Reklama

Aktualności

Rajd z klonem

Klon Pieraza, fot. archiwum
Klon Pieraza, fot. archiwum

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Klon Pieraza, fot. archiwum
Klon Pieraza, fot. archiwum

Pieraz-Cryozootech-Stallion – klon dwukrotnego Mistrza Świata w rajdach Pieraza (Aziella – Pierścień) rozpocznie swoją karierę reproduktora w tym sezonie w stadninie we Francji.
Urodzony w kwietniu 2005 roku we Włoszech, będzie stanowił świeżym nasieniem w Domaine de Castelcerf, niedaleko Lyonu. Istnieje również możliwość stanówki schłodzonym lub mrożonym nasieniem – cena: 1500 Euro.

Wałach Pieraz to jeden z najlepszych koni rajdowych w historii. W 1994 roku wygrał MŚ pod Valerie Kanavy, a dwa lata później triumfował na MŚ pod jej córką Danielle Kanavy. Oprócz tego, w czasie swojej kariery dwunastokrotnie wygrywał 160-kilometrowe rajdy.

Co ciekawe, Pieraz to syn wyhodowanego w Janowie Podlaskim i wyeksportowanego do USA w roku 1976 ogiera Pierścień (Celebes – Pierścienica). Polskich przodków ma on również po stronie matki – klaczy Aziella, która była wnuczką Aramisa, sprzedanego do USA w 1967 roku.

„Gdyby Pieraz był ogierem, to jego nasienie miałoby identyczne DNA, tak więc krzyżowanie jego klona z klaczami daje dużą szanse otrzymania sprawnego źrebaka o predyspozycjach do rajdów” – mówi w endurance.net Valerie Kanavy, właścicielka Pieraza.

Niestety Pieraz-Cryozootech-Stallion nie jest uznany za araba. We wrześniu został oficjalnie zarejestrowany w księdze stadnej Zangersheide, znanej głownie ze świetnych koni skokowych, a do jego imienia w paszporcie hodowlanym została dodana charakterystyczna dla tej księgi litera „Z”.

Laboratorium Cryozootech, oprócz klonowania Pieraza, „skopiowało” jeszcze kilka koni sportowych (Quidam de Revel, ET, Calvaro V) i również liczy na ich karierę hodowlaną.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.