Reklama
W Białce znów triumfuje Janów!

Aktualności

W Białce znów triumfuje Janów!

Emandoria, fot.T.Ozdoba
Emandoria, fot.T.Ozdoba

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ekina, fot. T. Ozdoba
Ekina, fot. T. Ozdoba

XVI Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich – Czempionat Polski Ogierów Młodszych w Białce rozpoczął sezon pokazowy w Polsce. Stadnina w Janowie Podlaskim udowodniła, że najlepsza młodzież rodzi się ostatnio właśnie tam. Ogiery z Janowa zdobyły bowiem oba najważniejsze tytuły: młodzieżowego czempiona i wiceczempiona Polski. Janów można więc nadal traktować jako źródło przyszłych reproduktorów.

Bardzo wyraźny, pozytywny efekt dało użycie w Janowie Podlaskim ogiera Ekstern. Jego potomstwo najliczniej reprezentowało barwy tej stadniny w pierwszych piątkach nagrodzonych klas. Janów wygrał ich niemało – aż 5 z rozgrywanych dziewięciu. Zwycięstwami w pozostałych podzielili się po połowie hodowcy prywatni oraz Michałów. Ta ostatnia stadnina pokazała obecnie panującą czempionkę świata klaczy młodszych, Emandorię. Okazało się, że łatwiej czasem wygrać dużej rangi czempionat zagraniczny niż polski. W zeszłym roku Emandoria zdobyła w Białce „zaledwie” tytuł młodzieżowej wiceczempionki, co dało jej prawo startu w tegorocznym czempionacie. W tym roku nie zawiodła i z notą 95 pkt (najwyższa ocena pokazu) zostawiła konkurentki daleko w tyle. Z kart sędziowskich wynika jednak, że wcale nie był to jednogłośny werdykt.

Emandoria, fot.T.Ozdoba
Emandoria, fot.T.Ozdoba

Bardzo dobry występ zanotowały konie hodowli prywatnej. Warto podkreślić, że sporo wysoko ocenionych koni własności prywatnej urodziło się poza stadninami państwowymi. Na uwagę zasługują zwłaszcza młode ogiery Przemysława Sawickiego – synowie rosyjskiej klaczy Prokanitsa. Oceniony na 89 pkt. Papion po Ecaho zdobył sobie rzesze fanów, a jego o rok młodszy kolega Popo – wypunktowany na 90 – został wybrany najlepszym ogierem rocznym hodowli prywatnej i najlepszym ogierem hodowli prywatnej całego pokazu. Do grona najlepszych hodowców prywatnych od kilku lat należą Alicja i Krzysztof Poszepczyńscy, Małgorzata i Józef Pietrzakowie oraz Agnieszka i Andrzej Wójtowiczowie. Klacz tych pierwszych – Gaja Selene, z notą 90,33 pkt., to najwyżej oceniony koń hodowli prywatnej i najlepsza klacz prywatna pokazu. Ogier Milord pp. Pietrzaków został wybrany najlepszym ogierem dwuletnim hodowli prywatnej, a wyhodowana przez Stanisława Redestowicza, a będąca własnością pp. Wójtowiczów Kashira – najlepszą klaczą dwuletnią.

Wyniki czempionatu:

Czempion Polski Ogierów Młodszych:
Alert 2005 (Piaff – Andaluzja) SK Janów Podlaski
Wiceczempion Polski Ogierów Młodszych:
Porto 2004 (Gazal Al Shaqab – Psyche) SK Janów Podlaski
Czempionka Białki:
Emandoria 2004 (Gazal Al Shaqab – Emanda) SK Michałów
Wiceczempionka Białki:
Altamira 2005 (Ekstern – Altona) SK Janów Podlaski
Best in Show:
Emandoria

Najlepsze konie hodowli prywatnej:

Najlepszy ogierek roczny:
Popo 2005 (Ekwist – Prokanitsa) P. Sawicki
Najlepszy ogierek dwuletni:
Milord Al Shaqab 2004 (Gazal Al Shaqab – Mina) M.J.Pietrzak
Najlepszy ogierek:
Popo
Najlepsza klaczka roczna:
Gaja Selene 2005 (Emigrant-Granada) A.Poszepczyńska
Najlepsza klaczka dwuletnia:
Kashira 2004 (Magnum Psyche – Kahila IV) hod. St. Redestowicz, wł. A.Wójtowicz
Najlepsza klaczka:
Gaja Selene

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.