Reklama
Ontario HF i MVA Prince Vayu ruszają do Polski

Aktualności

Ontario HF i MVA Prince Vayu ruszają do Polski

MVA PRINCE VAYU jeszcze w Teksasie, fot. archiwum
MVA PRINCE VAYU jeszcze w Teksasie, fot. archiwum

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
MVA PRINCE VAYU jeszcze w Teksasie, fot. archiwum
MVA PRINCE VAYU jeszcze w Teksasie, fot. archiwum

Dziś, 23 stycznia, z lotniska w Houston w Teksasie (USA) wylatują – z niecierpliwością oczekiwane w Polsce – dwa ogiery zakupione przez Czesława Witko, właściciela Stadniny Koni Kielnarowa: Ontario HF i MVA Prince Vayu. Jak poinformowała nas firma Polturf, organizująca transport, termin wylotu koni opóźnił się o jeden dzień ze względu na niekorzystne warunki pogodowe panujące obecnie w Teksasie.

Ogiery wylądują na lotnisku Schiphol w Amsterdamie 24 stycznia, wczesnym rankiem. Resztę trasy do Kielnarowej pokonają samochodem. Ekipa stadniny, z właścicielem na czele, planuje urządzić powitanie przybyszów jeszcze przed Kielnarową, w okolicach Rzeszowa.

Oficjalna prezentacja koni planowana jest na 3 lutego. Wtedy to SK Kielnarowa otworzy swoje podwoje dla wszystkich hodowców i miłośników arabów, chcących zobaczyć HF Ontario i MVA Prince Vayu. W planie jest m.in. wykład Longina Błachuta m.in. na temat rodu Koheilan Adjuze i jego potomstwa, regionalny poczęstunek oraz zwiedzanie stajni w oddziale stadniny w Tarnawce i – oczywiście – przedstawienie nowych ogierów.

Czesław Witko, pytany o emocje towarzyszące rychłemu przybyciu amerykańskich arabów, powiedział: W stadninie panuje atmosfera wielkiego oczekiwania. Jestem bardzo ciekaw oceny tych koni przez polskich hodowców. Przede wszystkim jestem zaś ciekaw, jak te ogiery będą się prezentowały na tle współczesnych polskich koni czystej krwi arabskiej – w bezpośrednim porównaniu. Podróż ogierów bardzo przeżywają również ich dotychczasowi właściciele, z którymi jestem w stałym kontakcie.

Najbliższe plany stadniny koni Kielnarowa odnośnie sprowadzonych ogierów to – po dokonaniu niezbędnych formalności – użycie ich na własnych klaczach oraz przygotowanie oferty dla innych hodowców.

MVA PRINCE VAYU
Gniady ogier MVA Prince Vayu 2000 (SGR Vayu – Corzandra po Yas Orzel) wyhodowany został przez znanych teksańskich hodowców – Marshę i Vana Adamsonów, których program hodowli koni arabskich prowadzony jest od 1969r. Jest to mocny ogier w dużych ramach (155 cm w kłębie, obwód klatki piers. 198 cm i nadpęcia 21,6 cm), o szlachetnej głowie i dobrej, długiej szyi, dobrze związany, z poprawną łopatką, ożebrowaniem, lędźwiami i zadem. Krótko mówiąc, jest to solidny ogier o mocnym kośćcu i budowie oraz wspaniałym charakterze – reproduktor o niezwykłym potencjale pod względem atletyzmu i zdolności użytkowych. Kuhailański w typie – po dominującym genetycznie rodzie Koheilana Adjuze, który dodał rasie tylu dobrych cech użytkowych. Ród Koheilana Adjuze nie jest obecnie szeroko reprezentowany w polskiej hodowli, choć w XX wieku miał on duży wpływ na hodowlę arabów w Polsce. Rodowód MVA Prince Vayu opiera się na zrównoważonym połączeniu typu kuhailan i saklawi. Wywodzi się od słynnych ogierów – czempionów Orła i Zbrucza. Rok 2007 będzie jego pierwszym sezonem stanówkowym.

ONTARIO HF
Siwy ogier Ontario HF 1999 (Monarch AH – HF Orzonna po Pepton), hodowli Suzanne i Ricka Flammerów z Harizan Farms (Teksas), pary utalentowanych hodowców arabskich koni wyścigowych, to rosły (155 cm w kłębie) i mocny koń, który miał imponującą 3-letnią karierę wyścigową. Wziął udział w 22 gonitwach, z których wygrał 8, w tym 3 imienne. Był 3 razy drugi i 5 razy trzeci. W 2003 r. wybrano go Najlepszym Czterolatkiem Roku w kategorii Darley Nagrody Koni Roku, przyznawanej od 1983 roku przez hodowców, właścicieli, trenerów i dżokejów skupionych w Arabian Jockey Club. Jest to przyjemny dla oka arab z perfekcyjnym dołem i dobrym ruchem, który po skończonej karierze pełnił w tym roku rolę ogiera rozpłodowego w macierzystej stadninie.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.