Reklama
Pierwsze źrebięta Ontario HF

Aktualności

Pierwsze źrebięta Ontario HF

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Źrebię po Ontario HF z właścicielem, fot. Archiwum Wintersteen Arabians
Źrebię po Ontario HF z właścicielem, fot. Archiwum Wintersteen Arabians

Na początku kwietnia w stadninie Wintersteen Arabians przyszło na świat jedno z pierwszych (i ostatnich) w USA źrebiąt ogiera Ontario HF (Monarch AH x Orzonna HF po Pepton), który pod koniec stycznia został importowany do Polski przez stadninę Kielnarowa. Matką urodzonej dokładnie 3 kwietnia klaczki jest kuhailańska w typie, czysto polskiego pochodzenia klacz Phyllan, córka kurozwęckiej hodowli ogiera Bancock (w PASB jako Bangkok).
– Ontario HF zwrócił naszą uwagę głównie dzięki swemu rodowodowi –  mówi Jeff Wintersteen z Wintersteen Arabians, USA. – Byliśmy zainteresowani ogierem Monarch AH, a po jego sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich poszukiwaliśmy jego syna. Ontario HF jest dodatkowo synem Orzonny HF, czterokrotnej zwyciężczyni nagród imiennych, rekordzistki toru, czempionki pokazów i wnuczki legendarnej Orli, córki Peptona, który gwarantuje jej znakomitą jakość jako matki stadnej. Duże wrażenie zrobiła na nas kariera wyścigowa Ontario. Wrażenie to zostało przypieczętowane ostatecznie kiedy zobaczyłem ogiera osobiście. To bardzo urodziwy, imponujący koń z charyzmą i pewnością siebie, które nieczęsto się widuje. Po swoim dziadku – Peptonie, odziedziczył świetną budowę. Kryjąc Ontario oczekiwaliśmy nie tylko potomstwa dzielnego, ale i potencjalnie urodziwego pokazowo. Pokryliśmy nim klacz w typie kuhailan – Phyllan (*Bancock – DS Kohana / Druzi Szlem), która jest już matką czołowego w naszej stadninie WA Pejczyka – dzielnego wyścigowo i na ringach pokazowych. Tak więc wybór wydawał się optymalny. Urodzone źrebię zadowoliło nasze oczekiwania. Siwa klaczka ma wszystkie atrybuty swojego ojca – mocną łopatkę, dobre nogi, jest dobrze związana. Jest również bardzo typowa – z krótką główką, szeroko rozstawionymi oczami i małymi nozdrzami, długą, wysoko osadzoną szyją. W tej chwili jest jedną z maskotek naszej stadniny. Z pewnością wypróbujemy jej dzielność na torze ale wcześniej chcielibyśmy pokazać ją na czempionatach młodych koni.
Jeff kieruje również kilka słów do tych, którzy mają teraz okazję użyć Ontario HF na swoich klaczach.
– Oczywiście wolelibyśmy żeby Ontario nadal był w USA, ale uważamy, że Polacy będą mieli z niego wiele pożytku. Polska hodowla nadal stawia na konia pięknego i dzielnego. Dotychczasowe rezultaty użycia Monarcha AH w Polsce dały doskonałe rezultaty, chociażby w postaci fenomenalnej Savvannah. Uważamy, że Ontario HF to najlepszy syn Monarcha AH – jako koń dzielny i urodziwy, więc możliwość pokrycia nim wspaniałych, polskich klaczy jest bardzo frapująca.

Ontario HF w Małej Wsi, fot. Zuzanna Zajbt
Ontario HF w Małej Wsi, fot. Zuzanna Zajbt

Ontario HF to syn fenomenalnego konia wyścigowego i wybitnego reproduktora – ogiera Monarch AH, oraz klaczy HF Orzonna – urodzonej w USA, ale eksportowanej z Janowa Podlaskiego w łonie matki wnuczki fenomenalnej, trójkoronowanej Orli. HF Orzonna, zwyciężczyni Oaks w Kalifornii, zakończyła karierę wyścigową wynikiem 2/10 (7-2-0) O+3-1. Sam Ontario HF podczas trzyletniej kariery wyścigowej (2003–2005) wystartował w 22 gonitwach, w których zawsze zajmował płatne miejsca, wygrywając łącznie 137.116 USD. Zdobył prestiżową nagrodę Darley w kategorii Najlepszy Czteroletni Ogier/Wałach Roku 2003, przyznawaną przez amerykański Arabian Jockey Club.
W zeszłym roku w USA pokrył 6 klaczy. W tym roku Czesław Witko – obecny właściciel Ontario, już zauważa spore zainteresowanie ogierem w Polsce. Do tej pory zostało nim pokrytych 15 klaczy.
– Wielu hodowców czekało, aż Ontario będzie stanowił w Polsce centralnej – twierdzi Piotr Bukała, kierownik stadniny w Kielnarowej. Od niedawna można już korzystać z tej okazji – obecnie Ontario HF przebywa w stadninie Mała Wieś należącej do rodziny Głowackich, gdzie, oprócz krycia znanych z wybitnej dzielności klaczy, udostępniany jest do stanówki klaczom spoza stadniny.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.