Reklama
Start Służewca

Aktualności

Start Służewca

Gandawa, Fot. Tomasz Celmer
Gandawa, Fot. Tomasz Celmer

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Gandawa, Fot. Tomasz Celmer
Gandawa, Fot. Tomasz Celmer

Ruszyły! Na te słowa czekało wielu, spragnionych wyścigowych emocji, miłośników służewieckich gonitw. Sezon ruszył z prawie 4-miesięcznym opóźnieniem i choć jego rozpoczęciu towarzyszyło sporo niepewności, to w sobotę, 19 sierpnia, o godz. 15.00, bomba poszła w górę. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na tor mógł wejść każdy a specjalnych wejściówek wymagano tylko w loży właścicieli i hodowców. Frekwencja dopisała, choć panujący ścisk zdawał się wynikać raczej z ograniczonej przez organizatora powierzchni.

N. Cometa - od lewej: Kalchas, Emangaro, Tullamore, Elkar z Reguła, Fot. Tomasz Celmer
N. Cometa – od lewej: Kalchas, Emangaro, Tullamore, Elkar z Reguła, Fot. Tomasz Celmer

Ze względu na spore opóźnienie sezonu, już podczas pierwszej dwudniówki, program gonitw był bardzo urozmaicony, na 16 gonitw rozegrano pięć wyścigów pozagrupowych oraz 5 gonitw dla młodych debiutantów (w tym 4 Nagrody Próbne). My skupimy się oczywiście na gonitwach przeznaczonych dla koni arabskich.

 W sobotę rozegrano trzy arabskie wyścigi. W najważniejszym z nich, Nagrodzie Cometa, na starcie stanęło 10 niezłych 4 i 5-latków. Zwyciężył spisujący się wspaniale w zeszłym sezonie Elkar z Reguła (Gamin de Carrere – Elvia), którego do startów przygotowuje jego hodowczyni i właścicielka Anna Nieora-Tchkuaseli. Drugi był jego kolega stajenny Frantic (Borysław – Formuła), a trzeci niezły niemiecki Von (Tidjani – Verduronette), który miesiąc temu zajął 5. miejsce w Dubai Frankfurter Partner Cup. W Nagrodzie Próbnej pewne zwycięstwo odniósł niemiecki, mało arabski XXX (Triple X), z niezłym wyścigowym „papierem” (Marwan I – Tralala II / Drakon). Ogiera do startów przygotowuje Krzysztof Zawiliński. Drugie miejsce zajął dobrze wyglądający, wyhodowany w Chrcynnie, Chepry (Eldon – Celoma). Trochę zamieszania wywołał przed biegiem michałowski Zew Krwi (Ekstern – Zuzanna), który nie dał się dosiąść jeźdźcowi i biegał swobodnie po padoku, natomiast w samym wyścigu niebezpiecznie

Elkar z Reguła, za nim Von, Fot. Tomasz Celmer
Elkar z Reguła, za nim Von, Fot. Tomasz Celmer

wyłamywał na prostej finiszowej. W jedynym sobotnim wyścigu grupowym (III gr.) mogło się podobać zwycięstwo, nie biegającego do tej pory, czteroletniego Eidosa (Ganges – Eleina) państwa Duplickich, który bez problemów pokonał przeciętnego Arakana (Pesal – Arabia) i debiutującego Zyxela (Eldon – Zona).

W niedzielę rozegrano dwa biegi dla debiutujących trzylatków. Pierwszy z nich, po nieudanym występie w Sopocie, wygrała trenowana przez Dorotę Kałubę pobudliwa Gandawa (Eldon – Gryzetka) przed swoim michałowskim półbratem Gladiatorem (od Georgia). W Nagrodzie Próbnej triumfowała natomiast córka Gazala Al Shaqaba i sprzedanej na aukcji w Janowie Nutelli – Natea. Wygrała ona w walce o łeb z Mohini Fatą, córką niezłego Ghenta i wspaniałej Minervy (po Santhos). Najbardziej oczekiwanym wyścigiem dwudniówki była Nagroda Michałowa (Ofira). Z kapitalną Wienervą (Santhos – Wierna Rzeka) miały się zmierzyć niezłe: Warbin (Harbin – Wedeta), Perkal (Pamir – Perforacja), czołowy trzylatek ubiegłego sezonu Gonges z Reguła (Ganges – Gordaia) oraz przeciętny Wymarsz (Monar – Wyborna). Klacz

Frantic (11) i Elkar z Reguła, Fot. Tomasz Celmer
Frantic (11) i Elkar z Reguła, Fot. Tomasz Celmer

jednak bez trudu pokonała Warbina i słabnącego na prostej Gongesa. Mocno rozczarował Perkal, który nie był w stanie nawiązać walki i stracił do zwyciężczyni aż 38 długości! Niedzielne gonitwy zakończyło zwycięstwo 7-letniego już Zafira (Złotogłów – Zorza), który zademonstrował niezły finisz. Ogiera przygotowuje do startów Adam Wyrzyk.

Minioną dwudniówkę można uznać za udaną. Zmagania podopiecznych dają nadzieję hodowcom, właścicielom i trenerom na przetrwanie ciężkich chwil polskich wyścigów oraz kontynuowanie wieloletnich tradycji. Przygnębia jednak widok niszczejącego, zabytkowego toru.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.