Reklama
Araby na hipodromie w Sopocie!

Pokazy

Araby na hipodromie w Sopocie!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Ewa Imielska-Hebda
fot. Ewa Imielska-Hebda

Kiedy w 1798 roku hrabia Kajetan Onufry Sierakowski wybudował w Sopocie pierwszy dom letniskowy ani mu pewnie do głowy wtedy nie przyszło, jak to miejsce się rozwinie. Potencjał uzdrowiskowy Sopotu dostrzegł wkrótce Karol Wegner, gdański kupiec, który wybudował tu w 1818 roku pierwsze kąpielisko morskie oraz Jan Jerzy Haffner, były lekarz armii napoleońskiej, który w 1823 roku wybudował zakład kąpielowy. Uzdrowisko rozwijało się na tyle pomyślnie, że w roku 1870 dotarła do Sopotu linia kolejowa prowadząca z Berlina przez Szczecin. Co ciekawe w Sopocie najpierw w 1898 powstał tor wyścigów konnych,

Złoto Klaczek Rocznych - Emersila M (Kahil Al SHaqab - Emerosa) fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoto Klaczek Rocznych – Emersila M (Kahil Al SHaqab – Emerosa) fot. Ewa Imielska-Hebda

a dopiero w roku 1901 osada otrzymała prawa miejskie. Sopocki hipodrom przez lata był centrum sportów jeździeckich i szczęśliwie w takiej formie przetrwał do dziś. Obecnie Hipodrom Sopot, który przeszedł sporą rewitalizację, jest zarządzany przez miasto Sopot. To prężnie działający ośrodek sportowy, w którym corocznie odbywa się wiele imprez jeździeckich, a najważniejsza to rozgrywane w czerwcu CSIO5*.  Hipodrom to również ważne miejsce edukacji młodych jeźdźców. W działających na jego terenie dziesięciu szkołach jazdy, naukę pobiera ponad tysiąc osób.

 

Złoto Klaczy Starszych - Persia Touch SW (EKS Alihandro-Princess Touch W) fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoto Klaczy Starszych – Persia Touch SW (EKS Alihandro-Princess Touch W) fot. Ewa Imielska-Hebda

To właśnie tutaj w ostatni weekend lipca zorganizowany został pierwszy pokaz koni czystej krwi arabskiej. Dla hodowców i właścicieli koni arabskich, które odbywają trening wyścigowy jest to obiekt zapewne znany, ale dla hodowców wyłącznie koni pokazowych, to mogła być pierwsza wizyta w tym zabytkowym obiekcie z wielkimi tradycjami. 

Złoto Ogierkow Rocznych - Vinci (Wadee Al SHaqab - Valecia Al Shaqab) fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoto Ogierkow Rocznych – Vinci (Wadee Al SHaqab – Valecia Al Shaqab) fot. Ewa Imielska-Hebda

Znając sopocki hipodrom, nie miałam wątpliwości, że jest to miejsce przyjazne dla koni i sportów konnych, a teraz być może zostanie również ważnym miejscem na pokazowej mapie. Sopot Arabian Horse Show został zorganizowany przez Warda Bemonga, który włożył wiele pracy i serca w organizację tego wydarzenia, a sam fakt, że w trudnej sytuacji, w czasach pandemii, kiedy większość pokazów w Europie została odwołana, w Sopocie organizatorom udało się zebrać 82 konie (zgłoszonych w katalogu, 6 koni nie dojechało) i kilku przyjaznych sponsorów, co zasługuje na uznanie.

Brąz Klaczy Starszych - Tacjana (Ascott DD - Tartina) fot. Ewa Imielska-Hebda
Brąz Klaczy Starszych – Tacjana (Ascott DD – Tartina) fot. Ewa Imielska-Hebda

Sopot Arabian Horse Show. Starannie wydany katalog, piękny plac pokazowy w nieco minimalistycznej oprawie, skromność i bezpretensjonalność, które akurat tutaj były atutem. Krytykowany w sieci brak promocji miał tę zaletę, że początkujący organizator nie musiał mierzyć się z tłumem publiczności i mógł skupić się na hodowcach i gościach, którym pokaz był dedykowany. Dzięki temu organizatorom udało się stworzyć kameralną, przyjazną atmosferę dla gości zarówno w sektorze VIP, jak i poza nim. Murowane stajnie dla koni, pomimo dość dużej odległości od placu pokazowego, zapewniały wygodę i bezpieczeństwo oraz co najważniejsze ochronę przed chwilami palącym słońcem, o co zwykle trudno w boksach przenośnych. Firma, która realizowała strefy dla gości reklamowała się w katalogu sloganem „namioty z efektem „WOW” i rzeczywiście tak to wyglądało. Program pokazu został dobrze ustalony i był dość precyzyjnie realizowany.

Srebro Klaczy Starszych - Westuria (Wadee Al Shaqab - Westura) fot. Ewa Imielska-Hebda
Srebro Klaczy Starszych – Westuria (Wadee Al Shaqab – Westura) fot. Ewa Imielska-Hebda

Bez niepotrzebnej celebry pozwolił w niedzielę zakończyć spokojnie pokaz przed zaplanowanym czasem, a przede wszystkim przed zbliżającą się burzą. Pomimo pewnych mankamentów nagłośnienia, dobrze dobrana oprawa muzyczna, jaka towarzyszyła nam podczas pokazów i krótkich przerw, dawała poczucie harmonii i nieco „kurortowego” luzu. Wszystko to sprawia, że pokaz w Sopocie ma potencjał, aby stać się polskim odpowiednikiem pokazu krajów śródziemnomorskich i arabskich, który odbywa się w Mentonie, na Riwierze Francuskiej. Aby jednak tak się stało, organizator powinien oprzeć się na profesjonalnym zespole obsługi technicznej pokazu, tegoroczny nie stanął na wysokości zadania. Zamieszanie w podawaniu wyników przez prowadzącego pokaz i przedłużanie oczekiwania na ich ogłoszenie sprawiało, że nawet wytrawni bywalcy pokazów arabskich mieli problem z orientacją, co do podawanej punktacji i wyników końcowych poszczególnych koni. Dodatkowo brak tablicy z wynikami, choćby pisanymi kredą (jak bywało dawniej),

Złoto Klaczy Młodszych - Efidenia (Pomian - El Fada), fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoto Klaczy Młodszych – Efidenia (Pomian – El Fada), fot. Ewa Imielska-Hebda

jak też możliwości otrzymania wydrukowanych wyników, nie świadczy dobrze o staranności pracy zespołu technicznego, odpowiedzialnego za sprawne podliczanie wyników. Sytuacja, kiedy po zakończeniu klasy, jest długie oczekiwanie na ustalenie wyników trzech lub nawet czterech ostatnich koni, nie była odosobniona. Jeśli do tego dodamy natarczywe i prowincjonalne komentarze prowadzącej, pokrzykiwanie na prezenterów, stewarda ringu czy organizatora, to mamy tu do czynienia z działaniem mało profesjonalnym, który niestety nie dodał pokazowi uroku. 

Brąz Klaczy Starszych - Ebora (Ekstern - Eberia) fot. Ewa Imielska-Hebda
Brąz Klaczy Starszych – Ebora (Ekstern – Eberia) fot. Ewa Imielska-Hebda

Sporo kontrowersji wśród wystawców wzbudził skądinąd słuszny system sędziowania koni, który dotychczas w Polsce nie był stosowany dla koni arabskich.  Zastosowany system umożliwia pełną ocenę, uwzględniając cechy poprawnej budowy i ruchu prezentowanych koni, a nie wyłącznie typ i głowę. Ostatecznie jednak nie wypadło to do końca dobrze. Wydaje się, że nieporozumieniem jest ocenianie koni w stępie na pokazie arabskim. Wiele ocen za tę cechę było bardzo niskich i ostatecznie mocno zaniżały one oceny końcowe. Stęp jest łatwą do oceny cechą, pod warunkiem, że koń jest spokojny i rozluźniony. Jak jednak ma to zrobić mocno pobudzony koń, którego chwilę wcześniej straszy się foliowymi workami i plastikowymi butelkami, aby wszedł „nafukany” na ring. W stępie zatem jest spięty, drobi, skraca wykrok i często capluje. Prawidłowa ocena jest niemożliwa. Punktacja na pokazie zamknęła się w przedziale pomiędzy 84, a niespełna 90 pkt. Z jednej strony może to świadczyć, choć w tym przypadku wcale tak nie jest, o niskim poziomie prezentowanych koni, a z drugiej o surowym podejściu sędziów do wysokich ocen. Hodowcy, w ostatnich latach, mocno przywykli do nadmiernego szafowania przez sędziów wysokimi notami. W systemie zaproponowanym w Sopocie, zostali zaskoczeni niską punktacją, która była efektem dodania dodatkowych ocen za szyję i łopatkę, nogi przednie, nogi tylne i wspomniany już stęp. Pomimo tego kolejność zajmowanych miejsc w klasach i następnie w czempionatach nie budziła większych kontrowersji.

Złoto Ogierów Młodszych - Bachmat PA (Empire - Begonia) fot. Ewa Imielska-Hebda
Złoto Ogierów Młodszych – Bachmat PA (Empire – Begonia) fot. Ewa Imielska-Hebda

Oprócz zdecydowanie wyróżniającej się klaczy Persia Touch SW (EKS Alihandro -Princess Touch), która wygrała klasę klaczy starszych 3A, Czempionat Klaczy Starszych, a następnie z wyboru publiczności otrzymała tytuł Best in Show, pozostałe konie były na bardzo wyrównanym poziomie, w bardzo dobrej kondycji   i spokojnie, profesjonalnie zaprezentowane, w tym również przez swoich właścicieli i hodowców. Hodowcy, którzy przywieźli swoje najlepsze konie, Piotr Podgórny z ciekawą stawką potomstwa ogiera Kahil Al Shaqab, Jan Głowacki z potomstwem ogiera Morion, Waldemar Bąk ze stawką po Wadee Al Shaqab oraz PPH Parys Ltd. z ogierkiem po Empire, mieli powody do zadowolenia zdobywając medale i nagrody. Z całą pewnością sopocki pokaz do bardzo udanych może zaliczyć Suweco Stud Niny Suskiewiczowej, której klacze zdobyły złoto (Persia Touch SW), tytuł Best in Show z tą samą klaczą oraz brąz klaczy starszych (Ebora).

Brąz Klaczy Młodszych - Eskahila (Kahil Al Shaqab - Espanera) fot. Ewa Imielska-Hebda
Brąz Klaczy Młodszych – Eskahila (Kahil Al Shaqab – Espanera) fot. Ewa Imielska-Hebda

Stadnina Koni Janów Podlaski wyjechała z nadmorskiego pokazu ze złotem klaczy młodszych (Efidenia), srebrem klaczy starszych (Tacjana) oraz srebrem ogierów starszych (Pitawal), Waldemar Bąk ze złotem ogierków rocznych (Vinci) i srebrem klaczy młodszych (Westuria), PPH Parys Ltd. ze złotem ogierów młodszych (Bachmat PA). A największą radość sprawiły młode „kahilki” swojemu hodowcy Piotrowi Podgórnemu, które zdobyły złoto klaczek rocznych (Emersilla M) i brąz klaczy młodszych (Eskahila). Najlepszym prezenterem pokazu został młody i bardzo ambitny prezenter z Janowa Podlaskiego – Mateusz Tokarski.

 

Spontaniczne wybuchy radości ze zwycięstwa, swobodna atmosfera, zaangażowany organizator, słoneczna pogoda, przyjazny obiekt pełen zieleni i przestrzeni dają nadzieję, że uznawany za letnią stolicę polskiego jeździectwa i wyścigów konnych Sopot, zagości na dłużej również w polskim kalendarzu imprez arabskich.

 

Wyniki czempionatów:

 

Klaczki roczne
1. Emersila M (Kahil Al Shaqab – Emerosa), hod. i wł. Piotr Podgórny
2. Nuzht Al Khalediah (Morion – Najat Al Khalediah), hod. i wł. AKF Polska
3. Esperana (Morion – Elerta), hod. i wł. Jan Głowacki

 

Ogierki roczne
1.Vinci (Wadee Al Shaqab – Valencia Al Shaqab), hod. i wł. Waldemar Bąk
2. Kapitano AF (RFI Farid – Karbona), hod. i wł. Krzysztof Falba
3. Panderos (Morion – Pretty Woman), hod. i wł. Jan Głowacki

Klacze młodsze
1. Efidenia (Pomian – El Fada), hod. i wł. Stadnina Koni Janów Podlaski
2. Westuria (Wadee Al Shaqab – Westura), hod. i wł. Waldemar Bąk
3. Eskahila (Kahil Al Shaqab – Espanera), hod. i wł. Piotr Podgórny

 

Ogiery młodsze
1. Bachmat PA (Empire – Begonia), hod. i wł. PPH Parys Ltd.
2. Wolare (RFI Farid – Wieża Marii), hod. Wojciech Parczewski, wł. Sławomir Bubas
3. Pentarion (Medalion – Pernata), hod. i wł. Stadnina Koni Białka

 

Klacze starsze
1. Persia Touch SW (EKS Alihandro – Princess Touch W), hod. i wł. Suweco Stud
2. Tacjana (Ascott DD – Tartina), hod. i wł. Stadnina Koni Janów Podlaski
3. Ebora (Ekstern – Eberia), hod. Stadnina Koni Michałów, wł. Suweco Stud

 

Ogiery starsze
1. El Shaad (Fa El Shawan – El Estrada), hod. Józef Pietrzak, wł. Adam Lacher
2. Pitawal (Kahil Al Shaqab – Pepita), hod. i wł Stadnina Koni Janów Podlaski
3. Psyche Ull (Forteynas Magic – Psyche Victoria), hod. i wł. Stadnina Koni Chrcynno-Pałac

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.