Reklama

Aktualności

Odeszła Pipi

PIPI w wieku 23 lat, fot. K. Dolińska
PIPI w wieku 23 lat, fot. K. Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
PIPI w wieku 23 lat, fot. K. Dolińska
PIPI w wieku 23 lat, fot. K. Dolińska

    W nocy z 18 na 19 lipca odeszła nagle jedna z najcenniejszych polskich klaczy, reprezentantka i kontynuatorka słynnej linii „P” w Janowie Podlaskim – Pipi. Urodzona w 1981 r., była przedstawicielką najstarszego polskiego rodu męskiego – Krzyżyka or.ar. (imp. w 1876 r. do Jarczowiec) i jednej z najcenniejszych, polskich linii żeńskich – klaczy Szamrajówka, urodzonej ok. 1810 r. w pierwszej polskiej stadninie koni arabskich – księcia Branickiego w Białej Cerkwii.

    Ojciec Pipi – Champion Wielkiej Brytanii – ogier Banat (El Azrak – Bandola), był głównym kontynuatorem rodu Krzyżyka or.ar. w Polsce, pozostawił po sobie 3 ogiery czołowe i kilka klaczy – spośród których najbardziej zasłużoną okazała się Pipi. Linia żeńska Pipi, aczkolwiek wywodząca się z Polski, po zawieruchach pierwszej i drugiej wojny światowej trafiła na stałe do Janowa w 1956 r. wraz z klaczą Piewica, importowaną z Rosji prababką Pipi. To właśnie poprzez Piewicę, założycielkę dużej rodziny żeńskiej, Pipi spokrewniona jest m.in. z „najdroższą polską klaczą”, Championką USA – Penicyliną (sprzedaną na aukcji Polish Ovation za 1,5 mln dolarów), a także z wieloma innymi, utytułowanymi przedstawicielami linii „P”, których tutaj nie sposób wymienić wszystkich. Matką Pipi była słynna Pilarka (Palas (RU) – Pierzga / Negatiw (RU)), dwukrotna czempionka Europy, czempionka Świata, Pucharu Świata i Wielkiej Brytanii, zwana „najbardziej podziwianą polską klaczą”. Zapewne po niej Pipi odziedziczyła ten niezwykły urok, grację i szlachetność wielkiej damy, wyróżnające ją spośród innych klaczy.

    Ostatnio spektakularne sukcesy w barwach Janowa Podlaskiego odnosiła młoda przedstawicielka rodziny Piewicy – championka Polski, trójkoronowana Pianissima, której Pipi była „ciotką” (poprzez siostrę Pinię – babkę Pianissimy). Sama Pipi również zwyciężała na pokazach – była czempionką Polski i czempionką pokazu Masters Open w Ostendzie. Jednak najbardziej zasłużyła się jako matka stadna. W Janowie Podlaskim dała w sumie 15 źrebiąt. Najsłynniejsze z nich to ogiery czołowe: Pilot (po Fawor) – młodzieżowy czempion Polski, międzynarodowy czempion Blommerod (Szwecja), międzynarodowy czempion Wlk. Brytanii (Towerlands) i Piaff (po Eldon)- młodzieżowy wiceczempion i czempion Polski, wiceczempion Polski i czempion Holandii. Spośród wielu utytułowanych córek Pipi wymienić należy: Pistację (po Probat) – młodzieżową wiceczempionkę Polski i dwukrotną wiceczempionkę kraju, Pikardię (po Alegro) – międzynarodową czempionkę Szwecji i wiceczempionkę Wlk. Brytanii, a przede wszystkim młodzieżową czempionkę Polski – Pilar i Pilicę (obie po Fawor)- zasłużone matki i kontynuatorki spuścizny Pipi w jej macierzystej stadninie. Z pewnością wszystkim będzie brakowało charakterystycznej, pięknej, miedzianej hreczki Pipi na janowskich pastwiskach…

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.