Reklama
Z Gangą po Europie

Pokazy

Z Gangą po Europie

Ganga, fot. Erwin de Wolff
Ganga, fot. Erwin de Wolff

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Ganga, fot. Erwin de Wolff
Ganga, fot. Erwin de Wolff

Parking gdzieś przy autostradzie w Niemczech, lutowa noc. Pogoda okropna: jest zimno i pada mokry śnieg. Zewsząd dobiega huk jadących tirów. Otwieram drzwiczki koniowozu. Dwuletnia Ganga (Emigrant – Granada) spogląda na mnie swoimi wielkimi oczami, w których widać przerażenie… Jeździła już wcześniej na pokazy, ale ta podróż była chyba dla niej najcięższa. Umoczyła pysk w wiadrze z wodą, wypłukała zęby, ale pić nie chciała.

Kolejne przystanki nie były lepsze. Z trudem znajdywaliśmy wolne miejsca na zatłoczonych, pełnych ciężarówek parkingach, żadne nie było zaciszne. Przepisowe godzinne odpoczynki w czasie transportu na pewno nie były dla Gangi przyjemne.

Przystanek: Belgia

Na miejsce dotarliśmy przed południem. Zmęczona podróżą Ganga musiała poczuć ulgę, gdy w końcu została wprowadzona do przytulnego, dużego boksu. Farma, na której miała mieszkać przez najbliższych kilka miesięcy, bardzo przypominała charakterem stadninę, w której się urodziła. Oba gospodarstwa są wyjątkowe pod względem kompozycji, uroku architektury i roślinności.
Gdy tego samego dnia klaczka została wypuszczona na padok przy stajni, ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że kilka godzin odpoczynku wystarczyło jej, by pokazać się z najlepszej strony. Podniosła ogon i udowodniła, że wybór właśnie jej do reprezentowania SK Chrcynno-Pałac w sezonie 2006 na pokazach w Europie Zachodniej był słuszny. Potwierdziła to ponownie dwa i pół miesiąca później, wygrywając swoją klasę.

Przystanek: Holandia

Pierwszy występ Gangi na zagranicznym pokazie okazał się miłym zaskoczeniem. Był to pokaz międzynarodowy klasy B – Tulip Cup w miejscowości Deurne. Do klasy klaczek 2-letnich było zapisanych 11 koni, w tym córki tak sławnych ogierów, jak: WH Justice, Ekstern, Gazal Al Shaqab czy Khidar. W związku z tym, że rok wcześniej Ganga walczyła na polskich pokazach m.in. z córkami Eksterna i Gazala Al Shaqab, zajmując 4. miejsce w klasie na Młodzieżowym Pokazie w Białce, oraz 5. miejsce podczas międzynarodowego pokazu w Brześciu Kujawskim, spodziewałam się, że ma szanse znaleźć się w pierwszej piątce również na tym pokazie. Ale absolutnie nie przewidziałam zwycięstwa! Co więcej – Ganga nawet się nie starała ładnie pokazać, była niesforna, nie chciała się ustawić. Za nią uplasowały się: NA Liliara (DE) po Nagadir, Redwood Lodge Saffron (BE) po WH Justice, Bess-Faith (NL) po Shakaar ibn Sanadiva i Farhanah Bint Navarrone-D (BE) po Ansata Selman. Moi rodzice, którzy reprezentowali stadninę na tym pokazie, byli jedynymi Polakami i przywieźli tylko jednego konia, który łatwo wygrał swoją klasę. Stali się sensacją towarzyską!

Niestety następnego dnia, podczas czempionatu, Ganga była zmęczona i nic nie zdobyła – jak się później okazało, jej szybkie „wypalanie się” stało się przyczyną braku jakiegokolwiek tytułu w karierze. Na pocieszenie, kilka tygodni później, jej o rok młodsza rodzona siostra Gaja Selene wygrała klasę klaczek rocznych w Białce i zdobyła dwie nagrody specjalne dla koni hodowli prywatnej: dla najwyżej ocenionej rocznej klaczki i dla najwyżej ocenionej klaczki pokazu.

Przystanek: Szwecja

Na kolejny pokaz klasy B – Scandinavian Open Championship – tym razem w północnej Europie, oprócz Gangi zabraliśmy jeszcze klaczki roczne: Gaja Selenę i Echo Afrodytę. Ganga dobrze zniosła transport, w odróżnieniu od roczniaczek, które podczas podróży strasznie bałaganiły. Pokaz zorganizowano w Stadninie Koni Blommerod. Jest to piękna farma o idyllicznym charakterze, na której oprócz kilku stajni, domów i dużych pastwisk, są także lasy i jeziora. Byliśmy zaskoczeni widokiem tłumów widzów z przenośnymi lodówkami, krzesełkami, kocykami, miskami dla psów… Wszyscy oni spoczęli na zboczu, które pełniło rolę trybuny – w dole rozgrywany był pokaz. Po przejrzeniu katalogu stało się dla nas jasne, że wybór roczniaczek do reprezentacji naszej stadniny nie był najlepszy, ponieważ właśnie klasa klaczek rocznych była najliczniej i najsilniej obsadzona. Zapisanych do niej było aż 19 koni! W klasie ogierków rocznych było 11 zapisów, w pozostałych klasach 5-9. Zgodnie z przewidywaniami, Ganga z notą 90,67 pkt. wygrała swoją klasę, a jej najgroźniejszą konkurentką okazała się muskularna Rohara Bask Melody (US) po Baske Afire. Gaja Selene wyglądała na trochę zmęczoną – otrzymała 89,33 pkt., co dało jej 5. miejsce. Natomiast Echo Afrodyta z notą 88,67, obniżoną z powodu niewielkiej kulawizny, związanej z pewnością z jej wcześniejszym namiętnym kopaniem w ściany, zakończyła klasę na 7. miejscu.

Przystanek: Niemcy

Trzy tygodnie później przydały nam się zakupione w Szwecji pomarańczowe krzesełka turystyczne – w zachodniej Europie lepiej zabierać je ze sobą na pokazy klasy B, jeżeli oczywiście nie wykupiło się stolika VIP. Podczas Internationale Tage des Arabischen Pferdes w Strohen, w stadninie rodziny Ismerów, Ganga wystartowała w znacznie bardziej licznej i przez to trudniejszej klasie. Niestety, była wtedy wyraźnie w gorszej formie, prawdopodobnie nie zregenerowała się jeszcze w pełni po poprzednim wyjeździe. Mimo wszystko miała szansę na pierwsze miejsce. Jednak jej fatalne zachowanie plus brak szczęścia przyczyniły się do zajęcia 2. miejsca w klasie z notą 89,67. Nieznacznie wyprzedziła ją FS Cayenne (DE) po AS Natsir Apal, która nie wyróżniała się w pierwszej rundzie. Bardzo typowa klaczka L.A. Nairobi (CH) po Shaklan Ibn Bengali, która według mnie mogła być dla Gangi najgroźniejszą konkurentką, miała potwornie krzywe nogi, co znacznie obniżyło jej punktację. Tuż za Gangą uplasowała się gniada Avalons Lagacy (F) po WN Ultimate Star, dalej były Khabala (DE) po Nagadir i JCJ Tiara (DE) po Ekstern. Nietypową atrakcją w czasie przerw miedzy klasami były dwa oswojone gepardy prowadzone na smyczach. Chętni mogli je pogłaskać. Można było też pojeździć na słoniach lub obejrzeć inne zwierzęta w mini zoo Ismerów. Ich gospodarstwo (stadnina, obory, zoo, cyrk) jest czymś w rodzaju spełnionego dziecięcego marzenia: stłoczone budynki, olbrzymie pastwiska i masa przeróżnych zwierzątek.

Przystanek: Wielka Brytania

Sukcesy Gangi na pokazach klasy B, a także generalnie duże zainteresowanie naszą klaczą, przyczyniły się do przedłużenia jej zagranicznej kariery pokazowej, ale także do rzucenia jej na głęboką wodę, czyli do startów w pokazach klasy A i tytułowanych. W sierpniu wystartowała na U.K. International Arabian Horse Show w Towerlands Equestrian Centre w hrabstwie Essex w Anglii. Centrum to słynie z organizacji różnych imprez, przede wszystkim w konkurencji skoków przez przeszkody. Międzynarodowy pokaz koni arabskich klasy A jest zaliczany, obok Championship de la Mediterannee we Francji, El-Ran Cup w Belgii, All Nations Cup w Niemczech i Dubai International Arabian Horse Championship w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, do Dubai Gold Cup.

Do klasy klaczek dwuletnich było zapisanych aż 21 koni, w tym niekwestionowana faworytka, pierwsza w rankingu ECAHO Bess Fa’izah (UAE) po WH Justice. Wiedzieliśmy, że Ganga nie ma szans jej pobić, ale mieliśmy nadzieję na drugie miejsce, ponieważ nasza klaczka wyróżniła się pozytywnie w pierwszej rundzie w stępie. Niestety Ganga miała inne plany i postanowiła, że nie stanie nawet na chwilę podczas prezentacji indywidualnej, czego konsekwencją było zajęcie przez nią dopiero 4. miejsca. Pokonały ją klaczki wyhodowane w Wielkiej Brytanii: Aazurra po Aazari i Imeleena po Jazzmeen. Do pierwszej piątki weszła jeszcze CR Jasmeenah po WH Justice, także reprezentantka gospodarzy.

Przystanek: Niemcy

Kolejny występ Gangi to 24. All Nations Cup w Aachen, który jest jednym z najważniejszych pokazów na świecie. Nie da się ukryć, że jest to już swego rodzaju pokazowa super liga. W klasie klaczek 2-letnich miało wystąpić 18 koni, w tym oczywiście takie sławy jak Bess Fa’izah i Emandoria (PL) po Gazal Al Shaqab. One to zajęły 1. i 2. miejsce, trzecia była Lamana (DE) po Laman HVP, czwarta – Maya Des Alpes (UK) po Simeon Sadik, piąta –Ekina (PL) po Ekstern. Ganga zaprezentowała się ładnie, tym razem zwracała uwagę na swojego prezentera. Pokaz zakończyła na pechowym 11. miejscu. Otrzymała najniższą notę w całej swej karierze pokazowej: 87,9 pkt, jednak najwyższą spośród prezentowanych tam koni polskiej hodowli prywatnej. Miłym zaskoczeniem dla nas był fakt, że pokonała trenowane w tym samym ośrodku klaczki: Fer Fiera Blanca po WH Justice i Fer Agua Magica po Abbas El Dine, ze znanej hiszpańskiej stadniny Yeguada Ferrero.
W klasyfikacji Lady Harmsworth Blunt Memorial Trophy 24. Pucharu Narodów Polska zdobyła 1. miejsce.

Przystanek: Belgia

Finałem treningu pokazowego Gangi w 2006 roku stał się Czempionat Europy w Moorsele. Do klasy 3b, w której startowała, zapisanych było 12 koni. Konkurencja była silna i bardzo wyrównana, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe: wszystkie klaczki, za wyjątkiem jednej, zostały ocenione na minimum 89 pkt., a najwyższa ocena to 91,6 pkt. Z notą 89,2 pkt. Ganga zdobyła 8/9. miejsce. Tyle samo punktów otrzymała L.A. Nairobi – zabawne, że tym razem sędziowie nie zauważyli jej okropnie krzywych przednich nóg (L.A. Nairobi na pokazie B w Strohen została oceniona na 86,3 pkt, w tym 13, 15, 14 za nogi!). Klasę wygrała Ejrene (PL) po Gazal Al Shaqab, potem kolejno były: „czarny koń” pokazu – Mysterious Lady J (B) po Ekstern, klaczka z różowymi przebarwieniami wokół oczu Fer Agua Magica (ES) po Abbas El Dine, RL Masala Estopa (GB) po WH Justice i Mirage (FR) po Premier. Klasa klaczek 2-letnich 3a okazała się łatwiejsza od 3b: koń, który zdobył 89,2 pkt. zajął 6. miejsce.
Większość koni, zaprezentowanych w czasie Pucharu Narodów i Czempionatu Europy, można uznać za bardzo dobre, natomiast na ich oceny końcowe miały wpływ niuanse dotyczące urody, a czasem też np. stopień wypromowania. Na wyniki Gangi prawdopodobnie wpłynął jej niski wzrost, przez który miała mniejsze szanse wyróżnić się w pierwszej rundzie w stępie.
Po Czempionacie Europy Ganga została w Belgii „na wakacjach”. Prawdopodobnie pod koniec lutego rozpocznie znowu trening pokazowy. Planujemy wystawienie jej na 1-2 pokazach zagranicznych wiosną i latem. Na pokazach rangi B, klasy klaczek 3-letnich są na ogół mniej liczne, dzięki czemu niewielka Ganga ma szanse nie zginąć w tłumie. Jej uroda powinna być dostrzeżona.

[email protected]

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.