałowską Wernerę, matkę ogiera Wares (po Piruecie). Ich sukces przypomniał o szansach, jakie ze względu na położenie są w zasięgu

Piacolla, fot. Ricard Cunill
Piacolla, fot. Ricard Cunill

hodowców z Półwyspu Apenińskiego, gdzie nie tylko roi się od pokazów, ale gdzie co dwa lata odbywa się Czempionat Europy, a i do Menton jest rzut beretem.

W finale klaczek rocznych zwyciężyła Ajmaniah OS, przed Esplendidą i Piacollą. Do Top Five weszły Kalahari i SG Wendetta. Warto zauważyć, że wszystkie medalistki to potomkinie, w różnym stopniu, ogiera Padrons Psyche, złota medalistka zaś jest nawet mocno na niego zinbredowana.

Larando nieźle sobie radzi wśród ogierków rocznych

Maestro des Alpes, fot. Ricard Cunill
Maestro des Alpes, fot. Ricard Cunill

Zmagania ogierków rocznych, także w dwóch podgrupach, zaczęły się od zwycięstwa Maestro Des Alpes (455,5), syna Marwana Al Shaqab i francuskiej klaczy Maya Des Alpes (po Simeon Sadik). Pokazujący regularnie konie z Al Shaqab Giacomo Capacci wyglądał przy mocarnym gniadoszu tak, jakby dotarła do Werony najbardziej znana stadnina z Kataru, która jednak nie ma w swoim kalendarzu tak drobnych imprez, jak Puchar Narodów, czy Czempionat Europy. Wszystkie siły, środki i ludzi „rzuci” dopiero na Paryż, ze skutkiem raczej gwarantowanym. Maestro Des Alpes pokonał ogierki Galahad Juliver i Libano MPE, oba już własności arabskiej. Pierwszy to syn ogiera WH Justice i klaczy Baswani, w stylu mix á la Ferdinand Huemer (z dominacją krwi El Shaklana i Ali Jamaala). Drugi to półbrat urodziwej Turchiya MPE, która już dawno zamieniła miejsce zamieszkania z Włoch na Brazylię.

Feuer Jade, fot. Ricard Cunill
Feuer Jade, fot. Ricard Cunill

W drugiej grupie wygrał Feuer Jade (Ajman Moniscione – Neva Bint Volga/Pamour), z małej, rodzinnej stadniny Ivana Vieidera, przed Larando (QR Marc – Laranda/Ekstern) z SK Michałów. Trzeci był Equiborn K.A., w połowie rodowodu także michałowski (QR Marc – Espadrilla/Monogramm), jedno z czterech źrebiąt z rocznika 2012 urodzonych w wyniku dzierżawy jego matki do Knocke Arabians.

W czempionatowych zmaganiach roczniaków najlepiej wypadł Maestro Des Alpes, srebrny medal otrzymał Feuer Jade, brązowy zaś Galahad Juliver.

Perfinka: największy sukces w historii jej rodzimej stadniny

Perfinka, fot. Ricard Cunill
Perfinka, fot. Ricard Cunill

Pierwsze dwudziestki na dobre pojawiły się dopiero wśród klaczy dwuletnich, co szczególnie miłe, że właśnie wtedy, gdy (w pierwszej grupie) zaprezentowała się Perfinka (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab), białecka klacz w dzierżawie do Al Muawd Stud. Z dużą przewagą wygrała klasę, otrzymując 20 pkt. za typ i dwukrotnie za ruch (466,5 pkt.). Za nią uplasowały się Talilah Al Raix (Volkov Al Raix – Harmattan Thalya/WH Justice) i Magenta K.A. (QR Marc – Migracja/Gazal Al Shaqab). W konkurencyjnej klasie zwyciężyła z notą 458,5 MZ-Djlshada (QR Marc – MZ-Djamira/Shaklan Ibn Bengali), przed ASH Mariellą (Monther Al Nasser – Alishya/Psytadel) i Enezją (Marajj – Espinezja/Psytadel) z SK Falborek Arabians (454).

Przyszłe rozstrzygnięcie czempionatu klaczy młodszych zwiastowała jednak dopiero rywalizacja trzylatek. Nastya OS, półsiostra Ajmaniah OS, po Marajju, zdominowała tę klasę, zdobywając m.in. po trzy „20” za typ oraz za głowę z szyją (465,5). Dopiero za nią sklasyfikowano belgijską Orfę

Nastya OS, fot. Ricard Cunill
Nastya OS, fot. Ricard Cunill

D’Arab K.A. (QR Marc – OSO Axotica/Monogramm) i chrcynneńską Echo Aurorę (Eternity Ibn Navarrone-D – Echo Afrodyta/Piaff), która uzbierała 457,5 pkt.

W walce o medale wygrała klacz własności Ajman Stud, a Perfinka musiała zadowolić się „tylko” srebrnym medalem – ale i tak jest to największy sukces klaczy białeckiej hodowli na pokazie tytularnym w całej jej, ponad trzydziestoletniej, historii!

Ogiery młodsze z Włoch wykorzystują swoją szansę

Dali, fot. Ricard Cunill
Dali, fot. Ricard Cunill

Brak niektórych graczy, ale i siła własnej hodowli w klasach ogierów młodszych i w samym czempionacie pozwoliły na duże sukcesy koni z Włoch.

Dali (Lazaal – Elektra/Hadidi) wygrał klasę dwulatków (454) i sięgnął później po złoty medal, Jamaal di Mar (Marajj – Calyenna El Jamaal/Ali Jamaal) ograł zaś pozostałe trzylatki (455,5) i zdobył srebro. Po brąz sięgnął trzylatek Al Marid (Al Milan – Bafra B/El Nabila B, nota 454), a do Top Five weszły jeszcze hiszpańskiej hodowli Sultan Al Shaqab po Amir Al Shaqab i włoskiej – JM Aramis po Stivalu. Jako ciekawostkę należy odnotować, że dwa z nich pochodzą z linii żeńskich, które na skutek wyboistych kolein polskiej historii „wypadły” na dobre z naszej hodowli. Jamaal Di Mar pochodzi z linii Caramba (Gumniska), zaś Sultan Al Sahaqab z linii Zoe (Sachny).

Klacze starsze z Polski dominują bezapelacyjnie

Primera, fot. Ricard Cunill
Primera, fot. Ricard Cunill

Można zaryzykować twierdzenie, że o ile organizatorzy Czempionatu Europy pewnie by nie zauważyli nawet, gdyby nie dotarły młode araby z Polski, to już brak starszych koni byłby dla nich prawdziwą klęską, na granicy odwoływania lub łączenia niektórych klas. Dla promocji koni tej rasy z metką „made in Poland” to prawdziwa szansa, wykorzystywana na szczęście w stu procentach.

Obie grupy klas dla klaczy 4-6-letnich wygrały polskie araby. Najpierw błysnęła janowska Primera (Eden C – Preria/Ararat), zdobywając 3×20 za typ, 3×20 za głowę z szyją oraz 1×20 za ruch (465 pkt.). Dzięki temu pokonała Al Princess Alihę (WH Justice – Al Aliha/DWD Tabasco) oraz michałowską Warangę (QR Marc – Wilga/Ekstern). W drugim rozdaniu Psyche Kreuza (Ekstern –

Psyche Kreuza, fot. Ricard Cunill
Psyche Kreuza, fot. Ricard Cunill

Pallas Atena/Ecaho) z SK Chrcynno-Pałac pokonała typem Pilarosę (Al Adeed Al Shaqab – Pilar/Fawor), przy tej samej liczbie punktów (465,5), zdobywając 1×20 za głowę z szyją oraz 5×20 za ruch (jedyna tak wysoka ocena za tę cechę podczas całego czempionatu!). Do nich dołączyła w czempionacie włoska Naisma (Ajman Moniscione – Elvissa/Pamir), córka wychowanki Janowa Podlaskiego.

W klasie klaczy 8-9-letnich polska dominacja była całkowita, nie tylko pod względem liczebności, ale i jakości. Przy pełnej widowni (chętnych było więcej niż wolnych miejsc), na osiem uczestniczek

Emira, fot. Ricard Cunill
Emira, fot. Ricard Cunill

aż sześć pochodziło z Polski. Pierwsza piątka wyglądała jak na polskim czempionacie narodowym: Emandoria (470,5, w tym 9×20), Pistoria (467,5), Altamira (466), Cenoza (466) i Biruta (460,5). Dziewięć „20” dla Emandorii (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho) to także duża radość dla jej dzierżawcy, ale i zakupiona na aukcji Biruta (Ekstern – Bajada/Pamir) z Halsdon Arabians też świetnie sprawdza się w roli ambasadorki polskiej hodowli.

Wśród klaczy 10-letnich i starszych było podobnie. Do czempionatu awansowała cała pochodząca z Polski trójka, czyli Emira (470 pkt., w tym 6×20), Palmeta (467,5, w tym 5×20) i Etnologia (466,5, w tym 7×20). Dzierżawiona przez Ajman Stud córka Laheeba i Embry była poza konkurencją,

Pilarosa, fot. Ricard Cunill
Pilarosa, fot. Ricard Cunill

natomiast zwycięstwo Palmety (Ecaho – Pilica/Fawor) nad Etnologią (Gazal Al Shaqab – Etalanta/Europejczyk) z Halsdon Arabians było dość nieoczekiwane. Sędziowie dali obu klaczom po 2×20 za typ, po 1×20 za głowę z szyją, a także 2×20 za ruch (Palmeta) i 4×20 za ruch (Etnologia).

W czempionacie już niespodzianek nie było. Wygrała, zgodnie z przewidywaniami, Emandoria, której droga po „trójkoronę” w kategorii klaczy starszych wyraźnie się skróciła. Srebro zdobyła Primera, brąz Emira. Chrcynno-Pałac zostało wyróżnione tytułem Top Five dla Psyche-Kreuzy, podobnie jak Janów analogicznym tytułem dla Pilarosy.

5×20 za typ dla Shanghaia E.A.

Shanghai E.A., fot. Ricard Cunill
Shanghai E.A., fot. Ricard Cunill

Jak zwykle, wiele emocji przyniosła klasa ogierów cztero-sześcioletnich, zamieniając się przy tym w rywalizację saudyjskiego dzierżawcy z kuwejckim. Stadnina Al Nayfat Stud zamarzyła o medalu dla francuskiej hodowli ogiera Mascot Des Alpes (Marwan Al Shaqab – EAMT Marihuana/BJ Thee Mustafa). W ręku włoskiego prezentera (Giacomo Capacci) spisał się on bardzo dobrze: 2×20 pkt. za typ, 1×20 za głowę z szyją oraz 3×20 za ruch. Jego wynik (466,5) wprawił nawet w niepokój prezentera Paolo Capecciego, który wychodził na ring z faworytem – ogierem Shanghai E.A. (WH Justice – Salymah/Khidar). Stadnina Al Asayel miała jeden cel – tytuł. Po ogłoszeniu pierwszych wyników wszyscy zainteresowani odetchnęli z ulgą. 5×20 za typ (jedyny tak oceniony koń w całym czempionacie) i 3×20 za głowę z szyją dały Shanghaiowi wygraną w

Im Bayard Cathare, fot. Ricard Cunill
Im Bayard Cathare, fot. Ricard Cunill

klasie (467,5). Do pierwszej dwójki dołączył jeszcze belgijski Espressivo (QR Marc – Emocja/Monogramm).

Wśród ogierów 7-9-letnich już takiego napięcia nie było. Wygrał faworyt Im Bayard Cathare (Padrons Immage – Shamilah Bagheera/Nadir I) z notą 468, drugi był janowski Palatino (Pesal – Palmeta/Ecaho, 465,5), trzeci austriacki Al Fakhir (Mahadin – Al Estrella/Essteem, 462). Podobnie w ostatniej klasie, ogierów 10-letnich i starszych. Wśród czwórki rywali znów zapachniało polskim czempionatem narodowym… Po tej rywalizacji SK Michałów musiał uznać wyższość wychowanka SK Janów Podlaski. Syn Laheeba i Pohulanki/Pepton Poganin (467,5, w tym 2×20 za ruch) zdecydowanie bardziej bowiem przypadł do gustu sędziom niż potomek Eksterna i

Poganin, fot. Ricard Cunill
Poganin, fot. Ricard Cunill

Ekspozycji/Eukaliptus Esparto (457,5), ale oba ogiery i tak trafiły do czempionatu.

W finale Shanghai E.A. wygrał jednogłośnie i tym samym był to pierwszy złoty medal pokazu tytularnego dla Kuwejtu w historii pokazów koni arabskich. Kawaleria Omanu cieszyła się ze srebra dla Im Bayard Cathare, a ekipa z Janowa z brązu dla Poganina. W Top Five znalazły się Mascot des Alpes i Palatino.

Najwięksi triumfatorzy z Werony 2013

Gdyby pokusić się o klasyfikację medalową, to bezapelacyjnym zwycięzcą okazałby się Ajman Stud, a to dzięki mądrym dzierżawom z Michałowa oraz udanym zakupom w Osterhofie. Dzięki nim trzykrotnie zabrzmiał hymn ZEA dla zwycięzców (Ajmaniah OS, Nastya OS i Emandoria), a do

Kalahari, fot. Ricard Cunill
Kalahari, fot. Ricard Cunill

kompletu przydał się jeszcze brązowy medal (Emira).

Ale i polscy kibice powinni czuć się usatysfakcjonowani: 6 medali i 4 tytuły Top Five dla polskiej hodowli to bardzo dobry wynik. Przypomnijmy: 1x złoto – Emandoria (najwyższa nota pokazu!), 2x srebro – Perfinka i Primera, 3x brąz – Piacolla, Emira, Poganin, Top Five: Kalahari, Psyche Kreuza, Pilarosa, Palatino. I ten jeden, jakże istotny szczegół: w Czempionacie Klaczy Starszych na podium znalazły się wyłącznie reprezentantki polskiej hodowli.

Wyniki

Klacze Starsze
Złoto
Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), hod. SK Michałów, w dzierżawie do Ajman Stud (ZEA)
Srebro
Primera (Eden C – Preria/Ararat), hod/wł. SK Janów Podlaski
Brąz
Emira (Laheeb – Embra/Monogramm), hod. SK Michałów, w dzierżawie do Ajman Stud (ZEA)
Top 5
Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac
Pilarosa (Al Adeed Al Shaqab – Pilar/Fawor), hod/wł. SK Janów Podlaski

Klacze Młodsze
Złoto

Nastya OS (Marajj – AB Nastrapsy/Psytadel), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), wł. Ajman Stud (ZEA)
Srebro
Perfinka (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab), hod. SO Białka, w dzierżawie do Al Muawd Stud (Arabia Saudyjska)
Brąz
MZ-Djlshada (QR Marc – MZ-Djamira/Shaklan Ibn Bengali), hod. Margot Zinniker (Szwajcaria), wł. Gestüt Emaj Maja & Ernst Schläpfer (Szwajcaria)
Top 5
ASH Mariella (Monther Al Nasser – Alishya/Psytadel), hod. Arabian Sun Horses (Belgia), wł. Tabori Igar (Izrael)
Orfę D’Arab K.A. (QR Marc – OSO Axotica/Monogramm), hod/wł. Knocke Arabians (Belgia)

Klacze roczne
Złoto

Ajmaniah OS (Ajman Moniscione – AB Nastrapsy/Psytadel), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), wł. Ajman Stud (ZEA)
Srebro
M.M. Esplendida (RFI Farad – M.M. Eluise/WH Justice), hod/wł. Mario Matt (Austria)
Brąz
Piacolla (Enzo – Polonica/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Top Five
Kalahari (Ajman Moniscione – Kashira/Magnum Psyche), hod/wł. PPH Parys
SG Wendetta (Psyrasic – SG Wnusia/SDP Taylor), hod/wł. Scuderia Le Groane (Włochy)

Ogiery Starsze
Złoto

Shanghai E.A. (WH Justice – Salymah/Khidar), hod. Equus Arabians (Hiszpania), w dzierżawie do Al Asayel (Kuwejt)
Srebro
Im Bayard Cathare (Padrons Immage – Shamilah Bagheera/Nadir I), hod. Richard Roques (Francja) wł. Królewska Kawaleria Omanu
Brąz
Poganin (Laheeb – Pohulanka/Pepton), hod/wł. SK Janów Podlaski
Top 5
Mascot Des Alpes (Marwan Al Shaqab – EAMT Marihuana/BJ Thee Mustafa), hod. Anne-Lise & Otto Berg (Francja), wł. Al Nayfat Stud (Arabia Saudyjska)
Palatino (Pesal – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski

Ogiery Młodsze
Złoto

Dali (Lazaal – Elektra/Hadidi), hod/wł. Giorgio Virga (Włochy)
Srebro
Jamaal di Mar (Marajj – Calyenna El Jamaal/Ali Jamaal), hod. Marco Franchini (Włochy), wł. Tre Stelle (Włochy)
Brąz
Al Marid (Al Milan – Bafra B/El Nabila B), hod/wł. Sax Arabians (Niemcy)
Top 5
Sultan Al Shaqab (Amir Al Shaqab – Abha Al Shaqab/Abha Fadil), hod/wł. Al Shaqab Stud (Katar)
JM Aramis (Stival – Alba Moniscione/Padrons Ghibli), hod. Giovanni Danesi (Włochy), wł. Al Aryam Arabians (ZEA)

Ogierki roczne
Złoto

Maestro Des Alpes (Marwan Al Shaqab – Maya Des Alpes/Simeon Sadik), hod/wł. Anne-Lise & Otto Berg (Francja)
Srebro
Feuer Jade (Ajman Moniscione – Neva Bint Volga/Pamour), hod/wł. Ivan Vieider (Włochy)
Brąz
Galahad Juliver (WH Justice – Baswani/Lorenzo El Bri), hod. Robert Laimgruber (Austria), wł. Al Baydaa Farm (Egipt)
Top Five
Libano MPE (Marwan Al Shaqab – Thee Rahiba/BJ Thee Mustafa), hod. Antonio Manzi (Włochy), wł. Dubai Arabian Horse Stud (ZEA)
Martice (Al Justice – Miss Marenga/Psytadel), hod/wł. Sax Arabians (Niemcy)

Sędziowie:
Gianmarco Aragno (Włochy)
Sue Woodhouse (Wielka Brytania)
Nasr Marei (Egipt)
Tamas Rombauer (Węgry)
Ferdinand Schwestermann (Szwajcaria)
Basil Jadaan (Syria)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.