Reklama
Ogiery z Kielnarowej

Aktualności

Ogiery z Kielnarowej

Ontario HF już w Kielnarowej, fot. SK Kielnarowa
Ontario HF już w Kielnarowej, fot. SK Kielnarowa

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Ontario HF już w Kielnarowej, fot. SK Kielnarowa
Ontario HF już w Kielnarowej, fot. SK Kielnarowa

Zgodnie z planem, wczoraj w godzinach południowych, amerykańskiej hodowli ogiery MVA Prince Vayu i Ontario HF dojechały do swojego nowego domu w stadninie Kielnarowa. O pierwszych wrażeniach ze spotkania opowiedział nam nowy właściciel koni – Czesław Witko: „Oba ogiery są w bardzo dobrej kondycji. Kilku hodowców z najbliższych okolic odwiedziło już dziś nasze stajnie. Byli zaskoczeni typem arabskim u tak dobrych koni wyścigowych. W porównaniu z naszymi końmi, MVA Prince Vayu i Ontario HF wyróżniają się silną budową, mocnymi zadami i równie mocnymi, skośnymi, długimi łopatkami oraz bardziej solidnymi nogami. Poza tym trzeba przyznać, że oba cechuje bardzo polska uroda. Spodziewam się więc, że w połączeniu z polskimi klaczami nie powinny zepsuć typu, a w niektórych przypadkach mogą go wręcz poprawić. Ontario HF, jako ogier z karierą hodowlaną, zachowuje się już jak typowy ogier kryjący – jest zainteresowany otoczeniem i klaczami. Zrozumiałem też, czemu poprzedniemu właścicielowi MVA Prince’a Vayu tak trudno było się z nim rozstać. Prince ma niesamowity charakter! Dzisiaj oprowadzałem go, pokazując nowe otoczenie i próbowałem z nim trochę popracować. Jest koniem bardzo przyjaznym, spokojnym i ufnym. Cieszę się, bo może będzie z niego kuhailan dający zrównoważone potomstwo!”.

Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich – Izabella Pawelec-Zawadzka, mimo że importowanych ogierów jeszcze osobiście nie widziała, ma wobec nich podobne oczekiwania: „To, co należy szczególnie podkreślić i pochwalić, to sięgnięcie przez p. Czesława Witko do starych, polskich linii, wbrew panującemu obecnie pędowi do używania koni z krwią francuską w hodowli wyścigowych koni arabskich. Amerykanie w ciągu ostatnich 40-50 lat – czyli od początku organizowania wyścigów koni czystej krwi w USA, udoskonalili polską linię „O” poprzez rodzinę Sabelliny, Dyski czy Forty. Łącząc je między sobą, stworzyli typ konia dzielnego i szybkiego, konkurującymi z końmi francuskimi, wśród których puryści doszukują się pewnego skażenia. Arabskie konie wyścigowe hodowane w USA odbiegły oczywiście w pewien sposób od tego, co nazywamy typem arabskim, w kierunku doskonalenia cech charakteryzujących konia wyczynowego, a więc: bardziej prosty rysunek szyi czy głowy, ułatwiający przepływ powietrza, silna łopatka i inny, mocny rysunek zadu, ale typ konia arabskiego jest u nich jak najbardziej widoczny. Jeśli w Polsce wyścigi będą się rozwijały, a taką mam nadzieję, to myślę, że hodowla konia arabskiego spolaryzuje się wokół typów konia pokazowego, rajdowego i wyścigowego. Ogiery takie, jak MVA Prince Vayu i Ontario HF, reprezentujące wspomniane linie, będą poszukiwane, zwłaszcza, że w ostatnich czasach linia Orli przeżywa u nas pewien regres, jeśli chodzi o wyniki wyścigowe. Trudno przewidzieć efekty wykorzystania MVA Prince Vayu i Ontario HF w Polsce, ale wszystko wskazuje na to, że powinny być dobre” – powiedziała polskimarabom.com .

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.